A leggyengébb láncszem az ügyfél

A pénzintézetek elleni külső támadások legtöbbje, 65 százaléka e-mailben érkezik - derül ki a Deloitte közelmúltban kiadott felméréséből.

A globális biztonsági felmérés kimutatta azt is: jóllehet a cégvezetők többségét foglalkoztatja a biztonság, a válaszadók kevesebb mint kétharmada rendelkezik információbiztonsági stratégiával és mindössze 10 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az információbiztonság az üzletág-vezetők hatáskörébe tartozik. Ezen eredmények az analízis szerint egy kialakulóban lévő biztonsági paradoxonra utalnak: a probléma észlelése és a megoldás között szakadék tátong.

Senki, valaki, akárki

A válaszadók kétharmada azonban nem gondolja, hogy az ő feladata lenne az internetes banki szolgáltatásokat igénybevevő ügyfelek számítógépének védelme. Gyakorlatilag az összes válaszadó növekvő biztonsági költségvetésről számol be, de 35 százalékuk szerint információbiztonsági beruházásaik elmaradnak a szükségestől.

Az információbiztonsági projektek kudarcának leggyakoribb okaként a megváltozott prioritásokat és az integrációs problémákat említették a pénzintézetek. Bár az információbiztonsági problémák többségét az emberek okozzák, a vállalatok vezetői a megoldást még mindig az informatika, informatikusok feladatának tartják -

A felmérésből az is kiderül, hogy a külső behatolások alapvető indítéka még mindig az "emberi tényezőben" - a társaság alkalmazottai, ügyfelei, harmadik felek és üzleti partnerek körében keresendő.

A közlemény szerint Szendrey Attila, a magyarországi Deloitte vállalati kockázatkezelési szolgáltatások üzletágának szenior menedzsere úgy véli: egyértelmű, hogy a pénzintézetek felismerték a fontosabb biztonsági problémákat, valamint a biztonsági és titoktartási eljárásaik fejlesztésének érdekében teendő szükséges lépéseket. Több pénzintézet azonban még mindig késlekedik az intézkedések meghozatalában.

A leggyengébb láncszem az ügyfél

A kutatás szerint a támadások egyik leggyengébb láncszeme az ügyfél. A DTT felmérése kimutatta: a három legjelentősebb és leggyakrabb támadás a vírus, a féreg, az e-mailben történő támadás, például a spam, valamint az adathalászat. E támadások mindegyikét ügyfeleken keresztül követik el, aminek során például az ügyfél akaratlanul bizalmas információt nyújt, vagy felfedi a pénzintézethez vezető csatornát.

Ám annak ellenére, hogy a pénzintézeteket közvetlenül érintik az ilyen jellegű támadások, továbbra sem állnak készen arra, hogy ügyfeleik számítógépei biztonságának érdekében lépéseket tegyenek - valószínűleg a feladat nagysága miatt. Arra a kérdésre, miszerint felelősséget kellene-e vállalniuk azon ügyfeleik számítógépeinek védelméért, akik online ügyleteket bonyolítanak velük, a válaszadók kétharmada nemmel válaszolt.

Az ügyfeleken keresztül elkövetett támadásokon kívül a DTT felmérése nagyszámú olyan visszatérő esetet is felfedett, amelyek az alkalmazottakhoz köthetők: a visszaélésből, illetve a hibákból, mulasztásokból eredőket. A válaszadók túlnyomó többsége, 91 százaléka lehetséges veszélyforrást lát a munkatársakban, 79 százaléka pedig az emberi tényezőt az információbiztonsági hibák fő okának tartja.

A felmérés szerint azonban hiába ítélik fontos biztonsági veszélyforrásnak a munkatársak hibáit és mulasztásait, a cégek negyede nem nyújtott biztonsággal kapcsolatos képzést az alkalmazottak számára az elmúlt évben, s csak harmaduk állította, hogy munkatársaik eléggé képzettek, és a biztonsági igényeknek megfelelő készségekkel rendelkeznek.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo