A 2020-as években a globális légi utasforgalom – amely elérte a 4 milliárdot – jelentős részét utazási irodákon keresztül bonyolítja a szektor. Ennek ellenére a jelenlegi szabályozás nem nyújt számukra megfelelő védelmet egy esetleges légitársasági csőddel szemben, így komoly pénzügyi rizikónak vannak kitéve.
Fotó: Depositphotos
Ugyanis ha egy légitársaság csődbe megy, akkor az utazásszervezőket törvény kötelezi alternatív jegy biztosítására az ügyfelek számára. Még akkor is, ha remény sincs az utazási iroda által korábban már megvásárolt repülőjegyek árának visszaszerzésére. Ebben a helyzetben az utazási irodák az aránytalan pénzügyi teher alatt megroppantak és nem tudták megtéríteni az utasok kárát.
Holczinger Zoltán, a repjegy.hu-t is üzemeltető Weco-Travel online üzletágának vezetője a közleményben elmondta: az elmúlt 25 évben mintegy 1200 kereskedelmi utasszállító légitársaság jelentett csődöt. A legutóbbi légitársaság csődje 2025. április 30-án volt: az Air Belgium fizetésképtelenné vált és csődeljárás alá került. Ennek következményeként közel 8 millió euró értékű visszatérítési igény nem került kifizetésre, amelyből több mint 5 millió euró utazási közvetítők (utazási irodák és utazásszervezők) által értékesített jegyekre vonatkozott.
A mintegy 80 ezer utazási vállalkozást tömörítő Európai Utazási Irodák és Utazásszervezők Szövetsége az Európai Tanácshoz fordult és kezdeményezi, hogy a légi utasok jogairól szóló rendelet felülvizsgálatával rendezzék a jelenlegi fenntarthatatlan helyzetet.