Nem lesznek többet biztonságban a korrupt politikusok

Fontos eredmény a környezetvédők és a lakosság számára, akik a magánszektor és a politikai elit környezetszennyező praktikáinak elszenvedői. Ezentúl ugyanis a korrupt földeladások is megtámadhatók lesznek a Nemzetközi Bíróságon.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság, mely eddig leginkább a háborús bűnösök elítélésével hívta fel magára a közvélemény figyelmét, ezentúl új „profillal” bővíti tevékenységét: a természeti kincsek illegális kitermelését és elpusztítását, valamint a földek jogtalan elbirtoklását, mint bűncselekményeket is napirendre tűzi. Nem lesznek ezentúl biztonságban a természeti kincseket az őket lefizetők kezére játszó korrupt politikusok és a felelőtlen döntéseket hozó cégvezetők. Ha saját országukban egy-egy megvesztegethető bíró vagy jogi kiskapu révén esetleg megúszhatnák a felelősségre vonást, ezentúl a nemzetközi jogok hatálya alatt bíróságra citálhatják őket Hágában.

Akár a magyar földtörvény miatt is mehetünk Hágába – az Európai Unió is bepöccent a hazai szabályozáson.

A bíróság épülete.
Fotó: Wikipedia

A Hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot egy 1998-as római egyezmény hozta létre, mely elsősorban az emberiség ellen elkövetett bűnök, a háborús bűnök, a népirtás és az erőszakos bűncselekmények szankcionálását tűzte ki célul. A bioszférát szennyező cselekedetek eddig elsősorban nemzeti hatáskörben kerülhettek perre. Ezentúl azonban a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság is illetékes lesz ezek tárgyalásában, jelentette ki a londoni székhelyű emberi jogi ügyvédi iroda, a Global Diligence LLP.

Emberi jogi és zöld aktivisták üdvözölték a bejelentést, és leszögezték, az elmozdulás a nemzetközi jog e tágabb értelmezése és alkalmazása felé azt tükrözi, hogy egyre erősebb a felismerés a jogalkotók, a politikusok és a közvélemény körében arról, hogy óriási méretekben folyik a környezetszennyezés, valamint hogy az ökoszisztémák védelemre szorulnak, szennyezésük pedig szörnyű következményekkel lehet az emberiség jövőjére nézve, amit jogi eszközökkel kell védeni.

Emberi jogokat is sérthet a Földtörvény
Megsértheti az Emberi Jogok Európai Egyezményét a tavaly hatályba lépett új Földtörvény a földhasználati és haszonélvezeti jogok törlése következtében, a Piac&Profitnak elküldött jogi vélemény szerint.
Hágában a környezetszennyezés áldozatai kérhetnek jogorvoslatot, és perelhetik be az elkövetőket, amennyiben nemzeti jogi környezetben a helyi bíróságok nem adtak helyet panaszuknak. A „profilbővítés” lehetővé teszi, hogy a multinacionális cégek nagyméretű földvásárlásait is megtámadják a helyi közösségek, amennyiben elorozták tőlük a földet vagy potenciálisan akkor is, ha – a helyi politikusok tudomásával – megfélemlítéssel kényszerítették ki tőlük a szerződés aláírását, illetve ha erőszakkal telepítették ki őket a körzetből.

A hágai bíróság ügyésznője, Fatou Bensouda éppen egy olyan ügyet vizsgál, melyben azzal vádoltak kambodzsai állami tisztségviselőket és üzletembereket, hogy törvénytelenül vették át a birtokjogot földterületek felett. Földjogi aktivisták – merthogy ilyenek is léteznek – sokkoló statisztikákkal szolgáltak a 2015-ös visszás eseteket illetően. A Global Witness szerint tavaly átlagosan hetente 3 ember halt meg illegális földelkobzást övező konfliktusokban, köztük bányászok, favágók, vízerőművek és agrárcégek alkalmazottai.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo