A felfutás a kamatok enyhe emelkedése mellett zajlik
Felmerülhet a kérdés, hogy miért robbanhatott be ennyire a hitelpiac. Adná magát a válasz, hogy a kedvező kamatkörnyezet hozta meg a lakásvásárlók, hiteligénylők kedvét. Ez az állítás azonban így nem fedi a valóságot. Az MNB adatai alapján ugyanis a piaci hitelek átlagkamata márciusban 6,51 százalék volt. Ez a februári és a 2024. márciusi adatokhoz képest még minimálisan, 0,05 százalékponttal emelkedett is. Az való igaz, hogy a 2023-hoz képest érdemben olcsóbbá váltak a lakáshitelek, de ez nem magyarázza az elmúlt hónapokban látható érdemi felfutást.
Ugyanakkor nagyon megindult a lakáspiac, a Duna House adatai alapján az adásvételi szerződések becsült száma jelentősen megnőtt egy év alatt. (Több, mint 8 százalékkal emelkedett a becsült adásvételek száma az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest.) Emellett a lakásárak is jelentősen emelkedett.
Így a vevők jó eséllyel igyekeztek a relatív kedvező kamatkörnyezetben még jó áron elhozni a kiszemelt ingatlant. A szakértők ugyanis az év első hónapjaiban a felszabaduló állampapír kamatok, illetve az ÖNYP lakáscélú felhasználásának bevezetése miatt komoly vevői nyomást vártak, ami az adatok alapján minimum részben meg is valósult.
Ilyen helyzetben különösen fontos a jó döntés
Az emelkedő hitelösszeg azt is jelenti, hogy egyre lényegesebbé válik a legkedvezőbb ajánlat felkutatása. A Bankmonitor kalkulátora alapján 19,9 millió forint legalább 10 évig fix kamatozású lakáshitelt 450 ezer forintos nettó fizetés mellett 6,93 százalékos és 8,55 százalékos THM mellett is fel lehet venni. A havi törlesztőrészlet 20 éves futamidő esetén a legjobb ajánlatnál 150 503 forint, míg a legkedvezőtlenebb konstrukciónál 167 704 forint. Egy jó döntéssel tehát 20 év alatt akár 4,1 millió forintot lehet spórolni.