A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) becslése szerint a légi közlekedés üvegházgáz-kibocsátása 2020-ra nagyjából 70 százalékkal lesz nagyobb a 2005-ös emisszióhoz képest, 2050-re pedig további 300–700 százalékkal nőhet. De az áruk nagy része óriási teherszállító hajókon vándorol kontinensről kontinensre, s ezért a tengeri áruszállítás is nagymértékben hozzájárul a globális légszennyezéshez, méghozzá kén-oxidok (SO) kibocsátásával.
A MARPOL Egyezmény értelmében a szektort felügyelő Nemzetközi Hajózási Szervezetnek (IMO) elvileg 3,5 százalék m/m-ről (tömeg per tömeg) 0,50 százalékra kellene csökkentenie az SO-kibocsátást.
Az IMO-hoz benyújtott kutatási anyagok szerint ha ezt a mérséklést nem sikerül véghez vinni 2020 és 2025 között, akkor a vízi áruszállítás ágazata ebben az 5 évben nem kevesebb, mint 570 000 ember idő előtti haláláért lenne felelős a légszennyezése révén.
Ennek több módja is lehetséges:
- Alacsonyabb kéntartalmú fosszilis üzemanyagok, főleg cseppfolyósított földgáz használata.
- A hajók kipufogóira tisztítóberendezések helyezésével, melyek kiszűrik a káros anyagokat a füstből.
- A hajók motorjának bioüzemanyaggal való működtetésével.
A bioüzemanyag-gyártás fellendítése a globális csomag- és áruszállítás zöldítésére azonban nagy terhet jelenthet a termőföldeknek és a vízkészleteknek, mert hirtelen nagyságrendekkel több olyan növényt kellene termeszteni, ami üzemanyaggyártásra használható, s ezzel a takarmány- és élelmiszernövények elől vonnánk el a termőföldeket, illetve az öntözésre alkalmas édesvízkészleteket. Ez akár árfelhajtó hatással is lehetne az élelmiszerekre.
Maradékokból dolgozni elvileg a leghatékonyabb módszer. A főzéshez használt olajak és zsírok újrahasznosításával bioüzemanyagot, biometánt és biometanolt lehet gyártani. Ha ezekkel hajtják meg a hajók motorjait, akár 80-90 százalékkal kisebb is lehet a szén-dioxid-kibocsátás. A kén-oxidok kibocsátása is alacsonyabb ezeknél az üzemanyagoknál.
Ahhoz, hogy a vízi áruszállítás átállhasson a biozüemanyagokra, ki kellene alakítani egy globális ellátási láncot az üzemanyag-gyártásra. Jelenleg nem létezik olyan rendszer és infrastruktúra, amely kellően nagy mennyiségű bioüzemanyaggal tudná ellátni a tengeri hajózást. Ehhez meg kellene oldani a maradék zsírok és olajok globális begyűjtését a világ éttermeiből és kifőzdéiből, a feldolgozást üzemekben, majd a tárolást és a forgalmazást a kikötőkbe.
Ráadásul egyes motorok megfelelőek a bioüzemanyagok használatára, de nem mind. Ezért a motorok fejlesztései is elkerülhetetlenek lennének, ami jelentős befektetést igényelne.
Ami pedig a motorok kipufogóinak szűrőkkel való felszerelését illeti, a Maersk egyik munkatársa a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy ez 2-3 millió dollárba kerül hajónként.
Az átállás tehát állami támogatás és adókedvezmények nélkül elképzelhetetlen. A bioüzemanyaggal történő áruszállítás egyelőre prémiumkategóriás szolgáltatás marad, ami drágább, mint a fosszilis üzemanyaggal működtetett áruszállítás.
(WEF)
- Globális hajóflotta: 5990 hajó
- Konténerkapacitás: 21 millió TEU
- Összsúly: 258 millió DWT
- Céges flották:
- APM-Maersk 636 hajó, MSC: 512 hajó, CMA CGM: 461 hajó, COSCO: 313 hajó, Hapag-Lloyd: 220 hajó, Evergreen Line: 194 hajó, PIL: 142 hajó, OOCL: 107 hajó, Hamburg Süd: 105 hajó, NYK Line: 100 hajó.