Ragyogó koponyák
Emberek és tudományos tetteik
1. Einstein a relativitáselmélet megalkotója
2. Watsont és Cricket a DNS szerkezetének leírói
3. Fleming a penicillin felfedezője
4. Heisenberg a bizonytalansági együttható leírója
5. Marie Curie a rádium felfedezője
6. Bohr a kvantummechanika kidolgozója
7. Neumann János a számítógép megalkotója
8. Planck a Planck-állandó meghatározója
9. Shockley a tranzisztor felfedezője
10. Von Braun a rakétatechnológia kidolgozója
11. Yukawa a mezonelmélet kidolgozója
12. Schrödinger a hullámelmélet kidolgozója
13. Carson a környezetvédelmet aktualitássá tevő Néma tavasz című mű alkotója
14. Rutherford az atommag felfedezője
15. Edison a feltaláló
16. Oparin az élet keletkezése titkainak kutatója
17. Oppenheimer a Manhattan-terv irányítója
18. Wegener a kontinensvándorlás elméletének kidolgozója
19. Fermi az első atomreaktor kidolgozója
20. Pauling a modern kémia megalapítója
21. Konrad Lorenz az etológia atyja
Atomtól atomig
A század meghatározó eseményei
1. Az atombomba ledobása.
2. Az első ember Holdra lépése.
3. A DNS kettős spiráljának felfedezése.
4. A számítógépek kifejlesztése.
5. Az atomenergia felszabadítása.
6. Az első műhold, a Szputnyik fellövése.
7. A relativitáselmélet kidolgozása.
8. A géntechnológia megalkotása.
9. Az ember űrutazása.
10. A tranzisztor kifejlesztése.
11. Az AIDS felismerése.
12. A csernobili atomrobbanás.
A tudomány csodái
Emberi előrelátás
Géntérképezés
Egy évvel ezelőtt a tudósok befejezték a Caenorhabditis elegans nevű féreg vizsgálatát, mára elkészült a gyümölcslégy (Drosophila melanogaster) géntérképe is, és hamarosan befejeződik az emberé. Ismerjük már néhány mikroba, például a kolera és a meningitis kórokozója génállományának felépítését, s várható az egér, a patkány, a zebrahal géntérképének befejezése.
A riboszóma kódjának feltérképezése
A sejtek fehérjegyárának nevezett riboszóma felépítésének meghatározása új adatokkal szolgál a Föld első élő molekulájának számító RNS-ről (ribonukleinsav).
Műanyag-elektronika
Félvezetőként viselkedő polimereken alapul, felválthatja a, szilíciumon alapuló hagyományos technológiát, s többek között az olcsó és szuperlapos folyadékkristályos kijelzők meg az eldobható mobiltelefonok elterjedését eredményezheti.
Az emberiség eredete
Az 1,7 millió éves dmanisi (Grúzia) leletek ismeretében immár biztosak lehetünk benne, hogy az emberiség tényleg Afrikából származik.
Felnőtt ember őssejtjével kapcsolatos felfedezés
Kiderült, hogy a felnőtt ember őssejtjei bármilyen típusú sejtté fejlődhetnek, és ez a jövőben talán lehetővé teszi, hogy egyes sérülések után reprodukáljuk a megsérült testszöveteket.
Marsi víz kutatása
A nagyfelbontású Mars-felvételeknek köszönhetően egyre valószínűbb, hogy kevesebb mint egymillió évvel ezelőtt még volt víz a Vörös Bolygón, és ez azt is valószínűbbé teheti, hogy valaha létezett ott élet. Decemberben a NASA kutatói azt is bejelentették, hogy valahai tavakra utaló nyomokat is találtak.
Az Univerzum térképe
Elkészült a korai Univerzum minden korábbinál teljesebb térképe az adatokat nagy magasságban lebegő, mikrohullámú vevővel felszerelt ballonok rögzítették. Minden jel arra mutat, hogy világunkra kezdetben a síkgeometria volt a jellemző.
Hormonreceptorok
A hormonok a hormonreceptoroknak köszönhetően a legkülönbözőbb fiziológiai funkciókat képesek szabályozni, az anyagcserétől a sejtosztódáson át a növekedésig.
A NEAR űrszonda megfigyelései
Miután a Near-Shoemaker az év legnagyobb részében az Eros kisbolygó körül keringett, immár biztosra vehető, hogy az aszteroidákban megtalálható a Naprendszer keletkezésének idejéből származó, legősibb anyag.
Kvantummechanika
Meghökkentő, de egy szupravezetőből készített hurokban az áram egyszerre két irányba tud folyni ami nagyjából olyan, mintha egy adott dolog egyszerre két helyen lenne.
Katasztrófák
Emberi mulasztások
1. Titanic luxushajó 1912. április 14.
A Titanicon 2200 ember tartózkodott, de csak 1178 számára volt hely a mentőcsónakokban. (Az S. O. S. jelzést éppen 1912-ben vezették be a vészhelyzet nemzetközi jelzésére, s az első hajó, amely leadta, a Titanic volt.)
2. Hindenburg léghajó 1936. május 6.
A világ leghatalmasabb léghajója, a Hindenburg 97 emberrel a fedélzetén érkezett meg Amerikába. A ballont, hélium hiányában, robbanékony hidrogénnel töltötték fel. Amikor ledobták a kikötéshez szükséges drótköteleket, egy szikra belobbantotta a szivárgó hidrogént.
3. Andrea Doria luxushajó 1956. július 25.
Az Andrea Doria luxushajó összeütközött a svéd utasszállítóval, a Stockholmmal. Utóbbi a felszínen maradt, az Andrea Doria azonban félrebillenve süllyedni kezdett, és a mentőcsónakok fele megközelíthetetlenné vált az 1700 utas számára. Az ütközéskor a személyzet 47 tagja meghalt.
4. Hunan 1975. augusztus 7.
Kínában is kevés ember tudta, hogy Hunan tartományban a hatalmas gátak átszakadtak, mert a zsilipkapuk egy része használhatatlan volt. A környező falvakat elsodorta a vízfal. A becslések szerint két órán belül 85 ezer ember pusztult el.
5. Bhopal 1984. december 3.
Az indiai Bhopalban, a Union Carbide üzemében egy munkás csövet tisztított, amely egy metil-izocianátot tartalmazó tartályhoz vezetett. A víz a tartályba jutott, ettől hő fejlődött, majd robbanás keletkezett, és szivárogni kezdett a különlegesen mérgező gáz, méghozzá másfél órán keresztül. Tömeges katasztrófa: a munkások és a környék sok lakója meghalt.
6. Challenger 1986. január 28.
Az amerikai űrkomp a floridai támaszpontról való start után 73 másodperccel, 17 kilométer magasságban felrobbant, a legénység mind a hét tagja elpusztult.
7. Csernobil 1986. április 26.
Az ukrajnai Csernobilban bekövetkezett atomreaktor-katasztrófa ereje az 1945. évi hirosimai atomtámadás negyvenszerese volt. Következményei 15 év elteltével sem összegezhetők pontosan.
A legnagyobb magyarok
A történelem húsz legnagyobb magyarjára kérdezett rá az origo.hu 1999-ben. Az interneten, valamint az RTL Klub és a Népszava által meghatározott módokon leadott szavazatok alapján az összesítés szerint a hét magyar vezér: 1. István király, 2. Széchenyi István, 3. Kádár János, 4. Árpád fejedelem, 5. Mátyás király, 6. Semmelweis Ignác, 7. Szent-Györgyi Albert.
Az első húsz között a következő XX. századi személyiségek szerepeltek még: Ady Endre (8.), Neumann János (11.), József Attila (13.), Bartók Béla (16.), Kodály Zoltán (20.).
A kortárs top 10 egy évvel ezelőtt a következő lett: 1. Göncz Árpád, 2. Horn Gyula, 3. Egerszegi Krisztina, 4. Teller Ede, 5. Béres József, 6. Hofi Géza, 7. Kovács István, 8. Makovecz Imre, 9. Balczó András, 10. Soros György.
Összeállította: M. Gy.
A XX. század csodái és borzalmai
Toplistákban tobzódott az ezredzáró világ. A XX. század vége a civilizált világot tudományos folyóiratokat, konferenciákat, közvélemény-kutatókat arra késztette, vegye számba a múlt század tudományos csodáit és borzalmait, emberi tetteit. S megpróbálta a korszellemnek megfelelően rangsorolni
olykor objektivitásra törekedve, kronologikus sorrendben, olykor bizony szubjektíven. E listákat néha elő lehet venni, s egy kicsit töprengeni a csodákon s borzalmakon
a sorrenden nem érdemes.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.