Akkor nyissuk ki ezt a dossziét! Általában sokakat foglalkoztat ez a kérdés, hogy hol lehet megtalálni ezeknek a technológiai óriásoknak a helyét a világban. Alakulóban van egy konszenzus arról, hogy miközben kikerülhetetlen véleményformálók, politikacsinálók lettek, látszólag többet vesznek ki a közösből, mint amennyit beletesznek. Jól értem, hogy önben is vannak kételyek e cégek globálisan betöltött szerepével kapcsolatban?
– Ma már a technológia és a digitalizáció az emberiség fejlődésének a legfontosabb hajtómotorjai. Ebben a térben pedig az előbb említett amerikai hatos a világ legnagyobb szereplőjévé nőtte ki magát. Sikerüknek sok eleme van, kettő ezekből a fókusz és a részvényesi követelményeknek való maradéktalan megfelelés. A sport a társadalmi felelősségvállalás fiókba tartozik, de ez a fiók az elmúlt években elkezdett háttérbe szorulni. Az eddigi szerepét pedig egyre erőteljesebben átveszi két új téma: a nemek közti egyenlőség és a fenntartható – vagyis a zöld – fejlődés ügye. Ezáltal a sport, a kultúra támogatása ennek a két új feltörekvő témának válik a vesztesévé. De ha már a technológiai cégekről beszélünk, azért illik itt megjegyezni, hogy az Airbnb éppen tavaly év végén kötött egy nyolcéves szponzorációs szerződést az olimpiai játékok támogatásával kapcsolatban a NOB-bal.
Jelez ez bármit az értékek fontosságáról? Mert a sportszponzoráció tulajdonképpen értékválasztás is.
– A lényeg azért továbbra is az, hogy a szponzorációk mindig attól függenek, hogy az adott cég vezérigazgatója mit is gondol a világról, a társadalmi elvárásokról és a jövőről, mit jelent neki a sport és az olimpia, mennyire szimpatizál egy adott sportoló személyével.
Mikor azt mondja, hogy kérdés, megmaradnak-e a szponzorok, akkor azt is mondja tulajdonképpen, hogy a válság mélyebb lesz, mint amire gondolni lehet, és alaposan meg fogja rostálni a versenyszektort?
– A gazdasági válság mélysége és hossza teljes mértékben járványfüggő. Ha az élet még 2021-ben sem tud normalizálódni, akkor a világgazdaság valóban és tartósan nehéz helyzetbe kerülhet, mert az azzal szembeni védekezés már olyan adósságállomány-felhalmozást fog jelenteni a nyugati országokban, amivel nem lesz egyszerű mit kezdeni. Hiszen a nyugati világ nem tud olyan erős növekedést produkálni, ami szükséges a fájdalommentes elporlasztásához. Akkor pedig nem maradna más, mint az extra adók vagy az infláció.