Az APEH adatai szerint a 336.400 társasági adóbevallás 30 százalékában (100.800) vállalták az adózók, hogy az eredetileg alacsonyabb társasági adó helyett legalább a minimum adóalapnak megfelelő adót megfizessék; mindössze 3.692 adózó nyilatkozott, hogy nem vállalja a minimumadó megfizetését. E társas vállalkozások ellenőrzésének előkészítése folyik.
Az egyéni vállalkozói körben alig több mint egy százalék, 2.897 személy nyújtott be nyilatkozatot, nem vállalva még a minimum adóalap megfizetését sem. Az adóhatóság korábbi közlése szerint közülük 1.121 adózót értesített arról, hogy egy éven belül megkezdi nála az ellenőrzést.
Az APEH ellenőrzési irányelvei szerint az idén kiemelt feladatnak tekinti a jövedelem(nyereség)-minimum alatt vallók, a több éve indokolatlanul veszteségesen működők vizsgálatát. Az ellenőrzések legfontosabb célja, hogy kiszűrjék azokat az adózókat, akikről feltételezhető, hogy az adózás alól fiktív költségek elszámolásával, illetve bevétel eltitkolásával próbálják kivonni magukat.
A jövedelem(nyereség)-minimum szabályozás 2007. július 1-jén lépett hatályba. Lényege az, hogy ha az adózás előtti eredmény vagy az általános szabályok szerint megállapított adóalap közül a nagyobb érték nem éri el a jövedelem(nyereség)-minimumot - a korrigált bevétel 2 százalékát -, az adózó választhat, hogy a jövedelem(nyereség)-minimum összegét tekinti a társasági adó alapjának, vagy az általános szabályok szerint meghatározott adóalap után fizeti meg az adót.
A vállakozónak, amennyiben nem vállalja a minimumadó megfizetését, ki kell töltenie egy bevalláskiegészítő nyilatkozatot, amelyben olyan költség-, ráfordítás- és bevételadatairól kell beszámolnia, amelyek nem képezik a bevallás alapját, és számolnia kell azzal, hogy az adóhatóság a nyilatkozat adatainak feldolgozása alapján, kockázatelemzéssel ellenőrzésre választja ki. A jövedelem(nyereség)-minimum szabályozás bevezetésének indoka az volt, hogy túl nagy a veszteséges adózók száma, túl kevesen fizetnek adót.
A 2006. évi adatok alapján 403 ezer működő egyéni vállalkozásból 156 ezer volt veszteséges, nullszaldós, vagy volt kisebb az adóalapja a korrigált bevétel 2 százalékánál, a 435 ezer működő társas vállalkozás közül 180 ezeré. Az APEH adatai szerint a veszteséget kimutató egyéni vállalkozók száma tavaly egyharmadával csökkent. Míg 2006-ban még 105.170 vállalkozó volt veszteséges, 2007-ben már csak 75.863. Ebben a körben a bevallott veszteség 71,2 milliárd forintról 53,3 milliárd forintra mérséklődött. A vállalkozói szja-alapba beszámítható bevételek 3 százalékkal növekedtek, az adóalap összességében 1-1,2 milliárd forinttal volt nagyobb az előző évinél.