Hiányoztak a vevők - lassítottak az árak

Drasztikusan csökkent az infláció márciusban: a drágulás üteme éves összevetésben 2,2 százalék volt, amely jóval mérsékeltebb dinamikát jelent az előzetesen vártnál. Az adat alapvetően kedvező, hiszen a jegybank inflációs célja hosszú idő után már második hónapja teljesül, az alapkamat tovább csökkenhet. Az a tény ugyanakkor, hogy a belső kereslet gyengesége miatt bárminemű költségnövekedés csak korlátozottan érvényesíthető, a vállalkozások szempontjából kevés okot ad a derűlátásra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztói árak márciusban 2,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, februárhoz képest pedig 0,3 százalékkal emelkedtek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. Elemzők előzetesen 2,5-2,6 százalék körüli éves drágulásra számítottak.

Mi mennyi?
Tavaly márciushoz viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 3,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a liszt (14,7 százalék), az idényáras élelmiszerek (11,7 százalék), a sertészsiradék (11,1 százalék), a száraztészta (8,7 százalék) és az étolaj (6,2 százalék) ára. Csökkent viszont többek között a tojás (8 százalék), a cukor (6,9 százalék), a csokoládé, kakaó (5,8 százalék) és a tej (3,2 százalék) ára.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,5 százalékkal emelkedett a szeszes italok és 19,6 százalékkal a dohányáruk ára.
A szolgáltatások 3,8 százalékos drágulásán belül a szemétszállítás 7,6, a helyi tömegközlekedés 5,4 százalékkal drágult.
Az egyéb cikkek árai átlag alatt, 1,5 százalékkal emelkedtek. Ezen belül az üzemanyagok 0,3 százalékkal olcsóbbak voltak, mint tavaly márciusban, a gyógyszerek és gyógyáruk azonban 4,3, az újságok 6,9, a tanszerek pedig 5,9 százalékkal drágultak.
Árcsökkenés volt megfigyelhető a ruházkodási cikkek (0,4 százalék), a tartós fogyasztási cikkek (2,2 százalék) és a háztartási energia (8,1 százalék) esetében.
A vezetékes gázért és az elektromos energiáért egyaránt 10 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, míg a távfűtés ára 11,7 százalékkal csökkent 2012. márciushoz képest.

Majd 40 éves rekord dőlt meg

Az esztendő eddig eltelt részében az infláció meredeken csökken: februárban 2,8, januárban 3,7 százalék volt az ütem. Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor az MTI figyelmét felhívta arra, hogy utoljára több mint 38 éve, 1974 szeptemberében volt hasonlóan alacsony szinten - akkor 2,1 százalékon - az éves infláció Magyarországon.

A szakember a meredek lassulást elsősorban bázishatásokkal magyarázta. Szerepe volt azonban még a rezsicsökkentésnek is (a februári 7,4 százalék után, márciusban 0,2 százalékkal esett havi összevetésben a háztartási energia ára), illetve a húsvéti akcióknak is (ebből eredően csökkent például a liszt, a cukor, a tojás és a csokoládé ára).

Jó ez nekünk?

A meglepő inflációs adatot piaci elemzők a bázishatás (például az áfaemelés kifutása), illetve az élelmiszerárak vártnál kisebb márciusi emelkedése mellett elsősorban azzal magyarázták, hogy keresleti tényezők sem fűtik az áremelkedést, hiszen a kiskereskedelmi eladások lassan egy éve csökkennek, ami azt mutatja, hogy a lakossági fogyasztás továbbra sem élénkül. Ez a vállalkozói réteg számára nem éppen kedvező hír. Ha ezen a területen nem lesz változás lehetnek bármilyen programok, a szektor növekedésének feltételei nem biztosíthatók. A piaci szereplők egyelőre nem várnak változást.

Folytatódhat a kamatcsökkentés
A közölt adathoz kapcsolódó kedvező hírek között érdemes említést tenni arról, hogy a meglepően alacsony inflációs adat lehetőséget teremt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) arra, hogy akár még egy teljes százalékpontnyival csökkentse az alapkamatot, tekintettel arra, hogy a belátható előrejelzési távlatban várhatóan az MNB 3 százalékos célszintje alatt marad az infláció. A drágulás ütemének meredek lassulása mellett az alapráta további mérséklését támogathatja a kockázati felárak utóbbi időben tapasztalható esése is.
Mindezek eredőjeként több elemzőház csökkentette a magyar jegybanki alapkamatra vonatkozó korábbi előrejelzését. A jelenlegi 5 százalékos alapkamat várakozásaik szerint akár 4 százalékig is süllyedhet. Sőt, volt olyan elemzőház is (JP Morgan), amely 3,5 százalékot is elképzelhetőnek tart.
Az esztendő egészére a 1,7-2,9 százalék közötti éves inflációs adatokat (a 2013-as esztendő egészére átlagosan 2,2-2,5 százalékos drágulási ütemet) tartalmaznak az előrejelzések. S, az üveggömbök szerint jövőre is a jegybank 3 százalékos célértéke alatt maradhat a fogyasztói árak emelkedése.

Nőhet-e a fogyasztás?

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) MTI-hez eljuttatott  közleményében kifejti, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magasabb infláció visszahúzza a háztartások költekezését. A várnál alacsonyabb infláció ennek ellenére álláspontjuk szerint felveti azt a kérdést, hogy nőhet-e a fogyasztás. A minimálbérek és a nyugdíjak reálértékének jelentősebb növekedése és a rezsicsökkentésnek a családi kasszákban maradó többlete ebbe az irányba mutat.

Az az alapvető kérdés ugyanakkor, hogy a magasabb árszint a fogyasztás nagy árnyomás alatt álló területein, az élelmiszereknél és az üzemanyagoknál, csökken-e. Az élelmiszerek árát az idei termés árai határozzák meg, ám ez a hatás csak a későbbi hónapokban várható. Az élvezeti cikkek 10 százalék feletti mértékben drágultak, az üzemanyagoknál pedig hullámzás várható.

Mindezzel együtt az OKSZ szerint a vártnál alacsonyabb infláció azt is jelentheti, hogy a háztartások a nehézségeik (például rezsi-, devizahitel tartozások) ellenére növelhetik fogyasztásukat. Ennek feltétele, hogy a gazdaság teljesítménye elérje az előző évi szintet, továbbá ez az alacsony inflációs ütem tartós maradjon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo