2024-ben rekordot döntött a vállalati felvásárlások értéke Magyarországon. A tranzakciók becsült összértéke mintegy 9 milliárd dollárt tett ki, ami csaknem 40 százalékos emelkedést jelent és 14 év távlatában is rekordnak számít. Kutatások szerint a kiemelkedő értéknövekedést az aktív stratégiai befektetők, valamint a piacra egyre nagyobb arányban visszatérő pénzügyi befektetők mozgása hajtotta.
Fotó: Depositphotos
A legvonzóbb szektor a feldolgozóipar volt. A számok mögött azonban emberi döntések és történetek állnak. Magyarországon több, mint 90 ezer olyan vállalkozás működik, amelyet az első generációs alapítók irányítanak, és közülük is egyre többen készülnek tudatosan a kiszállásra.
„A generációváltás már nem a jövő kérdése, itt és most történik” – hangsúlyozza Karácsony-Kasza Renáta a SalvadorSystem Kft. tulajdonos-ügyvezetője, aki számos sikeres vállalatértékesítési folyamatot kísért végig az elmúlt években.
„Az alapítók többsége 50-70 év közötti, és egyre fontosabb számukra a vállalkozás utáni élet tudatos tervezése. Az AI, a digitalizáció és az automatizáció miatt is sokan érzik úgy, ha most nem lépnek, elveszik, amit egy életen át felépítettek.”
A bizonytalanság egyszerre veszély és lehetőség
A globális gazdasági és politikai instabilitás nemcsak a működési kockázatokat növeli, hanem a cégeladások iránti érdeklődést is befolyásolja.
„A bizonytalanság akár csökkentheti is a tranzakciók számát, de ha a vevők hosszú távon gondolkodnak, és a cégtulajdonosok rugalmasak, akkor ez élénkítő hatással is lehet a piacra” – teszi hozzá a szakértő.