Gazdaság

Bajba kerülhet a családbarátság, ha nem jön a gyerek a babaváró hiteleseknél
Megközelítette a 7 százalékot a babaváró hitel június elején közzétett referenciakamata, ami több mint egy százalékpontos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.

Megtorpant a napelem telepítési kedv Magyarországon
2022 első negyedévében tovább növekedett a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) beépített kapacitása és darabszáma, de a növekedés mértéke némileg megtorpant az előző negyedévekhez képest. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) negyedéves adatai szerint 2022 márciusának végén összesen 141 135 napelemes háztartási méretű kiserőmű üzemelt 1 195 MW beépített kapacitással.

Fizet az OTP a kormánynak, mint a katonatiszt
Az OTP Bank 78,3 milliárd forintnyi extraprofitadót fizet az idén.

Most érdemes elmenni diákmunkásnak, dől a lé
A tanév és a vizsgaidőszak végéhez közeledve erősödik a nyári diákmunkák iránti érdeklődés. Az ifjú munkavállalók két kedvező változásnak, a minimálbér-emelésnek és a fiatalok szja-fizetés alóli mentességének köszönhetően – ugyanabban a munkakörben – idén jóval többet kereshetnek, mint tavaly.

Magyarországon is lassult az ipari termelés növekedése
Az infláció mindenütt a világon visszaveti a gazdasági növekedést. A szakemberek ilyenkor csak abban tudnak reménykedni, hogy nem lesz recesszió, vagyis nem csap át csökkenésbe a gazdaság teljesítménye.

A magyar külkereskedelem ismét negatív egyenleget produkált
A várakozásoknál kisebb, 475 millió euró hiány keletkezett a külkereskedelemben áprilisban a márciusi 708 millió euró deficitet követően.

Egy év alatt majd 20 százalékkal nőttek az élelmiszerárak Magyarországon
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 9,5 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Ez a szám most már 10 százalék felett van, vagyis gyorsult az infláció.

Csőd szélén az Aeroflot
Az Aeroflot orosz állami légitársaság 185,2 milliárd rubel (3 milliárd dollár) tőkebevonást tervez új részvények kibocsátásából - jelentették be.

Nagy népámítás, hogy az extraprofit adózna
A Kormány a költségvetési túlköltés miatti elszaladó hiányt speciális adókkal (extraprofit adókkal) kívánja finanszírozni. A hivatkozás az, hogy egyes ágazatok az áremelkedések miatt jelentős többlet nyereséget érnek el. Ennek ellenére mégsem a nyereséget (profitot, adó előtti eredményt), hanem az adott ágazatok, cégek árbevételét adóztatja, ami nincs tekintettel a költségszerkezetre. Az, hogy a megszokáson kívül mi okozta az adóztatni kívánt cégek kiválasztását, más hivatalos magyarázat nem született.

Ettől lehet jobb az életszínvonal Magyarországon: jön az uniós minimálbér
Megállapodás született a minimálbérek új uniós szabályairól.
Egyre durvább a helyzet a tengeri fuvarozásban
A koronavírus-járvány kezdete óta első alkalommal az Északi-tengert is elérte a konténeres tengeri fuvarozásban kialakult késés és torlódás.
Varga Mihály szerint soha nem volt még olyan kiszámíthatatlan a környezet, mint most
A jövő évi költségvetés "világos célja" a rezsicsökkentés és a honvédelem megerősítése.
Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete
Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) egy lehetséges élelmezési válságról, hátterében konfliktusokkal, éghajlati sokkokkal, a COVID-19 miatti kiesésekkel, és elszaladó államháztartási hiányokkal, tovább súlyosbítva az ukrajnai háború hatásaival, mint az élelmiszerek és üzemanyag globális drágulása – mindezt akkor, amikor a vidéki térségek leszakadása és az agrár-élelmezési rendszerek törékenysége már eleve problémát okoztak.
Kiderült, mennyit keresnek a csehek
Több mint 7 százalékkal nőttek a bérek az első negyedévben.
Mire számíthat, aki most akar személyi kölcsönt felvenni?
Soha nem volt még az inflációhoz mérten olyan alacsony szinten, 3,83 százalékon a személyi kölcsönök átlagos kamatfelára, mint 2022. áprilisában. Ráadásul a money.hu adatai szerint a nettó átlagkeresettel rendelkező ügyfelek még ma is szép számmal találnak egyszámjegyű kamatozású hitelajánlatot a bankoknál, vagyis immár nem csak jelzálog, de személyi kölcsönt is lehet az infláció alatti kamatszinten felvenni.
Bajban a SAS
A svéd kormány nem ad újabb tőkeinjekciót a veszteséges SAS légitársaságnak, és hosszú távon nem kíván részvényese maradni a vállalatnak - közölte Karl-Petter Thorwaldsson ipari miniszter sajtótájékoztatón.
Elképesztő, ami a hazai e-kereskedelemben történik
Magyarország e-kereskedelmi piacának forgalma bővült a legnagyobbjobban Észtország után Európában. A növekedés mintegy 29 százalékot tett ki és ezzel a hazai piac meghaladta a 1200 milliárd forintos szintet – derült ki a Future Trade Budapest konferencián.
Mit tegyek, ha elvesztettem a bankkártyámat?
Előfordul az ember életében 1-2 alkalommal, hogy elveszíti a pénztárcáját, benne a bankkártyáival. Nem szabad pánikba esni, helyette higgadtan és határozottan kell cselekedni. A pénzügyekkel foglalkozó BiztosDöntés.hu elárulja, hogyan.
Elérhetetlen álom, mégis a jövő egyetlen útja a 360 fokos ügyfélkép
Lehet mindent tudni egy vállalat, vagy vállalkozás ügyfeleiről? Nem, de ez nem jelenti azt, hogy nem is érdemes megpróbálni. Az adattárolás, -kezelés és – feldolgozás legfejlettebb, mesterséges intelligenciával is megtámogatott módjai mind a vállalatoknak – köztük a pénzintézeteknek és biztosítóknak –, mind az ügyfeleiknek már rövid távon is pénzben és időben mérhető nyereségeket hozhatnak.
Extraprofit adó helyett adócunami érkezett
Az extraprofit adóból pótadó és új adók rendszere lett. Van benne repülőjegyadó, cégautó adóemelés, banki tranzakciós illeték, és a kiskereskedőknek pótadó. 500 millió forintos árbevétel felett minden boltosnak ugrik felfelé a kisker adója. Óvatos becslés szerint a 2021-es közel 80 milliárdnyi kisker adót megkétszerezik 2022-ben a pótadóval.
Szabad-e káromkodni, a nemi szerveket nyilvánosan emlegetni munkahelyünkön?
Meddig terjed a szólásszabadág joga egy munkahelyen? A kérdés legutóbb egészen a legfelső bírói szintig jutott Magyarországon. Lehet-e káromkodni, milyen mennyiségben és mennyire használhatunk obszcén szavakat?
Szépen hízott a BUX a héten
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe csökkenő forgalomban emelkedett a héten, a BUX 41 304,36 ponton zárt pénteken, az előző heti zárásánál 2659,79 ponttal, 6,88 százalékkal magasabban.
Jól megy a magyar műgyűjtő piac, rekordok dőlnek
A Virág Judit Galéria aukcióján klasszikus festmények, egy nappal később pedig a háború utáni és kortárs magyar alkotók kiemelkedő munkái kerültek kalapács alá. Rippl-Rónai József Enteriőr című képe 200 millió forintért kelt el, a kortársak közül Maurer Dóra Overlappings 9 című műve pedig új életműrekordot ért el.
Autószélvédő kijelzőként, ez nem sci-fi, Salgótarjánban gyártják
Okosszélvédőt fejlesztett a salgótarjáni Salgglas Zrt. vezette konzorcium, a közel másfél milliárd forint összköltségű projektet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) támogatta - közölte a cég.
Több helyen átlépte a 2 millió forintos álomhatárt a termőföld ára
Tovább emelkedett a termőföldek ára 2021 első három negyedévében, a szántóföldek fajlagos ára a legtöbb régióban megközelítette, Közép-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon meg is haladta kétmillió forintot.
Még az adóra is adó kerül
A kormány elfogadta az extraprofitadóként emlegetett új adókat és elvonásokat. Az erről szóló rendelet már meg is jelent. A repülések után 3900-9750 forintot kell fizetni, az értékpapírügyletekre 0,3 százalék lesz a tranzakciós illeték, és Revolut jellegű utalások után is fizetni kell ezután. A cégautóadó év végéig megduplázódik – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.
Az ukrajnai háború miatt több magyar támogatja a megújuló energiaforrások használatát
Bár a többségnek nagyon fontos a fenntarthatóság, meglehetősen keveset tudnak a magyarok az uniós karboncsökkentési célokról: mindössze 23 százalék mondta azt, hogy tisztában van az irányelvekkel – derült ki a K&H kutatásából. A felmérés szerint egyébként valamivel többen vannak azok, akik szerint az orosz-ukrán konfliktus miatt fokozni kell a fenntartható, megújuló energiaforrások használatát. 72 százalék szerint pedig a jelenlegi helyzet inkább felgyorsítja majd a fenntarthatósági törekvéseket.
Komoly konkurenciája támadt a felcsúti kisvasútnak
A felújított balatonfenyvesi kisvasút egyrészt olcsóbb, mint a felcsúti, másrészt talán kínálata is vonzóbb. A Balatontól a híres buzsáki gyógyfürdőig utazhatunk, ami páratlan ajánlatnak tűnik.
Mobiltelefont is tölthetünk az új Volánbuszokon
A Volánbusz járműfiatalítási programja részeként száznegyven új busszal bővülhet a társaság járműflottája – tájékoztatott a közlekedési cég.
Árcsökkenés jöhet a magyar lakáspiacon, több eladó, kevesebb vevő
Május volt az első idei hónap, amikor az előző évhez képest több eladó ingatlanhirdetést adtak fel a tulajdonosok és az ingatlanközvetítők. A községek és a kisebb városoké volt a főszerep a friss kínálat bővülésében.
Megérkezett az egyik legfontosabb világgazdasági adat
Májusban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre a nem mezőgazdasági ágazatokban az Egyesült Államokban, a munkanélküliségi ráta ugyanakkor megegyezett az áprilisival.
Nagy játékos Csányi Sándor
Az OTP vegyesvállalatot alapít a Kínai Népköztársaságban 15 százalék tulajdoni részesedéssel, fogyasztási hitelezésre, az erről szóló megállapodásokat 2022. június 2-án írták alá a partnerek - közölte az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Egyszerre két bomba robbant a kormány energiabiztonságról szóló ideája alatt
Mindkét bomba külföldről érkezett. Az egyik Ausztriából, a másik Szlovákiából.
A NAV titkai, mit ellenőriztek, hányszor és hol
Az adóellenőrök kedvenc vadászterülete a főváros és környéke. Ezenkívül még Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye áll erős megfigyelés alatt.
Az orosz olajembargó ellehetetleníti a Mol egyik cégét, de ez miért a döntés után derül ki?
Az orosz kőolajra vonatkozó európai uniós embargó jövőre ellehetetleníti a pozsonyi Slovnaft olajfinomító exportját, ami a gyártás műszaki minimum alá csökkenéséhez vezet, és a szlovákiai ellátás biztonságát is veszélybe sodorja – közölte az olajipari vállalat sajtóosztálya.
A tokaji bor eddig is kiváló volt, még jobb lehet
A sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem (THE) fennhatósága alá tartozó Tokaj Wine Business Institute (TWBI) szeptemberben elindítja az 1 éves borüzleti menedzser képzését. A dr. Fiáth Attila nemzetközi borakadémikus vezetésével létrejött posztgraduális iskola páratlanul rugalmas, ugyanakkor nemzetközileg is magas színvonalú tananyaggal várja a hallgatókat. A szakmai értéket a dijoni székhelyű School of Wine & Spirits Business at Burgundy School of Business-szel (BSB) kötött együttműködés is garantálja.
Kiszivárgott, 10 ezer ember rúgnak ki a Teslától
Nagyon rossz előérzetei vannak a gazdasággal kapcsolatban Elon Musknak, a Tesla vezérigazgatójának, ezért a cégnek le kell építenie a munkahelyek tíz százalékát - írta a Reuters hírügynökség a vállalat belsős levelezésére hivatkozva.
Európa nem vesz több orosz olajat, átmeneti felmentést kapott Magyarország
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a gazdasági társaságokat és egyéneket büntető, olajembargót is tartalmazó hatodik szankciós csomagot Oroszországgal és Fehéroroszoroszággal szemben, tekintettel arra, hogy Oroszország továbbra is folytatja az Ukrajna elleni agressziót - közölte az uniós tanács.
Mérséklődnek az élelmiszerárak
Májusban már a második egymást követő hónapban mérséklődtek az élelmiszerárak a világon, elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek árcsökkenése hatására.
Csökkent Magyarország energiafüggősége a megújulóknak köszönhetően
A tavalyi évben mérséklődött hazánk energiaimport-függősége és nagy mértékben nőtt a megújuló energiahordozók termelése. A megújuló energiaforrásokból termelt bruttó villamos energia mennyisége több mint negyedével nőtt, az így előállított villamos energia részaránya a bruttó végső villamosenergia-fogyasztáson belül 14,3 százalékra emelkedett - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi előzetes adatok alapján készített energiastatisztikai riportjából.
Új kukásunk lesz nemsokára, nagy fajsúlyú jelentkező pályázik a munkára
Kötelező érvényű ajánlatot nyújtott be a Mol a Magyar Állam által kiírt hulladékgazdálkodási koncessziós pályázatra - tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Jövőre dorbézolhatunk a hosszú hétvégékben
Jövőre kétszer – húsvétkor és karácsonykor – lesz 4 napos a hétvége, ezen felül négyszer tölthetnek az emberek majd 3 napot pihenéssel, kikapcsolódással - írta Koncz Zsófia, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán.
A bankárok úgy érzik, sokat tettek, köszönet helyett pedig bunkósbot az extraadó
A Magyar Bankszövetség határozottan ellenzi a kormány extraadóját. Legfontosabb érvük, hogy 2022. első negyedévében a hazai bankszektor jövedelemtermelése megszűnt, vagyis nemhogy extraprofit nincs, de még profit se.
Dübörgött a vásárlási kedv áprilisban Magyarországon
Áprilisban reálértéken egy éve a legnagyobb mértékben csökkent havi bázison a német kiskereskedelmi forgalom, ehhez képest a magyarok dőzsöltek.
Száguld a román gazdaság a szó átvitt és valódi értelmében
Romániában az idei első öt hónapban csaknem 33 százalékkal több, 47 645 új autót helyeztek forgalomba a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte a román gépkocsigyártók egyesülete.
Több ezer filippin munkás jön Magyarországra, 11 országból érkezhetnek könnyítetten munkavállalók
Először csak Ukrajnából és Szerbiából lehetett behozni munkavállalókat, a főként a feldolgozóiparban tapasztalható jelentős hazai munkaerőhiány miatt. A kormány egy törvénymódosítással további 9 ország állampolgárainak könnyítette meg a magyarországi munkavállalást.
Ingatlanpiaci forradalmat hozott a falusi CSOK, már csak néhány hétig igényelhető
2018 és 2020 között országos szinten 18 százalékkal csökkent az ingatlanpiaci forgalom, míg a falusi családi otthonteremtési kedvezmény által preferált községekben és városokban ez az arány az 1 százalékot sem érte el. A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint a falusi CSOK június 30-ig igényelhető, a közelgő határidő kapcsán az OTP Ingatlanpont szakértője azt vizsgálja, hogy a 2678 településen igénybe vehető támogatás hogyan befolyásolta a keresletet, kínálatot és a kistelepülések árszínvonalát.
Dőzsölt a magyar az első negyedévben
2022 első negyedévében negyedével több pénz költöttünk, mint egy évvel korábban. Úgy látszik, nem számított a 8 százalékos infláció, de a költekezés megugrása ezt is maga alá gyűrte: mennyiségben 17,5 százalékkal több szolgáltatást, boltos portékát vettünk.