Egy nemrég megjelent kutatás adatai alapján a munkavállalók 70%-a olyan helyen dolgozik, ahol egyáltalán nem támogatják a kisgyermeket nevelő munkavállalókat, holott a munka és a magánélet egyensúlya elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon motiváltak legyenek a munkavállalók.
„A családbarát intézkedések azonban nemcsak a nőkért vagy a kisgyermekes szülőkért vannak. Megoldást nyújthatnak például a nyugdíj előtt állók problémáira vagy a digitális generáció dinamikus fejlődési igényeire is" – tájékoztatott Végh József, a K&H HR igazgatója.
Fontos azt is látni, hogy ma már 4 generáció van jelen a foglalkoztatottak között, és az eltérő korosztályú munkavállalók elvárásai és motiválási lehetőségei is különbözőek.
Így a cégeknek ezeket az eltérő igényeket is figyelembe véve kell kialakítaniuk a megfelelő munkakörnyezetet és kínálni lehetőségeket” – hangsúlyozta ki a szakember.
Ilyen lehet például a gyerekbarát iroda, ahol a munkatársak úgy végezhetik el feladataikat, hogy közben gyermekük velük együtt, saját szülői felügyelet mellett egy játszósarokban töltheti el az időt.
Népszerű a kismamák visszatérésének támogatása, a "welcome back” program, amely a kismamák helyzetét igyekszik megkönnyíteni, és segíti visszatérésüket a munka világába.
Részmunkaidő és otthoni munkavégzés: A visszatérő kismamák között erőteljes igény mutatkozik a részmunkaidős álláslehetőségekre, de ez bármelyik munkatársnak vonzó lehet, amit egyértelműen mutat az, hogy több mint 4000 munkavállaló közül ma már több százan atipikus foglalkoztatás keretében dolgoznak.
Segíthetnek a szociális támogatások, amelyek bölcsődei, óvodai és beiskolázási támogatást nyújtanak a dolgozóknak, és a gyermekek családi napköziben történő ellátását is finanszírozzák.
Az apaszabadság megemelésével átlagosan 80 férfi munkatárs élvezheti a gyermek megszületésekor a hosszabb idejű otthoni tartózkodást.