Helena Melnikov, a DIHK ügyvezető igazgatója egy, a dpa által ismertetett belső levelében egy félmérésre hivatkozva azt írta, hogy jelenleg csak a vállalatok 24 százaléka tervez beruházásnövelést és egyharmaduk beruházáscsökkentést. A cégek ötöde pedig elképzelhetetlennek tartja, hogy bővítené kapacitásait.
„Beruházásaink még mindig tíz százalékkal alacsonyabbak a koronavírus-járvány előtti szintnél. A vállalatoknak merésznek kell lenniük, és bízniuk kell magukban, hogy pénzt fektessenek be” – írta Melnikov, hangsúlyozva, hogy a gazdaság újraindulásához elsősorban beruházásokra lenne szükség.
Az új szövetségi kormány számos intézkedést jelentett be a gazdaság fellendítése és a vállalatok németországi beruházásainak újraindítása érdekében. Két egymást követő recessziós év után a folyó évre a bruttó hazai termék stagnálása várható Németországban.
Számos gazdasági szövetség szerint Németország mint működési telephely hátrányba került a magas energiaköltségek és adók, túl sok bürokrácia, hosszú tervezési és engedélyezési eljárások miatt. A munkaerőköltségek szintén jelentős befektetési akadálynak számítanak.
A felmérés szerint sok vállalat aggódik a belföldi és külföldi kereslet miatt, és nagy kockázatnak tekintik Donald Trump amerikai elnök vámpolitikája is.
(MTI)