Korábban nem látott pusztítást okozott a sportban a pandémia

Interjú Szalay-Berzeviczy Attilával, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöki főtanácsadójával, volt tőzsdeelnökkel a tokiói olimpia halasztásáról, a budapesti olimpia megrendezésének feltételeiről, valamint a sport, a gazdaság és a vírus viszonyáról.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi volt az utolsó csepp, ami véglegesen eldöntötte, hogy nem lesz idén olimpia?

– Amikor nyilvánvalóvá vált az év elején, hogy a COVID-19 nem lokalizálható Ázsiában, és az már világjárványba ment át, az olimpia idei megrendezését is egyre többen kezdték el azonnal megkérdőjelezni. De ekkor még kevés információval rendelkezett a világ a vírusról, ezért a NOB és a japán szervezők nem kívántak elhamarkodott döntést hozni. Viszont március 22-én Kanada és Ausztrália kész helyzetet teremtett azzal, hogy bejelentették, a sportolóik biztos, hogy nem utaznak idén az olimpiára. Innentől valóban csak az volt a kérdés, hogy a játékokat végleg törlik, vagy elhalasztják 2021-re, esetleg 2022-re.

Szalay-Berzeviczy Attila (Fotó: Fényes Gábor)

Elképzelhető, hogy jövőre sem lesz olimpia?

– Azt gondolom, hogy 2021-ben megrendezik az olimpiát. A meglátásom az, hogy jövő júliusára vagy meglesz az oltóanyag, vagy a tesztelések és a védekezés olyan hatékonnyá válik, hogy az emberiség megtanul együtt élni a COVID-19-el. Ami biztos, hogy több halasztás nem lesz. Ha jövőre sem lenne tokiói olimpia, akkor csak 2024-ben Párizsban lesz a következő.

Azért a magyar csapatnak is volt már része csalódásban, amikor 1984-ben politikai okokból nem vettünk részt a Los Angeles-i olimpián. Akkor ez sportkarriereket tört ketté. Reméljük, hogy jövőre sikerül megrendezni az olimpiát, de ugyanazzal a kerettel fogunk kiutazni, mint amelyikkel idén mentünk volna? Vagy megint felülírhatnak karrierterveket a külső körülmények?

– Senki sem ugyanazzal a csapattal fog jövőre kiutazni az olimpiára, mint amivel indult volna idén. A versenyzői kvóták döntő többsége nem névre szól, hanem az adott nemzet szerzi meg. Ezért jövőre azok a sportolók fogják a hazájukat képviselni, akik akkor a legjobbak. A pandémia miatt a legtöbb hazai kvalifikációs versenyt meg sem rendezték, és lesznek, amelyeket jövőre meg kell majd ismételni. Az olimpia elhalasztása sajnos van, akiket nagyon rosszul érint, míg másoknak nem várt lehetőséget biztosít.

Nekem most kapásból Szász Emese vívó ugrik be.

– Igen, ezzel a szülésről idén márciusban visszatérő Emese jó esély kapott a címvédésére. Ugyanakkor ott van a háromszoros olimpiai bajnokunk, Szabó Gabriella, aki a tokiói játékok elhalasztásáról szóló döntést követően bejelentette, hogy visszavonul, mert még egy évig nem tudja a kajakozást ezzel az intenzitással tovább folytatni.

Összességében Japán mint rendező ország mennyit bukhat a járványon?

– Ezt leghamarabb 2022-ben fogjuk megtudni, amikorra az olimpia pénzügyi beszámolói elkészülnek. Ma számomra még az sem ismert, hogy a halasztás miatt felmerülő többletköltségeken hogyan osztozik a szervezőbizottság és a NOB.

Hogy látja, Tokió kálváriája mennyire befolyásolhatja a pályázási kedvet a jövőben a 2032-es olimpiára vonatkozóan?

– Szerintem semennyire. Eddig három olimpia maradt el világháború miatt, míg az 1976-os, az 1980-as és az 1984-es játékok mind csonka olimpiák voltak a nagyszabású politikai bojkottok miatt. A müncheni játékok pedig egy jelentős terrorcselekmény áldozata lett. Tehát az olimpiai játékok eddig is hordoztak magukban biztonsági és politikai kockázatokat, mégis az egyik legjobban várt és leginkább nézett esemény maradt az életünkben, népszerűsége pedig töretlen. A vírus most a meglévő kockázatokhoz tett hozzá még egy tényezőt, amire majd oda kell figyelniük a rendező városoknak. De azt gondolom, hogy 2023-ra, amikor pályázni kell majd a 2032-es játékokra, a COVID-19 pandémia már messze a múlté lesz, és teljesen más témák fogják lekötni a közvélemény figyelmét.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo