A visszaesés – hasonlóan az előző hónaphoz – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek forgalmának mérséklődése okozta elsősorban a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint, amely egyben kiemelte, hogy folytatódott a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése.
Még kevesebbet vásároltunk
Augusztusban a kiskereskedelmi értékesítés 2,4 százalékkal, az év első nyolc hónapjában 1,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. augusztusban 739 milliárd forint, az első nyolc hónapban 5263 milliárd forint értékű forgalmat bonyolítottak.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom – az élelmiszer árak 6,3 százalékos emelkedésével párhuzamosan – augusztusban 1,5 százalékkal mérséklődött, az év első nyolc hónapjában stagnált az előző év azonos időszakához képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítése augusztusban 3,5, az első nyolc hónapban 2,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.
A bútor- és műszakicikk-üzletek buktak a legtöbbet
Augusztusban az üzlettípusok többségében visszaesés volt tapasztalható, amely legnagyobb mértékben (9,3%) a bútor-, műszakicikk-üzletekben jelentkezett, de az átlagot meghaladó zsugorodás volt az iparcikk- (4,8%), a textil-, ruházati és lábbeli (2,6%) üzletekben is. A gyógyszer-, gyógyászatitermék- (1,9%), a könyv-, számítástechnika-, egyéb kiskereskedelemben (1,0%) mérsékeltebb csökkenést mértek a statisztikusok. Folytatódott ugyanakkor a dinamikus bővülés csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (46,6%).Az előző hónaphoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,2 százalékkal változott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése stagnált, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal csökkent.
Maximum a visszaesés üteme mérséklődhet
A KSH friss adatai beleillenek az előző hónapok tendenciáiba Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint. A magas munkanélküliség, a bizonytalan kilátások, a magas törlesztőrészletek, a csökkenő reáljövedelmek miatt a háztartások fogyasztása gyengén alakul. Havi szinten kisebb volt a visszaesés augusztusban, mint júliusban, de az éves visszaesés üteme nagyságrendileg ugyanannyi, mint egy hónappal korábban, és az év első nyolc hónapjában is a elmaradt az egy évvel korábbitól a kiskereskedelmi forgalom - hívta fel a figyelmet.
Aktívabb időszak jön
Nem vár éles fordulatot az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) sem. Álláspontjuk szerint a további kilátások szempontjából a legfontosabb tényező a gazdaság teljesítményén keresztül a reáljövedelmek, ezzel is összefüggésben pedig az infláció alakulása. Az élelmiszerpiacon előreláthatóan nem várható az inflációs nyomás mérséklődése, sőt, egyes területeken további - bár remélhetően csak kisebb - áremelkedés várható. Az üzemanyagpiacon nemcsak a világpiaci árhullámok, hanem a forint árfolyama is árbefolyásoló tényező. Az esztendő egészére a szervezet 1-2 százalék körüli esést prognosztizál.
A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) ugyanakkor az őszi időszakra előretekintve bizakodó, kereskedelmi szempontból aktívabb időszakot várnak, amelyet a karácsonyi követ.