Magánnyugdíjpénztár: 14 ezer forint tagi befizetés kellene

Az új jogszabályi környezetben is megérheti magán-nyugdíjpénztári tagnak maradni – ezt állapítja meg a Stabilitás Pénztárszövetség elemzése, amely a 2012. január 1-jével hatályba lépett nyugdíjtörvények pénztárakra gyakorolt hatását vizsgálja. Ahhoz azonban, hogy a pénztárak gazdaságilag ne kerüljenek lehetetlen helyzetbe, a jelenlegi tagoknak önkéntes alapon tagdíjbefizetést kellene vállalniuk. A jelenlegi feltételek alapján tagonként átlagosan legalább havi 14 ezer forint kellene ahhoz, hogy nulla működési költség mellett az állam által előírt díjakat ki tudják fizetni a pénztárak.

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folyik a vizsgálat
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) közben vizsgálja a magánnyugdíjpénztárak működését, a működési költségek felhasználását, valamint a vagyonkezelést. Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy több büntető feljelentés várható hűtlen kezelés miatt, amint véglegesíti a Kehi a jelentését. Selmeczi szerint az is látszik, hogy több milliárd forintra tehető az elmaradt haszon. Borza Gábor a vizsgálattal kapcsolatban közölte: a pénztárak a hivataltól semmilyen előzetes tájékoztatást a jelentésről nem kaptak, csak a sajtóból értesültek róla, így egyelőre érdemben nem tudnak reagálni az abban foglaltakra. Álláspontja szerint a vizsgált szervezetek jogosultak a vizsgálat eredményének megismerésére, így amennyiben a hivatal jelentését kézhez kapják, arra érdemben válaszolnak, és a válaszokat megosztják a nyilvánossággal is.
A pénztáraknak ebben a pillanatban nincsenek bevételeik, csak adminisztrációs költségeik, amelyet az új jogszabályok alapján a tagdíjakból levonható költségekből fedezhetnek, mutatott rá Borza Gábor, a Stabilitás elnöke. Amennyiben a maradó közel 100 ezer pénztártag úgy dönt, hogy önként fizet tagdíjat, akkor abból a pénztár 0,9 százalékos működési költséget vonhat le. Ebből külön kiemelendő a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének fizetendő vagyonarányos felügyeleti díj, ami a mintegy 250 milliárd forintos magánpénztári vagyonra vetítve éves szinten 62,5 millió forintot, továbbá pénzáranként kétmillió forintot tesz ki. Éves szinten tehát 15 pénztár után 92,5 millió forint felügyeleti díjat kell megfizetni. A tagdíj további 0,35 százalékát pedig a Garancia Alap részére kell elkülöníteni. (A lakosságnak már csak 16,4 százaléka rendelkezik megtakarítással.)

A Stabilitás számításai szerint 100 ezer tagot feltételezve tagonként minimum átlagosan évi 168 ezer forintos - havi 14 ezer forintos - önkéntes tagdíjbefizetésre lenne szükség csak ahhoz, hogy nulla működési költség mellett az állam által előírt díjakat ki tudják fizetni a pénztárak. A működési költségek fedezete tovább emelheti ezt az összeget, ahogy az is, hogy mennyien döntenek a maradók közül az állami rendszerbe való visszalépés mellett. Így az önkéntes tagdíj mértékét minden pénztár egyedileg határozza majd meg annak függvényében, hogy hány tagja marad, és mekkora költségekkel tudja a saját adminisztrációját üzemeltetni. Az elnök rámutatott: előfordulhat, hogy lesznek pénztárak, amelyek így nem vállalják a működést és megszűnnek, vagy más pénztárral fuzionálnak.

Drága, de megéri

Az elnök szerint a tagok akár jól is járhatnak az önként vállalt befizetéssel. A havi 14 ezer forintból 13874 forint az eddig felhalmozott egyéni nyugdíjcélú megtakarítást gyarapítja tovább: megmarad tehát a korábban gyűjtött vagyon, ami gyarapszik a befizetésekkel és a hozamokkal.

– A jelenlegi költségstruktúra a pénztártagok számára nagyon alacsony költség melletti vagyonkezelést tesz elérhetővé, ami jelenleg a legolcsóbb a magyar megtakarítási formák között, de a világban máshol sem nagyon találni ennél kedvezőbb ajánlatot. Így azok számára, akik önszántukból, az öngondoskodás mellett hitet téve pénztártagok maradtak, most az a leginkább racionális döntés, hogy maradjanak és élvezzék a hosszú távú privát megtakarítási forma előnyeit – mondta Borza Gábor és hozzátette: az új feltételek alapján azoknak is érdemes lehet megfontolniuk a visszatérést a magánrendszerbe, akik korábban jogfenntartó nyilatkozatot tettek, és visszaléptek az állami rendszerbe. Ennek lehetőségét vizsgálják a szövetség jogi szakértői.

Az új nyugdíjrendszer várat magára
Amennyiben a nyugdíjpénztárakban maradók az állami büdzsébe fizetett járulékokon túl további anyagi áldozatokra is képesek, elvileg életben tarthatják a magánnyugdíjpénztárakat, vagy legalább néhány kasszát. Ez azonban azt is jelenti, hogy az önkéntes ág és a magánnyugdíjpénztári megtakarítás között valójában nem lesz különbség, vagyis nem sok értelme lesz két külön nyugdíjcélú számlát fenntartani. Ráadásul a hatályos adótörvények szerint az önkéntes pénztárakba fizetett megtakarítás után adókedvezmény jár: 2012-ben is változatlanul a saját befizetés 20 százaléka igényelhető vissza a személyi jövedelemadóból jövedelemhatár nélkül. Az adókedvezmény plafonösszege 100 ezer forint, amelyet az adóhatóság a befizető nyugdíjpénztári számlájára utal.
Kérdés, hogy ha kvázi önkéntessé válik a kötelező magánnyugdíjpénztári befizetés, azután jár-e majd adókedvezmény. A befizetések szükséges összegét befolyásolja az is, ha a kormányzat változtat a kasszákra vonatkozó előírásokon, vagy ha az egyes pénztárak az összeolvadás mellett döntenek és ezért költséghatékonyabban tudnak a jövőben működni. Válaszra vár az is, hogy az amúgy alacsony megtakarítási kedv mellett mekkora összeget lesznek hajlandóak/képesek a pénztártagok pluszban nyugdíjcélra félretenni.
Nem tisztázottak ma még a magánnyugdíjpénztári tagoknak újból felkínált visszalépési lehetőség feltételei sem. A részletszabályokat elvileg január-február folyamán dolgozza ki a kormány, a ma ismert információk szerint viszont a döntésre március 31-ig van lehetőségük a pénztártagoknak. Az egyik pénztár tájékoztatása szerint a visszalépők ezúttal is felvehetik a reálhozamot; a hozamszámításra ebben az esetben is május végén kerül majd sor.
Az öngondoskodás szempontjából megfontolt döntéshez azonban jó lenne ismerni a kormány nyugdíjreformra vonatkozó elképzeléseit is. Selmeczi Gabriella csütörtökön a budapesti sajtótájékoztatón újságírók kérdésére válaszolva azt mondta, hogy a teljes nyugdíjreformra vonatkozóan a kormánynak és a parlamentnek optimálisan ez év közepéig kell törvényeket alkotnia. A kormány a Nyugdíjkerekasztal szakmai anyagait és a tavaly lefolytatott nemzeti konzultáció eredményeit is figyelembe veszi majd, írja az MTI a nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízottra hivatkozva.

Véleményvezér

Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen

Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen 

Ingyen utazásokat és hotelszámlákat vizsgálnak.
Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték

Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték 

Az izraeli miniszterelnök megígérte az irániaknak, hogy hamarosan megszabadítják elnyomóitoktól.
Az Orbán-család egy újabb „sasfészkét” fedezte fel Hadházy Ákos

Az Orbán-család egy újabb „sasfészkét” fedezte fel Hadházy Ákos 

Reméljük nem Bese Gergő szenteli fel, mint a Karmelitát.
Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo