Magyarország ott lesz a jelentkezők között? Vagy ha nem most, akkor a következő alkalommal?
– Ahhoz, hogy erre a kérdésre megtudjuk a választ, szükség lesz a jelenlegi gazdasági válság és a most elfogadott EU-költségvetés fényében egy új makrogazdasági hatástanulmány elkészítésére. Továbbá, számba kell venni, hogy tulajdonképpen hány olyan sportlétesítményt épített Magyarország az elmúlt tíz évben, amely ténylegesen megfelel az olimpiarendezés szigorú kritériumrendszerének. Látnunk kell azt is, hogy az elfogadott és beütemezett fővárosi és országos közlekedési fejlesztések hogyan is viszonyulnak egy ilyen jelentős méretű vállalkozáshoz. És végül, de nem utolsósorban szükség lesz hozzá az ország döntő többségének a támogatására.
A tokiói szurkolói jegyek továbbra is érvényesek?
– Természetesen. Aki pedig 2021-ben nem tud elutazni Tokióba, azoknak a NOB visszaváltja a jegyeit.
Sokan mondják, hogy az életünk teljesen megváltozik a járvány után. Én ebben nem hiszek, de nem zárom ki, hogy lesz lenyomata a hétköznapokban. Vajon a sportban hozhat gyökeres változást a pandémia?
– A járvány soha korábban nem látott pusztítást okozott a sportban. A versenyek az egész világon leálltak, majd ahol újraindultak, ott mindezek nézők nélkül és jelentős távolságtartási szabályok bevezetése mellett történhettek meg. Ez komoly anyagi válságba sodort számos egyesületet, szövetséget és sportágat. Azok, amelyeknek a bevételei nagyobbrészt a tévéközvetítésekből jönnek, sokkal válságállóbbak, mint azok, amelyek ritkán vagy soha nem kerülnek képernyőre. A sportágak szabályait és a versenyek lebonyolításait illetően egyelőre nem látok hosszú távon változást, de az biztos, hogy a tévéközvetítések szerepe a sportban még inkább felértékelődik a pandémia után.
Szükség lesz arra, hogy a rendszeres sportorvosi vizsgálatoknak mostantól része legyen a koronavírus-szűrés?
– Akik jártak már Afrikában vagy Ázsiában, tudják, hogy utazás előtt el kell menni a nemzetközi oltóba, hogy megkapjuk a megfelelő védettséget a sárgaláz, a tífusz, a hepatitisz és egyéb más csúnyaságok ellen. Az oltásról kapunk ilyenkor egy igazoló pecsétet a kis sárga oltási könyvünkbe, amit magunkkal kell vinni, és amit a távol-keleti vagy afrikai országba való érkezésünkkor be kell mutatnunk a reptéren az útlevél-ellenőrzéskor. Azt gondolom, hogy ez lesz jövő. Ha meglesz a vakcina, akkor majd mindenkinek lesz egy kis COVID-19 oltási igazolványa, és majd csak azzal együtt tudunk repülőre ülni, versenyezni vagy tömegrendezvényekre belépni.
Színészek mondják, akiket a sportolókhoz hasonlóan érintett a pandémia, vagyis nem volt előadásuk, hogy kifejezetten jót tett nekik az a három hónap, ameddig a korlátozások hatályban voltak. Hiányzott nekik a szereplés, de úgy ki tudták pihenni magukat mentálisan, ahogy soha. A sportolóknál lehet ilyen jótékony hatás, mondjuk a regenerálódást tekintve? Születhetnek erre visszavezethetően jobb eredmények jövőre?
– A sportolóknak ebben nem volt semmi áldás, főleg, akik az olimpiára vagy más nagy versenyekre készültek. Ez a kényszerpihenés nem az volt, amitől majd jobb eredmények és több világrekord születik. A járvány inkább felelős a túlsúlyért, amit most le kell dolgozni. A formába lendülés soha nem kellemes folyamat, ráadásul a bizonytalan és tétlen várakozás, a versenyélmény teljes hiánya és az antiszociális körülmények nem azok a dolgok, amiket a sportolók nagyon szeretnének. Szintén nem a pihenést segíti, ha közben azért is izgulhat mindenki, hogy a szponzorok túlélik-e a COVID-19 által generált gazdasági válságot. Arról pedig már nem is beszélek, hogy most úgy kell felpörögniük megint, hogy senki nem tudja nekik garantálni, hogy ősszel lesznek-e versenyek.
Akkor egy szó erejéig térjünk ki a sportszponzorációra, annak is az egyéni részére. Veszélybe kerülhetnek a sportolók felkészülését közvetlenül szolgáló támogatások?
– Magyarországon nem igazán van erről szó, hiszen a pénzek döntő többsége a sportba az államtól érkezik. De nyilván nem lesz egyszerű a helyzet az elkövetkező legalább egy évben a vállalati szponzorációk terén, hiszen most kevés kivételtől eltekintve a legtöbb vállalat költségcsökkentési intézkedésekkel próbálja stabilizálni az idei és a következő évét. És ilyen helyzetben mindig első áldozat a társadalmi felelősségvállalás címen odaítélendő támogatás.
Tud olyan cégről, amelyik magyar versenyzőt szponzorál, és nehéz helyzetbe került?
– Egyelőre annyit tudok, hogy a Volkswagen kényszerült ebben a helyzetben visszalépni a Magyar Úszószövetség további támogatásától. A TwoCircles, a sportiparágat elemző amerikai cég szerint a nemzetközi sportszponzorációs pénzek összege a 2019-es 46,1 milliárd dollárról idén 37 százalékkal 28,9 milliárd dollárra fog visszaesni a COVID-19-nek köszönhetően. Ez jelentős szűkülés, főleg ha azt vesszük, hogy a világ legnagyobb és legsikeresebb vállalatai, az amerikai technológiai cégek – az Apple, a Microsoft, a Google, a Facebook, az Intel és az Amazon – mind nyertesei lettek ennek a válságnak, és a részvényárfolyamuk ma magasabban van, mint valaha. Ennek ellenére nincs tudomásom arról, hogy egyikük is akár egyetlen dollárt is költene a sport és az olimpizmus támogatására. De azért szerencsére akad néhány pozitív példa is, mint a Vodafone, amelyik éppen néhány hete állapodott meg jelentős támogatásról a brit és az ír rögbisekkel.