Történelmet írtak a legnagyobb magyar cégek

Közzé tette negyedéves számait az MTel. Ezzel összeállt a négy nagy cég, a blue chip-ek eredménye. Az együttes számviteli profit a pozitív meglepetéseknek (minden esetben) köszönhetően 463 milliárd forint lett. Ezzel sikerült megint történelmet írni, hiszen ekkora első negyedéves profittömeg még nem volt a magyar börzén a négy nagy esetében.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Így a négy negyedéves profittömeg 1.799 milliárd forinton áll, s ezzel csak éppen elmarad a tavalyi második negyedévben elért történelmi 1.820 milliárd forintos értéktől. Vagyis továbbra is csúcson vannak a profitok. Ha pedig előre nézünk, akkor inkább javulást várhatunk a cégek eredményében. Hiszen az OTP most számolta el az egész éves extraprofitadót, s abból még vissza is írhat az év során (összesen a felét, azaz mintegy 50 milliárd forintot, ha megfelelő mennyiségű állampapírt vesz). Ez a technikai hatás pedig jóval erősebb eredményeket sugall az elkövetkező negyedévekben, mint az első volt (100+ milliárd, ceteris paribus). A MOL esetében nem az év eleje szokott lenni a legerősebb szezonálisan, hanem a harmadikra szokott kicsúcsosodni az eredmény, ami persze nem csak a volumentől, de az ár ingadozástól is függ. A Richter is erősebb negyedévekere számít. Szóval minden adott az enyhén tovább javuló teljesítményhez.

A négy blue chip részvény negyedéves összesített profittömegének alakulása

Forrás: cégek, Erste

S akkor beszéljünk az MTel bejelentéséről. A leválasztásra lehetett számítani, s ilyen értelemben technikai jellegű a hír. Viszont az negatív meglepetés, hogy a cirka 2.800 tornyot tartalmazó cég EBITDA AL-je csak 12,1 milliárd forint, ami mintegy harmada a korábbi becslésünknek. Mivel a telekommunikációs cégek 4-6-os EV/EBITDA értéken forognak, míg az „ingatlanos” torony cégek inkább 10 körül, ezért a kisebb méret miatt, az értékeltség növekedés is kisebb lehet. Ez így cirka 60 milliárd forint körül alakulhat a 180 milliárd helyett. (5*12 vs. 5*36) Ami mintegy 60 forint lenne részvényenként, s ami szerintünk valószínűleg már beépült az árba. A várható pozitív közgyűlési döntés után a torony cég leválasztása az MTel-ről az év végéig következhet be. Ezek után lehet „monetizálni”, pl. tőzsdére vinni, vagy eladni s a befolyó pénzből beruházni, akvirálni, vagy éppen magasabb osztalékot fizetni. Na erről még nem tudunk semmit. Nyilván nem az egyszeri osztalék fizetés tűnik a legideálisabb célnak. (Erstemarket)

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo