A felfedezett hiányosságok miatt az ellenőrök - részben más hatóságokkal végzett közös ellenőrzéseik alkalmával - 137 millió forint bírságot szabtak ki. Tíz esetben pedig a vizsgált "egységek" működésének felfüggesztésével szankcionálták a tapasztaltakat.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) felügyelői az első két hétben végzett 1.479 ellenőrzés során leggyakrabban elégtelen takarítással, szabálytalan mosogatási technológiával és személyi higiénével, a HACCP rendszer nem megfelelő alkalmazásával szembesültek.
A tapasztalt hiányosságok miatt eddig 220 esetben szabtak ki bírságot, 9 millió forintot. Az ellenőrzések során a vizsgált üzletek csaknem 17 százalékában találtak kifogásolnivalót. Két esetben olyan sokat, hogy az egységek működését fel kellett függeszteni.
Pozitívumként említi ugyanakkor a jelentés, hogy a gyermekétkeztetés vizsgálata során az ellenőrzött 69 táborban kirívó szabálytalanságot csupán egyetlen esetben tapasztaltak a felügyelők.
16 tonna élelmiszert foglaltak le
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszer-ellenőrzési programja élelmiszer-biztonsági, állat-, és növény-egészségügyi, zöldség és gyümölcs minőség-ellenőrzési és borvizsgálati témaköröket tartalmaz. Ennek keretében a teljes élelmiszerláncot, a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás élelmiszer-biztonsági feltételeit vizsgálják a szakemberek.
Eddig 1.563 helyen végeztek ellenőrzést, és az általuk megvizsgált csaknem 22 ezer tételből 581 bizonyult kifogásolhatónak. Több mint 16 tonna mennyiségben vontak ki élelmiszert - döntően hidegkonyhai és húskészítményeket - a forgalomból, elsősorban jelölési hibák, lejárt fogyaszthatósági és/vagy minőség-megőrzési idő miatt. Az élelmiszerbiztonsági ellenőrök 18 millió forint értékben bírságoltak.
Bizonytalan beszerzések
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság az ellenőrzés-sorozat első két hetében 2.961 melegkonyhás vendéglátóhely, cukrászda, italüzlet, egyéb vendéglátóhely - például pecsenyesütő, büfé - ellenőrzését végezte el. A kifogásolások aránya 63 százalék volt. Ez azt jelenti, hogy 1.882 egységben állapítottak meg a felügyelők valamilyen szabálytalanságot.
Az ellenőrzött üzletkörök közül az italüzletek és az egyéb vendéglátóhelyek - büfék, pecsenyesütők, falatozók - ellenőrzése során tapasztaltak az átlagnál magasabb arányú szabálytalanságot. Az előbbieknél a kifogásolási arány 66 százalékos, az utóbbiaknál 65 százalékos volt.
Jellemző szabálytalanságok között szerepelt a hiányzó anyaghányad-nyilvántartás és beszerzési bizonylatok, a nyugtaadási kötelezettség megszegése, nem hitelesített vagy lejárt hitelesítésű mérleg használata, illetve a vásárlók anyagi megkárosítása - átlagosan 52 forinttal.
A vizsgálat során eddig összesen 110,58 millió forint bírságot róttak ki a felügyelők.