Nagyhaszonjármű-gondok

Egyre több magyar vállalkozó gondolja úgy, hogy helyt tudna állni az európai piacon, ám nemzetközi fuvarfeladatokat régi, korszerűtlen járművekkel nem láthat el. Így lecseréli korábbi kamionjait újakra. A szakma véleménye szerint a fuvarpiaci versenyben ma már létkérdés a méretgazdaságosságra figyelés. Ebben a gondolkodásmódban a nyertesek a nagy kapacitású haszonjárművek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly az év első negyedében 459 darab 15 tonna feletti járművet adtak el hazánkban, míg 2005 azonos időszakában ennél 251 darabbal többet, tehát 710-et. A kisebb járművek esetében azonban csökkenés tapasztalható.

Népszerűtlenebb kicsik

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) tavalyi és idei első negyedéves értékesítési adataiból egyértelműen látszik: gyakorlatilag majdnem minden járműkategóriában csökkentek az eladások Magyarországon, csak a 15 tonna felettiben nem. Mivel a tehergépkocsi-árak az utóbbi években minimális mértékben változtak, a 15 tonna feletti kategóriának a felfutására csupán egy magyarázat lehet: elsősorban az uniós csatlakozásnak, a nyugati piacok megnyílásának tudható be.

Amíg a tavalyi negyedéves adatok szerint a nehéz-tehergépkocsik részesedése 39,9 százalék volt a nagyhaszon-járművek piacán, addig idén ez a szám már 53,1 százalékot tett ki, tehát a növekedés egy év alatt 54,7 százalékos volt Magyarországon, mialatt a 3,5 tonnás, az 5,01-10 tonnás és a 10,01-15 tonnás kategória részesedése csökkent.

60 tonnás "ökoszerelvények"
A nemzetközi árufuvarozási szakma fokozott figyelemmel kíséri a 2004 augusztusától Hollandiában folyó gyakorlati próbát, amelyben maximálisan 25,25 méter hosszú és 60 tonna megengedett össztömegű "ökoszerelvények" vesznek részt. A kísérlet célja, hogy kiderüljön, vajon a nagyobb és hosszabb szerelvényekkel csökkenthető-e a forgalom az utakon, és tehermentesebbé tehető-e a környezet. A kísérlet a tervek szerint 2006. november 1-jéig tart, amikor is a Holland Szállítmányozási és Logisztikai Szövetség (TLN) kiértékeli, majd ajánlásként felterjeszti a közlekedési minisztériumnak az eredményeket. Ha az eredmények meggyőzik a minisztérium illetékeseit, akkor a helyi KRESZ módosítása után 2009-2010-től akár már róhatják is Hollandia útjait a hatalmas monstrumok. A holland kísérlet iránt igen nagy az érdeklődés, idén januárig már 29 szállítmányozási vállalat jelezte részvételi szándékát 41 kamionnal (maximum 100 kamion engedélyezett). Külföldi fuvarozó cégek is részt vehetnek a próbán azzal a feltétellel, ha kizárólag Hollandia területén fuvaroznak. A résztvevők nagy gyakorisággal kötelesek jegyzőkönyvben rögzíteni a menetidővel, az össztömeggel és a fogyasztással kapcsolatos legfontosabb adatokat. A szerelvények számára rendelkezésre áll az ország teljes autópálya-hálózata, és akár több száz kilométert is mehetnek egyhuzamban. A nehéz-tehergépkocsikat tulajdonképpen csak a városközpontokból, az iskolák közvetlen környezetéből és - a gyorsan lecsukódó sorompók miatt - a vasúti átjárókból tiltják ki, emellett ködben és jeges úton nem közlekedhetnek. Máskülönben mindegyik szerelvény zárt oldalú, alácsúszás-gátlóval, kamerákkal és széles látószögű tükrökkel felszerelt, sofőrjeiknek pedig másfél napos, kötelező képzésen is részt kell venniük. A 60 tonnás járműnek minimum 420 lóerősnek kell lennie. Ezek a járművek akár 60 százalékkal is több hasznos terhet tudnak szállítani, mint a 40 tonnás hagyományos tehergépkocsik, és használatukkal azonos árumennyiség mellett 30 százalékkal is csökkenhetne a kamionok száma az utakon. Továbbá mérséklődne a szállított egységekre vetített fogyasztás, és 15 százalékkal kevesebb lenne a károsanyag-kibocsátás is. A visszajelzések eddig mindenestre pozitívak.
Az év első három hónapjában a 3,5 tonnás járműből 11,1 százalékkal, 5,01-10 tonna össztömegű teherautókból 38,8 százalékkal, 10,01-15 tonna össztömegű járművekből pedig 4,9 százalékkal kevesebb fogyott. A 3,51-5 tonna közötti össztömegű járművek kis szeletet hasítanak ki a piaci tortából, ám 19 darabbal több (összesen 49) talált gazdára belőlük, mint 2004 első negyedévében. A "B" kategóriás jogosítvánnyal még vezethető 3,5 tonnás járműből 264-et, 5,01-10 tonnás járműből 139-et, 10,01-15 tonnás járműből pedig 117 darabot adtak el, ami sorrendben 19,7, 10,4, valamint 8,7 százalékos piaci részesedésnek felel meg.

Típusok toplistája

A 3,5 tonnás nagyhaszonjárművek szegmensében a Mercedes és az Iveco típusai a legkeresettebbek, belőlük 129 és 113 darab talált gazdára az év első három hónapjában. A német 48,9, míg az olasz márka 42,8 százalékkal részesedik a piacból. Az 5 tonna megengedett össztömegű járművek nagy többsége Iveco - 49 eladott járműből 46 olasz gyártmányú volt 2005 első negyedévében -, az 5,01-10 tonnás szegmens eladásain pedig a Daewoo Avia, a DAF, az Iveco, a MAN, a Mercedes, a Nissan, valamint a Renault osztozik.

Az elsősorban áruterítő feladatokat ellátó, maximum 10 tonna össztömegű járműveknek hozzávetőlegesen a fele (48,2 százalék) Iveco gyártmányú, amit a Mercedes (16,5), a Renault (12,2), a Daewoo Avia (10,1), a MAN (6,5), a Nissan (5,8) és a DAF (0,7 százalékkal) követ. Azt azért hozzá kell tenni, hogy az ebben a kategóriában aktív gyártók közül a Nissan kivételével mindenkinek jelentősen visszaesett a forgalma.

Népes gyártói mezőny

A vizsgált időszakban 10,01-15 tonna össztömegű járműből - mint írtuk - 117 darabot értékesítettek hazánkban, s a legtöbb Ivecóból (40 darab), Renault-ból (32 darab), Mercedesből (24 darab) és MAN-ból kelt el (14 darab). Értelemszerűen a legnagyobbak, a nyergesvontatók gyártói a legnépesebbek, itt ugyanis nyolc tehergépkocsi-gyártó kínálja termékeit. A nyolc gyártóból hat alkotja az élbolyt, hiszen hasonló számú járművet értékesítenek: Mercedesből 134, MAN-ból és DAF-ból 108, Renault-ból 100, Scaniából 97, Volvóból pedig 88 darab talált vevőre. Az összes többi kategóriában jeleskedő Iveco, bár eladási darabszámát jelentősen növelte, jelenleg a szegmens körülbelül 7,7 százalékát fedi le (55 darab), a Tatra pedig egy év alatt 1000 százalékos növekedést produkálva 2,8 százalékra tett szert.

A nemzetközi árufuvarozási szakma fokozott figyelemmel kíséri a 2004 augusztusától Hollandiában folyó gyakorlati próbát, amelyben maximálisan 25,25 méter hosszú és 60 tonna megengedett össztömegű "ökoszerelvények" vesznek részt. A kísérlet célja, hogy kiderüljön, vajon a nagyobb és hosszabb szerelvényekkel csökkenthető-e a forgalom az utakon, és tehermentesebbé tehető-e a környezet. A kísérlet a tervek szerint 2006. november 1-jéig tart, amikor is a Holland Szállítmányozási és Logisztikai Szövetség (TLN) kiértékeli, majd ajánlásként felterjeszti a közlekedési minisztériumnak az eredményeket. Ha az eredmények meggyőzik a minisztérium illetékeseit, akkor a helyi KRESZ módosítása után 2009-2010-től akár már róhatják is Hollandia útjait a hatalmas monstrumok.

A holland kísérlet iránt igen nagy az érdeklődés, idén januárig már 29 szállítmányozási vállalat jelezte részvételi szándékát 41 kamionnal (maximum 100 kamion engedélyezett). Külföldi fuvarozó cégek is részt vehetnek a próbán azzal a feltétellel, ha kizárólag Hollandia területén fuvaroznak. A résztvevők nagy gyakorisággal kötelesek jegyzőkönyvben rögzíteni a menetidővel, az össztömeggel és a fogyasztással kapcsolatos legfontosabb adatokat. A szerelvények számára rendelkezésre áll az ország teljes autópálya-hálózata, és akár több száz kilométert is mehetnek egyhuzamban. A nehéz-tehergépkocsikat tulajdonképpen csak a városközpontokból, az iskolák közvetlen környezetéből és - a gyorsan lecsukódó sorompók miatt - a vasúti átjárókból tiltják ki, emellett ködben és jeges úton nem közlekedhetnek. Máskülönben mindegyik szerelvény zárt oldalú, alácsúszás-gátlóval, kamerákkal és széles látószögű tükrökkel felszerelt, sofőrjeiknek pedig másfél napos, kötelező képzésen is részt kell venniük. A 60 tonnás járműnek minimum 420 lóerősnek kell lennie. Ezek a járművek akár 60 százalékkal is több hasznos terhet tudnak szállítani, mint a 40 tonnás hagyományos tehergépkocsik, és használatukkal azonos árumennyiség mellett 30 százalékkal is csökkenhetne a kamionok száma az utakon. Továbbá mérséklődne a szállított egységekre vetített fogyasztás, és 15 százalékkal kevesebb lenne a károsanyag-kibocsátás is.

A visszajelzések eddig mindenestre pozitívak.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo