A világpiacon versenyeznek

Bagaméry István nem akarja, hogy a tizenhét éve alapított cége kinőjön a kisvállalkozás kategóriából. Pedig az általuk tervezett, fejlesztett és gyártott orvosi diagnosztikai berendezések világpiaci sikere, az évről évre magasabb árbevétel és nyereség, és a kétszer is elnyert innovációs díj előrevetíti a további növekedés lehetőségét. A cél azonban nem több - és persze nem is kevesebb -, mint hogy a nyolcvan munkatársnak legalább a fele továbbra is kutatás-fejlesztéssel foglalkozhasson.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mediso Kft. üzleti ereje és perspektívája a kutatás-fejlesztési tevékenységén alapul - áll a cég bemutatkozó anyagában. Ám arról, hogy ez mennyire igaz, Bagaméry István ügyvezető, alapító-tulajdonos személyesen győzött meg. Kérdezhettem őt árbevételről, létszámról, gyártásról, pénzügyekről, piacról, marketingről, növekedési célokról, mindig ugyanoda kanyarodtunk vissza: a folyamatos innovációhoz. Amit mellesleg - és tényleg nem ez a legfontosabb számukra - számos díjjal is elismertek már. Köztük 2003-ban a GKM innovációs díját kapták meg, majd az idén, a 2006. évi eredmények alapján az általuk kifejlesztett és gyártott, úgynevezett Nano/SPECT/CT - egy, a kisállatok vizsgálatára alkalmas in vivo molekuláris képalkotó rendszer - lett az innováció-nagydíjas termék.

Szerviztől a fejlesztésig

- A műszaki egyetem után az első munkahelyem az orvosi műszereket gyártó Gamma Művek volt - meséli Bagaméry István -, és az állami vállalatnál hét évig az úgynevezett Gamma kamerák gyártásvezetője voltam. A termék felhasználói a kelet-európai blokkban orvosok, egyetemek, kórházak és izotóplaborok voltak. S míg a gyártás és értékesítés lényegében zökkenők nélkül zajlott, a szervizelést a rugalmatlan nagyvállalat nem volt képes rugalmasan megoldani. Ezért, amint lehetőség adódott rá, létrehoztam erre a tevékenységre egy vgmk-t - vállalati gazdasági munkaközösséget -, majd egy év átfedés után, merthogy egy évig az állami vállalatnál is alkalmazott voltam, de már egyre több odafigyelést igényelt a saját vállalkozásom, 1990-ben egy kollégámmal és a feleségemmel hárman megalakítottuk a Mediso Kft.-t. Az első néhány hónapban csak a szervizt végeztük. Az első önálló, saját fejlesztésünk az addig csak szervizelt eszközökhöz egy IBM-alapú adatfeldolgozó volt, és ezt követően szép lassan digitalizáltuk a kamerákat. Az első, immár teljes egészében saját fejlesztésű és gyártású termékkel 1994-ben léptünk ki a piacra. Ez egy egészen kis méretű kamera volt, amivel a pajzsmirigy működését lehetett diagnosztizálni. És éppen a napokban hallottam, hogy az egyik akkor eladott berendezésünk még mindig működik Bécsben, egy orvosi rendelőben.

Kicsit felgyorsítva a történetet: a kft. szinte minden befolyt jövedelmet fejlesztésekre fordított, így minden évben újabb és újabb eredményeket tett le az asztalra. Az sem szegte a kedvüket, hogy miközben a versenytársak - nem kisebb óriások, mint a Siemens, a GE és a Philips - 100-200 millió dollárt költhettek fejlesztésre, ők a legjobb években is csak 2-3 milliót. Ennek ellenére soha nem akarták sem a fejlesztési eredményeiket, sem magát a céget a multiknak eladni, és amiben a tulajdonosok ma is biztosak, hogy a jövőben sem akarják.

Sikeresen művelt "hobbi"

Pedig az elmúlt években akadt "kérőjük" több is.

- A nemzetközi óriások, miután felvásárolják az ilyen kis cégeket, mint a mienk, kiszedik belőle a tudást, és a többit eldobják. Mi ezt nem szeretnénk, mert - lehet, hogy furán hangzik - ez a cég nemcsak a megélhetésünk, hanem a hobbink is - mondja az ügyvezető-tulajdonos.

Mindenesetre sikeresen művelt "hobbi". Számokban elmesélve: a három tulajdonossal plusz egy alkalmazottal indult cég ma 80 embert foglalkoztat, kétharmaduk diplomás. Nettó éves árbevételük 2006-ban meghaladta a 3 milliárd forintot, az adózás előtti eredmény tavaly 910 millió forint volt. Számoljanak csak utána a hatékonyságnak!

A nagydíjas termék
A NanoSPECT/CT® kisállatok vizsgálatára alkalmas in vivo molekuláris képalkotó rendszer a funkcionális (SPECT) és anatómiai (CT) képalkotó eljárást egyesíti. A Mediso Kft. a Bioscan Inc. multiplikált multi-pinhole ("többszörös tűlyukú") technológiáját alkalmazta a fejlesztése során. Az új módszer áttörést hozott a preklinikai állatvizsgálatok területén. A rendszer térbeli érzékenysége/felbontása megközelítőleg tízszer jobb a többi funkcionális képalkotó eljárásnál, és a berendezés alkalmas a preklinikai kutatások felgyorsítására is. Használatakor az élő (!) állatban nyomon követhető egy reménybeli gyógyszer hatása, megvizsgálható, hogy valóban a célzott területen fejti-e ki a hatását, és az adatok mennyiségileg is értékelhetők. A képalkotó berendezés segítségével a szóba jöhető vegyületek száma gyorsan csökkenthető, a genetikai módosítások monitorozására is alkalmas, illetve a génterápiás gyógyító eljárások is modellezhetők a kisállatokon.
Tavaly - természetesen a fejlesztéseknek köszönhetően - egy teljesen új piaci szegmensben is megjelentek. Ez a kisállatvizsgáló SPECT rendszereké, ahol már a forgalmazás első évében 40 százalékos részesedést értek el. Összesen tízféle terméket gyártanak és forgalmaznak, amelyek közül kilencet az emberi diagnosztikában használnak. Ezekből eddig mintegy ötszázat adtak el a világ 66 országába, és csak tavaly több mint száz darabot. A teljes világpiac mérete ezekből a diagnosztikai rendszerekből évi mintegy 1200-1500 darab, vagyis a kis hazai cég részesedése mintegy 5-6 százalék.

Meglévő terméket eddig még nem vontak ki a piacról, ám hamarosan sor kerül az elsőre. Az egyik első kardiokamera helyett ugyanis ugyanarra a feladatra már korszerűbb változattal is rendelkeznek.

- Azt hiszem, eddig minden ideálisan alakult, így nehezen tudnék, mondjuk a piaci munkánkról mások számára is tanulsággal szolgálóan beszámolni - mondja kérdéseinkre válaszolva Bagaméry István. - Mint említettem, a Gamma kamerák számára eredetileg adott volt a kelet-európai piac. S bár mi már az induláskor sem az eredeti termékeket gyártottuk, az akkori kapcsolataink hasznosnak bizonyultak. Az orvosi diagnosztikai műszergyártás, illetve azok használata viszonylag zárt körben zajlik. Így a fejlesztési eredményeink közzététele, megismertetése másokkal - az USA-ban, Japánban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, Szingapúrban, Tajvanon, hogy csak a legfontosabb állomásokat említsem - egyúttal piacbővülési lehetőséget is jelentett. Közben olykor a szerencse is mellénk szegődött. Például a Bioscan és a Philips Medical System éppen azután kötött együttműködési megállapodást, amikor mi a NanoSPECT/CT területén közös projektbe fogtunk a Bioscannel. Így új termékünk mögött a Philips neve és súlya is ott áll anélkül, hogy beolvadtunk volna a multinacionális szervezetbe.

#page#

Nem akarnak tovább nőni

Ami a fejlődés pénzügyi hátterét illeti: már említettük, hogy a bevételt a kezdetektől fejlesztésekre fordították. Emellett természetesen hazai és uniós pályázatokon is indultak, több-kevesebb sikerrel. Említésre méltó közülük a Jedlik Ányos pályázaton elnyert 680 millió forint, amit azonban többekkel (Debreceni Egyetem, MTA Atomkutató Intézet és Budapesti Műszaki Egyetem) közösen kaptak humándiagnosztikai PET/CT kifejlesztésére.

További PET-CT központok
A PET-CT vizsgálati módszer a jelenleg ismert leghatékonyabb diagnosztikai eljárás a legtöbb onkológiai, valamint számos neurológiai és kardiológiai megbetegedés esetén. Kormányhatározat alapján Magyarországon hétéves program szabályozza a PET-CT diagnosztikai vizsgálatok számát. A Mediso, miután az év elején a gyártás után részesedést szerzett a szolgáltatásban is, a közeljövőben további PET-CT berendezések telepítését tervezi a nagy betegforgalmú ellátó centrumokban.
Hitelt egészen a közelmúltig nem vettek igénybe. Tavaly azonban újabb irányba nyitottak, amihez már kellett a banki segítség. Megvásárolták ugyanis a szintén hazai PET-CT Orvosi Diagnosztikai Kft.-t.

- Magyarországon jelenleg három helyen végeznek az Országos Egészségpénztár által támogatott PET diagnosztikai vizsgálatot, amelyekből kettő, a debreceni és a budapesti ennek a kft.-nek a tulajdonában van - magyarázza a Mediso ügyvezetője. - Azzal, hogy az általunk tervezett, fejlesztett és gyártott berendezéseket itt, a gyakorlatban mi magunk üzemeltetjük, közvetlen kapcsolatba kerülünk a felhasználókkal, és ezáltal közvetlenül jutunk hozzá a fejlesztésekhez nélkülözhetetlen információkhoz. S persze biztos hazai piacot is vettünk.

További hitelfelvétellel jár majd, hogy a cég 2007-ben elért a növekedésének azon szakaszába, amikor az eddig bérelt épületből egy sajátba kíván költözni. Bagaméry István azonban gyorsan hozzáteszi:

- Csak egy saját épületről van szó, és nem további növekedési tervekről. A kisvállalati kategóriából ugyanis nem akarunk nagyobb méretbe átlépni, mert azt már nem tudnám menedzselni, márpedig szeretném még sokáig személyesen irányítani a működésünket.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo