A Mediso Kft. üzleti ereje és perspektívája a kutatás-fejlesztési tevékenységén alapul - áll a cég bemutatkozó anyagában. Ám arról, hogy ez mennyire igaz, Bagaméry István ügyvezető, alapító-tulajdonos személyesen győzött meg. Kérdezhettem őt árbevételről, létszámról, gyártásról, pénzügyekről, piacról, marketingről, növekedési célokról, mindig ugyanoda kanyarodtunk vissza: a folyamatos innovációhoz. Amit mellesleg - és tényleg nem ez a legfontosabb számukra - számos díjjal is elismertek már. Köztük 2003-ban a GKM innovációs díját kapták meg, majd az idén, a 2006. évi eredmények alapján az általuk kifejlesztett és gyártott, úgynevezett Nano/SPECT/CT - egy, a kisállatok vizsgálatára alkalmas in vivo molekuláris képalkotó rendszer - lett az innováció-nagydíjas termék.
Szerviztől a fejlesztésig
- A műszaki egyetem után az első munkahelyem az orvosi műszereket gyártó Gamma Művek volt - meséli Bagaméry István -, és az állami vállalatnál hét évig az úgynevezett Gamma kamerák gyártásvezetője voltam. A termék felhasználói a kelet-európai blokkban orvosok, egyetemek, kórházak és izotóplaborok voltak. S míg a gyártás és értékesítés lényegében zökkenők nélkül zajlott, a szervizelést a rugalmatlan nagyvállalat nem volt képes rugalmasan megoldani. Ezért, amint lehetőség adódott rá, létrehoztam erre a tevékenységre egy vgmk-t - vállalati gazdasági munkaközösséget -, majd egy év átfedés után, merthogy egy évig az állami vállalatnál is alkalmazott voltam, de már egyre több odafigyelést igényelt a saját vállalkozásom, 1990-ben egy kollégámmal és a feleségemmel hárman megalakítottuk a Mediso Kft.-t. Az első néhány hónapban csak a szervizt végeztük. Az első önálló, saját fejlesztésünk az addig csak szervizelt eszközökhöz egy IBM-alapú adatfeldolgozó volt, és ezt követően szép lassan digitalizáltuk a kamerákat. Az első, immár teljes egészében saját fejlesztésű és gyártású termékkel 1994-ben léptünk ki a piacra. Ez egy egészen kis méretű kamera volt, amivel a pajzsmirigy működését lehetett diagnosztizálni. És éppen a napokban hallottam, hogy az egyik akkor eladott berendezésünk még mindig működik Bécsben, egy orvosi rendelőben.
Kicsit felgyorsítva a történetet: a kft. szinte minden befolyt jövedelmet fejlesztésekre fordított, így minden évben újabb és újabb eredményeket tett le az asztalra. Az sem szegte a kedvüket, hogy miközben a versenytársak - nem kisebb óriások, mint a Siemens, a GE és a Philips - 100-200 millió dollárt költhettek fejlesztésre, ők a legjobb években is csak 2-3 milliót. Ennek ellenére soha nem akarták sem a fejlesztési eredményeiket, sem magát a céget a multiknak eladni, és amiben a tulajdonosok ma is biztosak, hogy a jövőben sem akarják.
Sikeresen művelt "hobbi"
Pedig az elmúlt években akadt "kérőjük" több is.
- A nemzetközi óriások, miután felvásárolják az ilyen kis cégeket, mint a mienk, kiszedik belőle a tudást, és a többit eldobják. Mi ezt nem szeretnénk, mert - lehet, hogy furán hangzik - ez a cég nemcsak a megélhetésünk, hanem a hobbink is - mondja az ügyvezető-tulajdonos.
Mindenesetre sikeresen művelt "hobbi". Számokban elmesélve: a három tulajdonossal plusz egy alkalmazottal indult cég ma 80 embert foglalkoztat, kétharmaduk diplomás. Nettó éves árbevételük 2006-ban meghaladta a 3 milliárd forintot, az adózás előtti eredmény tavaly 910 millió forint volt. Számoljanak csak utána a hatékonyságnak!
Meglévő terméket eddig még nem vontak ki a piacról, ám hamarosan sor kerül az elsőre. Az egyik első kardiokamera helyett ugyanis ugyanarra a feladatra már korszerűbb változattal is rendelkeznek.
- Azt hiszem, eddig minden ideálisan alakult, így nehezen tudnék, mondjuk a piaci munkánkról mások számára is tanulsággal szolgálóan beszámolni - mondja kérdéseinkre válaszolva Bagaméry István. - Mint említettem, a Gamma kamerák számára eredetileg adott volt a kelet-európai piac. S bár mi már az induláskor sem az eredeti termékeket gyártottuk, az akkori kapcsolataink hasznosnak bizonyultak. Az orvosi diagnosztikai műszergyártás, illetve azok használata viszonylag zárt körben zajlik. Így a fejlesztési eredményeink közzététele, megismertetése másokkal - az USA-ban, Japánban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, Szingapúrban, Tajvanon, hogy csak a legfontosabb állomásokat említsem - egyúttal piacbővülési lehetőséget is jelentett. Közben olykor a szerencse is mellénk szegődött. Például a Bioscan és a Philips Medical System éppen azután kötött együttműködési megállapodást, amikor mi a NanoSPECT/CT területén közös projektbe fogtunk a Bioscannel. Így új termékünk mögött a Philips neve és súlya is ott áll anélkül, hogy beolvadtunk volna a multinacionális szervezetbe.
#page#
Nem akarnak tovább nőni
Ami a fejlődés pénzügyi hátterét illeti: már említettük, hogy a bevételt a kezdetektől fejlesztésekre fordították. Emellett természetesen hazai és uniós pályázatokon is indultak, több-kevesebb sikerrel. Említésre méltó közülük a Jedlik Ányos pályázaton elnyert 680 millió forint, amit azonban többekkel (Debreceni Egyetem, MTA Atomkutató Intézet és Budapesti Műszaki Egyetem) közösen kaptak humándiagnosztikai PET/CT kifejlesztésére.
- Magyarországon jelenleg három helyen végeznek az Országos Egészségpénztár által támogatott PET diagnosztikai vizsgálatot, amelyekből kettő, a debreceni és a budapesti ennek a kft.-nek a tulajdonában van - magyarázza a Mediso ügyvezetője. - Azzal, hogy az általunk tervezett, fejlesztett és gyártott berendezéseket itt, a gyakorlatban mi magunk üzemeltetjük, közvetlen kapcsolatba kerülünk a felhasználókkal, és ezáltal közvetlenül jutunk hozzá a fejlesztésekhez nélkülözhetetlen információkhoz. S persze biztos hazai piacot is vettünk.
További hitelfelvétellel jár majd, hogy a cég 2007-ben elért a növekedésének azon szakaszába, amikor az eddig bérelt épületből egy sajátba kíván költözni. Bagaméry István azonban gyorsan hozzáteszi:
- Csak egy saját épületről van szó, és nem további növekedési tervekről. A kisvállalati kategóriából ugyanis nem akarunk nagyobb méretbe átlépni, mert azt már nem tudnám menedzselni, márpedig szeretném még sokáig személyesen irányítani a működésünket.