Csúcsokat dönt a forint – Meddig tart az eu(ro)fória?

Mario Draghi EKB elnök csütörtöki nyilatkozata után jelentősen nőtt az eurózónával kapcsolatos kockázatvállalási hajlandóság, amelyből a forint és a magyar államkötvények is profitáltak. Utoljára tavaly szeptemberben járt ilyen szédítő magasságokban a hazai deviza árfolyama, elemzők azonban óva intenek attól, hogy kézpénznek vegyük a múlt hét vége óta kialakuló piaci eufóriát. A jó hangulat ugyanis egy pillanat alatt elszállhat.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Rég nem látott szintre, egészen 279,5 alá lökték a forintot az euróval szemben a bankközi devizapiacon hétfő délután. Utoljára tavaly szeptemberben volt ilyen erős a hazai fizetőeszköz. Péntek délelőtt még 283,60 forintot ért egy euró, délutánra 281 forint közelébe csökkent az árfolyama, majd kora délután áttörte a 280 forintos ellenállást. Innen egy átmeneti gyengülő szakasz következett, a kereskedés végén azonban már tartósan megragadni látszott a forint a 280 forintos szint alatt.

A dollárt 228,3 forinton jegyezték hétfő kora délután, míg délelőtt 228,60 forintot ért a zöldhasú a banki piacon. A svájci frank árfolyama 232,88 forintig ereszkedett a délelőtti 233,70 forint után. A japán jent 2,9208 forinton jegyezték ebben az időben, szemben a délelőtti 2,9189 forinttal.

Ezért száguldott a forint

A hazai deviza száguldását eredetileg még Mario Draghi csütörtöki kijelentése indította el, miután egy londoni befektetési konferencián kijelentette, hogy az eurójegybank (Európai központi Bank - EKB) - törvényes mandátumának határain belül - minden lehetséges eszközt kész bevetni az euró megvédésére. Draghi szerint ugyanis az európeriféria gazdaságainak állampapírhozamai túl magasak ahhoz, hogy az EKB monetáris politikájának transzmissziós funkciója zavartalanul működhessen. A piacok ezt a megfogalmazást egyértelműen az EKB tényleges kötvénypiaci beavatkozását előkészítő verbális intervencióként értelmezték. A múlt hét folyamán azonban többen többféleképpen jelezték elhivatottságukat az eurózóna megmentése kapcsán. A hét utolsó munkanapján Angela Merkel német kancelláron és Francois Hollande francia államfőn volt a sor. Ők pénteken, közös telefonkonferencián egyeztettek az EU jövőjéről. A megbeszélésről kiadott közleményben mindkét politikus hangsúlyozta az eurózóna integritásának fontosságát. A piacok kedvezően fogadták az egyeztetést és az euró dollár árfolyama 1,2283-ról 1,23222-re változott.

Tovább erősítette a befektetők bizalmát, hogy az új görög kormány végül a hétvégén elfogadott egy 11,6 milliárd eurós kiadáscsökkentési csomagot. Athén azután adta be a derekát, hogy Brüsszel részéről egyértelmű jelzés érkezett: megszorítások nélkül pénz sincs, azaz az euróövezeti országok hagyják csődbe menni Görögországot.

Csökkentek az államkötvény-hozamok

A pénzpiaci rally mellett az államkötvények hozamai is csökkenésnek indultak. A magyar szuverén devizakötvény-kötelezettségek törlesztésbiztosítási tranzakciói (credit default swaps, CDS) 490 bázispont környékén mozogtak a múlt hét utolsó napjaiban, jóllehet a múlt hét közepén - a legnagyobb citybeli adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA kimutatása szerint - még 510 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek a londoni piacon. Az elmúlt kereskedési hét zárására kialakult magyar CDS-árazások azt jelentik, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre a múlt hét utolsó kereskedési napján 490 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínáltak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat Londonban, csaknem 20 ezer euróval olcsóbban, mint a hét közepén.

 Folytatódhat a magyar likviditási-program
Hozzájárult az Európai Bizottság a magyar likviditás-támogatási program, valamint a pénzintézetek javára nyújtott feltőkésítési program újabb hosszabbításához. A testület mindkét program esetében ez év végéig történő hosszabbítást engedélyezett, miután úgy ítélte meg, hogy azok továbbra is összhangban vannak a nemzetközi pénzügyi válság idején érvényes európai uniós állami támogatási szabályokkal.
A három éve indult, már többször meghosszabbított likviditás-támogatási program keretében az állam kölcsönöket nyújt magyar pénzügyi intézményeknek, hogy a súlyos likviditási hiány ellenére lehetővé tegye számukra a reálgazdaságnak történő hitelezés fenntartását. A másik csomag fő eleme a feltőkésítési intézkedés, amely osztalékelsőbbségi részvények fejében friss tőkét tesz elérhetővé a hitelintézetek számára.

Meredeken csökkentek az euróövezeti periféria CDS-árazásai is. Olaszország ötéves államkötvényeinek CDS-középárfolyama 524 bázispont körül mozgott a heti zárásban az 557,3 bázispontos hét közepi szint után, Spanyolország CDS-kontraktusai a Draghi-nyilatkozat előtti utolsó, 622,8 bázispontos záróról 588 bázispontra, Portugália szuverén törlesztéskockázati tranzakciói 897,4 bázispontról 850 bázispontra süllyedtek a londoni kereskedési hét végére.

Sírás lesz a vége?

Várhatóan nem lesz tartós az elmúlt napok piaci eufóriája, amely az eurójegybank (EKB) elnöke és több vezető euróövezeti politikus által az euró megvédéséről tett legutóbbi nyilatkozatok nyomán alakult ki - vélekedtek hétfői helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

 

Romlott a hangulat az euróövezetben
A vártnál rosszabban alakult júliusban az üzleti és fogyasztói hangulatindex az euróövezetben - derül ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett adataiból. Az átfogó gazdasági hangulatindex 87,9 pont volt júliusban a júniusi 89,9 pontot követően, miközben elemzők 88,7 pontot vártak. A fogyasztói bizalom alakulását jelző index megfelelt a várakozásoknak, a mutató mínusz 21,5 pontra romlott a júniusi mínusz 19,8 pontról. Az üzleti hangulatmutató is esett, mínusz 1,27 pontra mínusz 0,95 pontról.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai azonban befektetőknek összeállított heti piaci összefoglalójukban úgy vélekedtek, hogy a piaci szereplők "nem vették észre, vagy figyelmen kívül hagyták" Draghi kijelentésének azt az elemét, amely szerint az EKB "mandátumának határain belül" kész minden lehetséges eszközt bevetni az euró megvédésére. A ház londoni elemzői szerint "e három rövid szó" jelentőségét kiemelte, amikor Draghi az EKB esetleges újabb szuverén kötvényvásárlásainak kilátásával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy irányítása alatt a bank nem fog szembekerülni feladatkörének az előző elnökök által megszabott szigorú értelmezésével.

A Capital Economics londoni közgazdászai szerint az EKB elnöke esetleg abban reménykedhet, hogy az eurójegybank kötvénypiaci beavatkozásának lehetőségére tett puszta utalás elég lesz a piac megnyugtatására. Ha ez így van, "az még az euróövezeti gazdaságpolitikai döntéshozatal eddigi színvonalához mérve is rendkívül naiv álláspontot" tükrözne - fogalmaztak értékelésükben a Capital Economics szakértői. A cég szerint még abban az esetben is, ha a szavakat tettek követik, kétséges, hogy az EKB kötvénypiaci műveleteinek felélesztése mennyire bizonyulna hatékonynak, mivel ezt az eszközt az euróövezeti jegybank eddig is csak "félszívvel alkalmazta, látványosnak távolról sem nevezhető eredménnyel".

A Capital Economics elemzői szerint mindez nem jelenti azt, hogy az euróövezeti döntéshozók - köztük az EKB vezetői - tétlenül néznék az euróválság eszkalálódását. A cég központi előrejelzési forgatókönyve, amely csupán az euróövezet korlátozott felbomlásával számol - Görögország és Portugália kiesését, viszont Spanyolország és Olaszország bennmaradását valószínűsítve -, éppen arra a feltételezésre épül, hogy az euróövezeti hatóságok az eddigieknél sokkal határozottabb fellépésre szánják el magukat.


Mi lesz a következő lépés?

Elpárologhat a jó hangulat

A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató - Londonban összeállított hétfői devizapiaci helyzetértékelésében "reményteljesnek" nevezte a piaci hangulatot a Draghi-nyilatkozat után, amelyet hasonló értelmű megnyilvánulások követtek Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök és Mario Monti olasz kormányfő részéről.

A Commerzbank elemzői szerint azonban az euró annak ellenére közelítette meg az 1,24 dolláros árfolyamot, hogy egyelőre korántsem egyértelmű e jó szándékú nyilatkozatok gyakorlatba ültetésének mikéntje. A lehetséges lépések listája hosszú: további kamatcsökkentések, újabb LTRO-műveletek, a biztosítékszabályok enyhítése, és mindenekelőtt a kötvénypiaci vásárlási program felélesztése, sőt utalás történt arra is, hogy az EKB esetleg belemenne a Görögországgal szembeni követeléseinek bizonyos mértékű leírásába, ami gyakorlatilag az állami szektor monetáris finanszírozását jelentené.

Ha azonban sem az EKB, sem a politikusok nem állnak elő ígéretes válságmegoldási kezdeményezésekkel, akkor a piacok "ünnepi hangulata egy pillanat alatt elpárologhat" - jósolták a Commerzbank elemzői, akik szerint az euró ebben az esetben gyorsan akár 1,2150 dollárig is visszazuhanhat.

A görögök a legpesszimistábbak
A Gallup nemzetközi felmérése szerint tízből több mint négy görög tekint negatívan a jövőbe, amely aránnyal Görögország minősül a legpesszimistább államnak. Magyarország a 148 vizsgált állam közül a tíz legpesszimistább között szerepel. Az adatok nem festenek túl vidám képet: Európában átlagosan 36, világszerte 66 százalék minősül optimistának. A felmérés szerint Görögország a világ legpesszimistább országa, ahol a megkérdezettek 42 százaléka számít arra, hogy élete a következő öt évben rosszabb lesz, mint jelenleg. (A Gallup a lekérdezést 2011-ben végezte.)
Görögországon kívül Szíriában, Csehországban és Portugáliában haladja meg a 30 százalékot a pesszimisták aránya, míg Japánban és Szlovéniában éppen 30 százalékot mértek a kutatók. Hazánk Szingapúr, Mauritius és Ciprus társaságában a tíz legrosszabb mutatójú állam közé tartozik. Míg az utóbbi két országban 25, Szingapúr esetében pedig 26, addig Magyarországon az emberek 28 százaléka számít arra, hogy a következő öt évben rosszabbul fog élni. Az adatok szerint a magyaroknak csak 34 százaléka optimista, ennyien számítanak egyértelműen javulásra a következő években.
Európa vonatkozásában a Gallup adatai azt mutatják, meglehetősen változékony mértékű az optimista hangulat. A litvánok például 60, a lettek 53, az észtek 51, a britek 45 százaléka számít pozitív változásra. Ezzel szemben a franciák csak 35, a németek 32, a hollandok és a görögök is 25 százalékos arányban tekintenek optimistán a jövőbe.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo