A kormány háborús és válság propagandája úgy elrontotta a fogyasztói bizalmat, hogy gátolja a gazdaság növekedését

Sokak várakozásával ellentétben 2024-ben egyelőre nem sikerült dinamikus növekedési pályára állnia a magyar gazdaságnak. Az ING Bank elemzői szerint a GDP-bővülés 1,5 százalékos lesz idén, míg az infláció az év végén 5 százalék felett tetőzhet. Ugyanakkor, ha helyreáll a fogyasztói bizalom, 2025-ben eljöhet a várva várt fellendülés. Az ING várakozásai szerint jövőre 3,6 százalék lehet a gazdasági növekedés mértéke, mely az egyik legmagasabb lehet a régióban.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfontosabb gazdasági mutatókat tekintve a magyar gazdaság teljesítménye idén várhatóan elmarad a várakozásoktól. Az ING Bank elemzői 1,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak 2024-re, mely jelentősen alacsonyabb a 2,2 százalékos piaci konszenzusnál. 2025-re azonban az idei jelentős bérkiáramlásnak és a tetemes lakossági megtakarításoknak köszönhetően helyreállhat a fogyasztás, és ha a külpiacokon is megélénkül a kereslet az exporttermékeink iránt, a magyar gazdaság növekedése az ING szerint 2025-ben elérheti a 3,6 százalékot. Ez az egyik legmagasabb lehet a régiónkban, ráadásul a dinamika a következő évben is fennmaradhat, és 2026-ban már 4,4 százalékos lehet a magyar gazdaság bővülése. Az ING elemzése elsősorban a fogyasztói bizalom megerősödéséhez, másfelől a külső kereslet megélénküléséhez köti a prognózis teljesülését.

Jelentős bérkiáramlás és megtakarítások, kedvező kamatkörnyezet ágyazhatnak meg a fogyasztás bővülésének 2025-ben

Az ING Bank számításai szerint az átlagbér közel 13 százalékkal nőhet az idén, ami azt jelenti, hogy a bérek vásárlóereje megközelíti a megélhetési válság előtti trendvonalat. A szélsőértékekre kevésbé érzékeny, és ezért a valós jövedelemeloszlást jobban tükröző mediánbér bővülése is mintegy 15 százalék lesz, ami arra utal, hogy a növekmény az alsóbb jövedelmi rétegeket is eléri. Az ING prognózisa szerint a mediánbér felzárkózása az átlagbérhez jövőre is folytatódik, amikor ennek emelkedése 12,5 százalék körül alakulhat.

Bruttó átlagos reálbér (1990. évi árakon számítva, forint)

Forrás: KSH, ING

A háztartások jövedelmi helyzetét természetesen a foglalkoztatottság is nagyban befolyásolja. A munkanélküliségi ráta az elmúlt öt hónapban folyamatosan javult, és júliusban elérte a 4,2 százalékos szintet, a foglalkoztatottság pedig 68 százalék felett alakult idén nyáron. Ez ugyan az idei év egyik legnagyobb sikere az ING Bank szerint, ám kiemelik: a kedvező adatok hátterében részben az áll, hogy a vállalkozások nem bocsátották el a dolgozóikat azokban az időszakokban sem, amikor a kereslet megcsappant, és ezért kénytelenek voltak csökkenteni a termelésüket. A vállalkozások tehát a feszes munkaerőpiaci helyzet miatt inkább kockáztattak, nem engedték el a jól képzett munkavállalóikat, és most arra számítanak, hogy a kereslet jövőre ismét felfuthat.

Ami ugyancsak teret engedhet a jövő évi fogyasztás dinamikus bővülésének, az az európai összevetésben is kiugró hazai megtakarítási ráta, ami historikus összevetésben még sohasem volt olyan magas, mint 2024-ben.

Háztartások bruttó megtakarítási rátája (százalék)

Forrás: Eurostat, ING

Az ING Bank szerint a jövő évi növekedésnek a kamatkörnyezet sem állja majd útját. Prognózisuk szerint még két kamatvágás lesz az idén, így az alapkamat az év végére 6,25 százalékra mérséklődik, 2025-ben pedig összességében további 1 százalékpontos kamatvágás várható. Vélhetően az egész régiónkban csökkennek az alapkamatok a jövő év során, így a forint a hazai kamatvágással együtt is vonzó befektetési célpont marad, a magyar államkötvények pedig megőrizhetik versenyképességüket. Az ING Bank szerint végül mégis a forint lehet a növekedési fordulat áldozata, amelynek árfolyama 2024 év végére 395 forintra, majd 2025-ben 400 forint fölé gyengülhet az euróval szemben.

Az ING Bank régiós devizapiaci előrejelzései (időszakvégi árfolyam)

Forrás: Bloomberg, ING

A bizalom a kulcsa mindennek

Az ING Bank szerint a 2025-ös növekedési fordulatot több kockázati tényező is veszélyezteti. Ezek közül a legfontosabb a fogyasztói bizalom alakulása, amely – rendkívüli süllyedés (közel -50 pont) és lassú emelkedés után – -22 pont körül alakult idén augusztusban. A magyar háztartások fogyasztása – szemben a bérekkel – még nem felel meg a válság előtti trendeknek. Ez tükröződik a kiskereskedelmi forgalomban is. 2024 júniusában még mindig közel 1 százalékos volt az elmaradás a 2021. évi átlagos forgalmi volumenhez képest, vagyis a kimagasló bérnövekedés nem csapódott le a fogyasztásban. A fogyasztói bizalmi index egyébként a régiónkban sem mutat lényegesen kedvezőbb képet, ami nem sok jóval kecsegtet a külső kereslet alakulására nézve.

Háztartások fogyasztási kiadása (2015. évi átlagáron, milliárd Ft)

Forrás: KSH, ING

Fogyasztói bizalmi index (egyenleg) és a politikai ciklus

Forrás: Eurostat, ING

Ugyancsak kockázati tényező az infláció, amely az év végére 5 százalék fölé emelkedhet, 2025-re pedig a maginfláció akár a 6 százalékot is megközelítheti. Az ING Bank szerint a negatív tendencia nem lesz tartós, jövő év végére az infláció 3,7 százalékra mérséklődve elérheti a toleranciasávot. A prognózis teljesülése azonban erősen függ a külső tényezőktől, így például az ING elemzői nem számoltak az energiaellátást érintő bármilyen jellegű érdemi sokk-kal (olaj- és gázcsapok elzárása), mely nyomán meglódulhatnak az energiaárak.

Az ING Bank inflációs és maginflációs előrejelzése (év/év, százalék)

Forrás: KSH, ING

Mivel a magyar gazdaság rendkívül nyitott és exportorientált, a külső kereslet is jelentősen befolyásolja a gazdaság teljesítményét. A külföldi rendelésállomány – idén júniusi adat szerint – 29,1 százalékkal esett vissza éves szinten, ami nem kis részben volt okozója az ipari termelés 3,7 százalékos zsugorodásának. A külkereskedelmi egyenleg első félévi hatalmas többlete (7,8 milliárd euró) így nem az export erősödésének, hanem a gyenge belső kereslet miatti alacsony importhányadnak tudható be. Nevezetesen, miközben az export „csupán" 5,6 százalékkal csökkent, az import 10,9 százalékot zuhant. Az ING Bank szerint így a folyó fizetési mérleg a korábban vártnál kedvezőbben alakul majd, és az év végére a GDP 2,2 százalékát teszi ki. 2025-ben a külföldi zöldmezős beruházások – például a BMW gyárban beinduló termelés – adhatnak majd lendületet az exportnak, és ezzel tovább javulhat a fizetési mérleg.

Külkereskedelmi termékforgalom (millió EUR)

Forrás: KSH, ING

Export és import (év/év,  százalék) és a GDP-arányos külkereskedelmi egyenleg

Forrás: KSH, ING

Hasonló óvatossággal érdemes kezelni az ING Bank szerint a költségvetés javuló helyzetét is, ami nem annyira a javuló gazdasági teljesítmény és növekvő adóbevételek, hanem sokkal inkább a kiadáscsökkentés eredménye. Az elemzés szerint nem lehetetlen a deficitcél teljesítése sem, így a bank fenntartja a korábbi prognózisát, amely szerint a hiány a GDP 4,5 – 5 százaléka körül alakul az év végére.

„A magyar gazdaság gyógyulóban van, teljesítménye rendkívüli mértékben függ az exportpiacaitól. A külső kereslet visszaesésekor leginkább a belső fogyasztás és a beruházások tudnak lendületet adni a növekedésnek. Az előbbihez az kell, hogy a hosszú árnyékot vető inflációs sokk után helyreálljon a fogyasztói bizalom" – értékelte a jelentést Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. „A példátlan bérkiáramlás és a felhalmozódó megtakarítások miatt hatalmas növekedési potenciál halmozódott fel a magyar gazdaságban, ami a feszes munkaerő-piaci helyzettel együtt inflációs kockázatokat is magában hordoz" – tette hozzá az elemző. (ING)

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo