A vállalkozások kapcsolódási pontot találhatnak a debreceni és nagyváradi egyetem, valamint a Szeged, Arad, Temesvár területén, a határmenti területeken működő közös programokban - emelte ki Gérnyi Gábor. Elmondása szerint a román kkv-k dinamikusan fejlődnek, a magyar vállalkozásoknak pedig alapvető érdekük, hogy a szomszédország mikro-, kis- és középvállalkozásaival lehetőségek szerint minél szorosabb együttműködést alakítsanak ki.
A magyar társelnök szerint a kkv-k versenyképességének növelését nemzeti alapon el lehet kezdeni, de a teljes egészében történő kibontakoztatásához szükséges az együttműködés.
A találkozón a magyar delegáció a budapesti ülésen tájékoztatást adott a Pólus Programról, a klaszter-szerveződés tapasztalatairól, a támogatási lehetőségekről, illetve a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére indult "Üzletre hangolva" program eredményeiről, módszertanáról, a közösségi pénzügyi alapok felhasználásának gyakorlatáról.
A román fél pedig a vállalkozások felkészítését szolgáló programjukról, az abban való részvételi lehetőségekről, a debreceni és a nagyváradi egyetem között folyó együttműködésről, valamint a kkv-k strukturális alapokból történő finanszírozására tett intézkedésekről tájékoztat. (Megélénkült a magyarországi cégek érdeklődése az elmúlt másfél év során Románia iránt, amelyet a magyarországinál sokkal nagyobb ritmusban fejlődő gazdasága és rugalmasabb adópolitikája tesz vonzóvá a társaságok számára - írta korábban az erdélyi Krónika.)