Nemzetközi jog cikkek
Vajon Magyarország bünteti majd az ukrajnai konfliktus háborús bűnöseit?
Ukrajnai háború - Az EU a büntethetőség biztosítására kérte a tagállamokat.
A II. világháború tanulságait felejtsük el és bizniszeljünk
Kína gondolkodása és szerepe kulcsfontosságú az orosz-ukrán háború kapcsán. A keleti nagyhatalom tettei döntőek lehetnek a konfliktus kimenetelét illetően. Kínát mindeddig hiába próbálta rávenni a nyugat, hogy ítélje el Oroszországot, és vegyen részt a gazdasági szankciók politikájában.
Jöhetnek a GMO állatok
A CRISPR génszerkesztő technológia által lehetővé vált, hogy az állatfajok egyes tulajdonságai gyakrabban forduljanak elő a populációban, vagyis nagyobb számban öröklődjenek. A tulajdonságok effajta felerősítése akár invazív fajjá erősíthet egy-egy állatfajt, s egész ökoszisztémákon érződhet ennek hatása. Akár kormányok is pereskedhetnek egymással emiatt.
Nem lesznek többet biztonságban a korrupt politikusok
Fontos eredmény a környezetvédők és a lakosság számára, akik a magánszektor és a politikai elit környezetszennyező praktikáinak elszenvedői. Ezentúl ugyanis a korrupt földeladások is megtámadhatók lesznek a Nemzetközi Bíróságon.
Van aki perelne a kötelező boltbezárás miatt
Perrel fenyegetőznek a boltosok az állam által előírt kötelező zárva tartás miatt Jeruzsálemben. A város főpolgármestere vallásos nyomásra megpróbálja bezáratni a belvárosban az egyelőre szombaton is működő éjjel-nappali üzleteket.
Magyarokat is érint az amerikai korrupció elleni harc
Feltehetőleg kevés magyar társaságnak és cégvezetésnek vannak pontos ismeretei arról, milyen kockázattal és főleg pénzbírsággal járhat, ha megsértik az Amerikai Egyesült Államokban egyre szigorúbban és egyre inkább kiterjesztő értelmezéssel alkalmazott korrupcióellenes törvényt, az ún. Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) előírásait. A jogszabálynak ugyanis jelentős hazai vonatkozásai lehetnek, amelyekre érdemes felhívni a figyelmet - foglalta össze a Szecskay Ügyvédi Iroda. Mindezt érdekes megvilágításba helyezheti, hogy a Korrupciókutató Központ kutatása alapján a Közép-Kelet Európai térségben Románia után Magyarország számít a legkorruptabbnak.
Jogvita külföldi partnerrel? Mostantól egyszerűbb
Globalizált világunkban bármely magánszemély vagy vállalkozás életében előfordulhat olyan eset, amikor jogvitája alakul ki egy külföldi természetes vagy jogi személlyel szemben. Ilyen esetekben az elsődleges eldöntendő kérdés, hogy pontosan mely állam bírósága előtt van lehetőségünk a jogvita rendezésére. „Az Európai Unió térségén belül ezt a kérdéskört szabályozza polgári és kereskedelmi ügyekben a nemrégiben átdolgozott Brüsszel I. rendelet. A január 10-én hatályba lépett módosítások egyszerűsítik a határon átívelő jogviták megoldását”- összegez Ódor Dániel, a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa.