Az alacsony jövedelmű országokban a feketegazdaság a GDP nagyobb szeletét teszi ki, a becslések szerint 42,4 százalékos részesedéssel. Összehasonlításképpen, ez a gazdag országokban a GDP 5,9 százalékára csökken, összességében pedig az Egyesült Arab Emírségekben a legkisebb az illegális gazdasági tevékenységek aránya.
A feketegazdaság meghatározása
A feketegazdaság magában foglalja a be nem jelentett adózatlan tevékenységeket, ami megnehezíti a hatóságok ellenőrzését.
Ide tartoznak az illegális vállalkozások, a kábítószer-kereskedelem, az utcai árusok vagy a feketén lebonyolított készpénzes tranzakciók. Becslések szerint a világ GDP-jének 2000-es 17,7 százalékáról 2023-ra 11,8 százalékra zsugorodott a feketegazdaság mérete.
Sierra Leone abszolút az első helyen áll, feketegazdasága a GDP 64,5 százalékát teszi ki.
Sok más szubszaharai afrikai országhoz hasonlóan az illegális gazdaság is több millió munkavállalót foglalkoztat, köztük önellátó gazdákat, utcai árusokat és kisvállalkozások tulajdonosait
A Kongói Demokratikus Köztársaság illegális gazdasága ugyancsak kiemelkedő elsősorban a szervezett bűnözés elterjedtsége miatt.
Nepál a harmadik helyen áll, a feketegazdaság a GDP 51 százalékát teszi ki. Főleg a mezőgazdasági szektor foglalkoztatja az illegális munkavállalókat. A nepáli munkaerő 85 százaléka dolgozik bejelentés nélkül, így a feketegazdaság a többség számára létfontosságú megélhetési forrás.
Ezzel szemben Amerika feketegazdasága a GDP mindössze 5 százalékát teszi ki, ugyanakkor csak a mérete 1,4 billió dollár értékű, ami miatt a világ egyik legnagyobb feketegazdasága.