A diákmunkával szerzett jövedelmekről igazolással kell rendelkezni, ez alapján kell a bevallást elkészíteni. Egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem esetén azonban csak akkor kell a diákoknak szja-bevallást készíteni és adót fizetni, ha bevételük meghaladja a mentesített keretösszeget, azaz a foglalkoztatás napjainak száma és az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napibérként meghatározott összegének (2013-ban 4.510 Ft/nap) szorzatát. A mentesített keretösszegen felüli bevételt a 1353 számú bevallás „A” lap, első sorának „d” oszlopában kell feltüntetni – figyelmeztet közleményében a NAV.
Mivel egyre több diák szeretne dolgozni nyaranta, és a lehetőségek nem szaporodtak, így azok a fiatalok találnak a legkönnyebben állást, akik év közben is tudnak időnként munkát vállalni, ahova a szünidőben is visszavárják őket. A legkézenfekvőbb megoldás, ha a diákok felkeresnek egy iskolaszövetkezetet. A legtöbb ilyen iroda honlapján rendszeresen frissíti az álláslehetőségeket, illetve a közösségi oldalakon is fent vannak, sőt, már okostelefonos alkalmazásban is kiküldik az aktuális ajánlatokat, így könnyen lehet értesülni az újdonságokról. A másik fontos érv, ami az irodák mellett szól, a biztonság.
Itt olvashat arról, mire kell ügyelnie, ha diákmunkát vállal!
Azok a fiatalok, akik ezt a megoldást választják, nem járhatnak pórul, kapnak szerződést, és a fizetésük is megérkezik hozzájuk. Persze azoknak sem kell megijedniük, akik úgy döntenek, hogy külön úton járnak, és egyénileg próbálnak meg boldogulni. Ám nekik mindenképpen körültekintőbben kell eljárniuk. Érdemes odafigyelniük például arra, hogy feltétlenül kössenek szerződést a munkába állás előtt, és térjenek ki annak részleteire is. Nem árt résen lenni, mert lehetnek buktatók. Egyebek közt jó, ha tudják, hogy amikor egy vállalkozás bejelenti őket, akkor elveszítik a pályakezdőknek járó kedvezményeket, és ez mondjuk egy egyhónapos munka esetében inkább hátrány, mint előny.