Karácsony Mihály elmondta, hogy kifejezetten sajnálatosnak tartja, miszerint a 3,1 százalékos emelés nem differenciáltan történt. Úgy véli, petőfis túlzás, hogy a novemberi plusz "közel félhavi nyugdíj-kiegészítésnek felel meg".
Ezzel szemben úgy látja, a valóság a következő:
A Magyar Államkincstár adatai alapján a 2023. VIII. havi nyugdíjkiadása az államnak 430,915 Mrd forint volt. Ennek 3,1 százaléka egy hónapra 13,358 Mrd forint. A plusz kiadás tehát 10 +1 hónapra 146,942 Mrd forint a számológép szerint. Egész évre vetítve pedig és még az ígért 13. havi nyugdíjköltséget is belekalkulálva 173, 654 Mrd forintot mutat a számológép. Ebből az összegből még le kell vonni, hogy az év első 10 hónapjában elveszítettük körülbelül 100 ezer idős honfitársunkat, valamint azt is, hogy a nyugdíjrendszerbe idén belépők nem részesülnek a 3,1 százalékos emelésben. Összességében így elég távol kerülünk a kormány által közölt 190 Mrd forinttól, de maradjunk nagyvonalúak.
Mindezek figyelembevételével Karácsony Mihály javaslatot tesz. Elfogadja, hogy a kormány 190 Mrd forintot kíván költeni a nyugdíj-kiegészítésekre novemberben, azzal a nem számtani, de szótani módosítással, hogy mindezidáig ennyit "hiteleztek", "kölcsönöztek" az idősek a költségvetés részére. Ebből következik, hogy novemberig 190 Mrd forintot használt a költségvetés kamatmentesen olyan helyzetben, amikor az államkötvények kamata 13-15 százalék között mozgott. Ez azt jelenti, hogy novemberig körülbelül 20 Mrd forint kamatmegtakarítás maradt az államnál a nyugdíjasok kárára. Ezt ki kellene osztani, ezért Karácsony Mihálynak nagyon konkrét terve van arra, hogy mi legyen a szóban forgó 20 Mrd forinttal. A 140 ezer forint alatti nyugellátásban részesülő 660 ezer személynek kellene ezt a pénzt megkapnia, ami fejenként plusz 30 ezer forintot jelentene az érintetteknek. Karácsony Mihály ez ügyben gyors korrekciót vár az illetékesektől.