Eljött az igazság pillanata a lakossági állampapírpiacon. Februárban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a háztartások 337,4 milliárd forinttal több állampapírt adtak el, mint amennyit vásároltak, és tovább csökkent a náluk lévő állomány, 13 527,1 milliárd forintra, ami féléves mélypont. Ilyen nagy értékű állampapír-visszaváltás, illetve meg nem újításra nem volt még példa a lakossági befektetők körében. Névértéken számolva ugyan minimális mértékben nőtt az állomány, de a Prémium Magyar Állampapírokból (PMÁP) származó kamateső döntő része nem az állampapírpiacra hullott vissza.
A befektetési alapok lettek a nyertesek
Február végére a háztartások értékpapírokban lévő megtakarításai az állampapírpiaci kiáramlásnak köszönhetően csaknem 200 milliárd forinttal csökkentek végül. 32 272 milliárd forintnyi értékpapír maradt a számlákon, ebből 27 930 milliárd volt magyar kibocsátású, a többi külföldi kötvény, részvény vagy befektetési alap volt. A nagy nyertesei a hónapnak a befektetési alapok voltak, a hazai alapokba több mint 114 milliárd forintnyi friss pénz került, külföldi alapokba pedig 53 milliárd forintot tettek a kisbefektetők.
Ezzel a háztartások befektetési alapokban lévő megtakarítása 13 941 milliárd forintra nőtt, és hat év után először ismét meghaladta az állampapírokban lévő értéket. A februári 500 milliárd forintos kamateső tehát jelentős részben az alapok piacára került – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.