A II. világháború tanulságait felejtsük el és bizniszeljünk

Kína gondolkodása és szerepe kulcsfontosságú az orosz-ukrán háború kapcsán. A keleti nagyhatalom tettei döntőek lehetnek a konfliktus kimenetelét illetően. Kínát mindeddig hiába próbálta rávenni a nyugat, hogy ítélje el Oroszországot, és vegyen részt a gazdasági szankciók politikájában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hszi Csin-ping kínai elnök a dél-kínai Hajnan szigetén rendezett ázsiai gazdasági konferencián (Boao Forum for Asia, BFA) hosszú beszédet mondott a világgazdaságról. Úgy vélte,

minden ország egy hajóban evez, és elfogadhatatlan bármilyen kísérlet arra, hogy bárki is a tengerbe taszíttasson.
Ehhez még hozzátette, hogy elutasítja a szankciós politikát. Szót emelve,
az egyoldalú szankciók és a messzire nyúló joghatóság ellen.
Hszi Csin-ping kínai elnök véleménye azért izgalmas, mert az unió tagállamainak és az USA-nak az a legfőbb problémája Ukrajna megtámadásával, hogy Oroszország megsértette a nemzetközi jogot. Ezt, még az egyébként különutas politikát folytató Magyarország is elfogadhatatlannak tartja, amelyről egyhangú parlamenti döntés született. Hszi Csin-ping ezzel szemben leegyszerűsítve azt mondja, hogy bizniszeljünk feleim és ne nézzük egymás „piszkos ügyeit”.

Nem kell a jog, csak a baj van vele (Fotó: depositphotos.com)

Vagyis senki ne foglalkozzon Putyin ukrajnai inváziójával, se szankciókkal, se más módon. A kínai elnöknek ez az álláspontja nyilván összefügg azzal, hogy őt is többször kemény kritika érte az ujgurokkal szembeni bánásmód miatt.  „Egy övezet, egy út” nevű gigaprojektjük mögött ugyanis állítólag szép titokban brutálisan elnyomják Hszincsiang tartomány 12 milliós őslakosságát. A hírek erőszakos sterilizációkról, internálótáborokról és a lakosság totális megfigyeléséről szólnak a keleti állam legnyugatibb tartományában. Kína tagadja ezeket a vádakat, a nemzetközi közvélemény pedig a mai napig nem tudott egységes álláspontot kialakítani ez ügyben.

A nemzetközi jog megsértése miatt Oroszországnak 26 év után távoznia kellett az Európa Tanácsból (ET). Ez azért nagyon fontos mozzanat, mert ez egy önkéntes szervezet, amely nyitva áll minden olyan európai állam előtt, amely elfogadja a jogállamiság intézményét és garantálja állampolgárai számára az alapvető szabadság és emberi jogokat. A Tanács egyik legfontosabb dokumentuma az Emberi Jogok Európai Egyezménye. Ennek keretében állították fel az Emberi Jogok Európai Bíróságát, amely az emberi jogok legfőbb európai bírói fóruma. A szervezet a II. világháborút követően azzal a céllal jött létre, hogy a két világégés tapasztalataiból okuljon az emberiség. A Tanács gyakorlatilag egy olyan elképzelés szimbóluma lett az évtizedek alatt, amely egy békésebb, jobb világban hitt, mint amit a XX. század képviselt két világháborújával. Az Európa Tanács Winston Churchill, az Egyesült Királyság egykori miniszterelnöke ötletéből fakadt. Ő egy „Európai Egyesült Államok-ban” gondolkodott elkerülendő egy újabb világháborút, de olyan szoros együttműködést nem sikerült kialakítani. Helyette 1949. május 5-én, Londonban 10 állam aláírta a londoni szerződést, melynek keretében megalakult az Európa Tanács. Az intézmény tagjainak száma mindeddig folyamatosan nőtt. Magyarország a rendszerváltást követően 1990-ben csatlakozott.

A kilépés után most már Oroszországra de jure nem vonatkoznak tehát az Európai Bíróság ítéletei, ami azt jelenti, hogy a nemzetközi jogot már nincs kinek számonkérni Putyinon. Ugyan Moszkva kiadott egy közleményt, mely szerint távozásukat követően is eleget tesznek az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) ítéleteinek, de mindjárt hozzátették, amennyiben azok nem ellentétesek az orosz alkotmánnyal. Egyébként is az ET intézményeit, beleértve az EJEB-et is, szisztematikusan arra használták fel, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra és beavatkozzanak belügyeibe. Összességében tehát Oroszország közleményének inkább csak propagandisztikus jelentősége van, mint gyakorlati. De mit tartalmaz a nemzetközi jog egyik legfontosabb dokumentuma az Emberi Jogok Európai Egyezménye, ami akkora szálka lett Putyin szemében és ami miatt távoznia kellett az Európa Tanácsból.

Élethez való jog

A törvény védi mindenkinek az élethez való jogát. Senkit nem lehet életétől szándékosan megfosztani, kivéve, ha ez halálbüntetést kiszabó bírói ítélet végrehajtása útján történik, amennyiben a törvény a bűncselekményre ezt a büntetést állapította meg.

Az egyezményben az Élethez való jog az első helyen szerepel és a legfontosabb. Ennek hatályát felfüggeszteni kizárólag jogszerű háború esetén lehet. Csakhogy Ukrajna megtámadásával éppen ez a probléma. Nem tekinthető jogszerűnek, éppen ellenkezőleg, a nemzetközi jog legfontosabb normáit vette semmibe Oroszország.
  • A népek önrendelkezési joga
  • Az államok szuverén egyenlősége
  • Az államok területi épsége és politikai függetlensége
  • Az államok belügyeibe való beavatkozás tilalma
  • Az erőszakkal való fenyegetés és az erőszak alkalmazásának tilalma
  • A nemzetközi béke és biztonság veszélyeztetésének tilalma
  • Az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartása
A nemzetközi jog története szorosan összefügg a II. világháborúval. 1945-ben az ENSZ Alapokmányával kezdődik a nemzetközi jog történetének modern korszaka. Fejlődése pedig szorosan összefügg a globalizációval és a világkereskedelem térhódításával. E jog kihagyása ma elképzelhetetlen a nemzetközi kereskedelemben. Hszi Csin-ping kínai elnök gondolata tehát egy furcsa paradoxonba torkollik. Kereskedjünk, de ne gyakoroljon senki „messzire nyúló joghatóságot”. Akkor viszont nagy kérdés, hogy ki és mi fog dönteni konfliktusok esetén. Kezdve egy egyszerű vásári áru esetétől, a rablásokon át egészen a háborúkig. Ha nincs nemzetközi jog, akkor az erősebb kutya ugat elv érvényesül majd, ami nem túl sok jóval kecsegtet a kis országok számára, így a Kárpát-medencében élőknek sem a fényes jövő vízióját festi fel.

Kétségtelen a nemzetközi jog betartását és betartatását nem lehet egy olyan területnek tekinteni, amely kizárólag sikertörténetektől hangos. Elég csak Idi Amin Dada életére gondolni. Az egykori ugandai diktátor több százezer ember meggyilkolásáért felelős. Volt boxbajnokként személyesen is szívesen törte el áldozatai gerincét. Ennek ellenére Szaúd-Arábiában csaknem nyolcvan évesen békében és nyugalomban halt meg ez a szörnyeteg, akinek jogi felelősségre vonása soha nem történt meg. Mindazonáltal a nemzetközi jog elvetése, vagy fellazítása az emberiség életében akár egy végzetes fordulat is lehet most az atomfegyverek korszakában. Nem véletlen, hogy Putyin is már többször befenyegette kritikusait ezek használatával. Így akár tetszik, akár nem jobb híján, mégiscsak a nemzetközi jog paragrafusaihoz lenne jó ragaszkodni.

Mindezzel kapcsolatban fontos hír érkezett tegnap Brüsszelből. Az Európai Bizottság az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű uniós ügynökség, az Eurojust megbízatásának megerősítését javasolja az Oroszország által elkövetett háborús bűncselekmények bizonyítékainak összegyűjtésére és megőrzésére az elszámoltathatóság érdekében - közölte az unió brüsszeli javaslattevő-végrehajtó testülete. A javaslatot az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa fogja megtárgyalni és elfogadni.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo