Az euróövezetben júniusban minden várakozást meghaladva, átlagosan 4,0 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként, megerősítve a június 30-án kiadott előzetes becslést. Ez a legújabb rekord a közös statisztika 1997-es bevezetése óta. Az elemzők 3,9 százalékos tizenkét havi drágulásra számítottak az első becslés megjelenése előtt.
A rosszabbodást előre jelezte, hogy Németországban a tizenkét havi infláció júniusban 3,4 százalékra gyorsult a májusi 3,1 százalékról EU-szabvány szerint számolva, a német szövetségi statisztikai hivatal szintén szerdai jelentése szerint. Az euróövezetben májusban 3,7 százalékos - az előző csúcs -, áprilisban 3,3 százalékos, előtte márciusban 3,6 százalékos - az addigi rekord - volt a tizenkét havi infláció. Az ütem tavaly szeptember óta van az Európai Központi Bank (EKB) legföljebb 2 százalékos célja fölött.
Az energia-, az élelmiszer-, az alkohol- és a dohányárakat kiszűrő maginfláció júniusban 1,8 százalékos volt az euróövezetben tizenkét hónapra számolva, a májusi 1,7 százalék és az áprilisi 1,6 százalék után, ismét közelítve az EKB tűrésküszöbéhez. (Ahogy a megnövekedett termékárak átmeneti árugrás helyett lassan a normális állapotot jelentik, ez a korábbinál jobban befolyásolja a vásárlói magatartást, illetve a kereskedői és szállítói stratégiákat) A tizenkét havi maginfláció legutóbb márciusban volt 2,0 százalékon. Az egész EU-ban a tizenkét havi infláció júniusban átlagosan 4,3 százalékra gyorsult a májusi 4,0 százalékról és az áprilisi 3,6 százalékról. A legnagyobb volt Lettországban, júniusban 17,5 százalékos, a legkisebb Hollandiában, 2,3 százalékos.