A vallásos emberek könnyebben viselik el az olyan csapásokat, mint a munkahely elvesztése vagy a válás - állítja egy tanulmány, amelyet a Royal Economic Society egyik tanácskozásán ismertettek. Andrew Clark professzor, a párizsi Gazdasági Főiskola tanára és szerzőtársa, Lelkes Orsolya, az European Centre for Social Welfare Policy and Research munkatársa a háztartásokban végzett felméréseket használta fel, hogy elemezze a keresztényeknek - katolikusoknak és protestánsoknak - nemcsak a boldogsághoz, de például az állástalansághoz való hozzáállását is. ( Itthon nőtt a munkanélküliség az egy évvel korábbi adatokhoz képest.)
Az elemzés arra mutatott rá, hogy a vallás egyfajta "lökhárítót" jelent az élet megpróbáltatásaival szemben. Andrew Clark elmondta, hogy a kutatás eredetileg azzal a céllal indult, hogy megállapítsák, egyes európai országokban miért magasabbak a munkanélküli segélyek, mint másokban, de végül arra a megállapításra jutottak, hogy a vallásos emberek kevésbé szenvedték meg a munkanélküliséget, mint a nem hívők.
"Azt tapasztaltuk, hogy a vallások emberek inkább élvezik a jelen adományait, mintsem elraktároznák azokat a jövőre" - idézte Andrew Clark professzort a BBC internetes honlapja. Hozzátette azonban, hogy a felhasznált felmérések alapján arra következtettek, hogy más, közelebbről meg nem határozott tényezők, így a vallásos emberek életstílusa vagy a neveltetése, például a stabil családi háttér és kapcsolatok szintén előidézhetik a fokozottabb elégedettségérzést.
Leslie Francis, a warwicki egyetem munkatársa szerint a vallás szerepe a mentális egészségben továbbra is ellentmondásos, bár más bizonyíték is van arra, hogy a vallás javítja a boldogságérzést, feltehetően azáltal, hogy a hívők úgy érzik, az életnek van célja. Rámutatott ugyanakkor, hogy más nézetek szerint a vallásnak negatív hatásai is vannak, kételkedéshez és kudarcélményhez vezethet.