Így a négy negyedéves profittömeg 1.799 milliárd forinton áll, s ezzel csak éppen elmarad a tavalyi második negyedévben elért történelmi 1.820 milliárd forintos értéktől. Vagyis továbbra is csúcson vannak a profitok. Ha pedig előre nézünk, akkor inkább javulást várhatunk a cégek eredményében. Hiszen az OTP most számolta el az egész éves extraprofitadót, s abból még vissza is írhat az év során (összesen a felét, azaz mintegy 50 milliárd forintot, ha megfelelő mennyiségű állampapírt vesz). Ez a technikai hatás pedig jóval erősebb eredményeket sugall az elkövetkező negyedévekben, mint az első volt (100+ milliárd, ceteris paribus). A MOL esetében nem az év eleje szokott lenni a legerősebb szezonálisan, hanem a harmadikra szokott kicsúcsosodni az eredmény, ami persze nem csak a volumentől, de az ár ingadozástól is függ. A Richter is erősebb negyedévekere számít. Szóval minden adott az enyhén tovább javuló teljesítményhez.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A négy blue chip részvény negyedéves összesített profittömegének alakulása

Forrás: cégek, Erste
S akkor beszéljünk az MTel bejelentéséről. A leválasztásra lehetett számítani, s ilyen értelemben technikai jellegű a hír. Viszont az negatív meglepetés, hogy a cirka 2.800 tornyot tartalmazó cég EBITDA AL-je csak 12,1 milliárd forint, ami mintegy harmada a korábbi becslésünknek. Mivel a telekommunikációs cégek 4-6-os EV/EBITDA értéken forognak, míg az „ingatlanos” torony cégek inkább 10 körül, ezért a kisebb méret miatt, az értékeltség növekedés is kisebb lehet. Ez így cirka 60 milliárd forint körül alakulhat a 180 milliárd helyett. (5*12 vs. 5*36) Ami mintegy 60 forint lenne részvényenként, s ami szerintünk valószínűleg már beépült az árba. A várható pozitív közgyűlési döntés után a torony cég leválasztása az MTel-ről az év végéig következhet be. Ezek után lehet „monetizálni”, pl. tőzsdére vinni, vagy eladni s a befolyó pénzből beruházni, akvirálni, vagy éppen magasabb osztalékot fizetni. Na erről még nem tudunk semmit. Nyilván nem az egyszeri osztalék fizetés tűnik a legideálisabb célnak. (Erstemarket)