A piacgazdaság szimbóluma

Eseménydús másfél évtizedet tudhat maga mögött az idén nyáron tizenöt éves születésnapját ünnepelő Budapesti Értéktőzsde. Óriási hullámvölgyek és nagy boomok jellemezték életét. Parkettján eddig összesen nyolcvankilenc papír fordult meg, az index pedig volt már ezer pont alatt is. Voltak évek, amikor még a jövője is megkérdőjeleződött. Ám a magyar börze - ahol jelenleg negyvenhat papír forog - napjainkban éppen csúcsokat döntöget: a tizenöt éve ezer ponton indult index idén szeptember közepén már huszonnégyezer pont fölé kúszott, és október elején is ekörül tartja magát. Ma mindenesetre úgy tűnik: marad a Budapesti Értéktőzsde.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A másfél évtizeddel ezelőtti tőzsdenyitást hétéves előkészítő folyamat előzte meg. A meghozott alapvető jogszabályok és infrastruktúra alapján hosszú szünet után 1990. június 21-én indult el ismét a tőzsdézés Magyarországon, méghozzá a nemzetközi standardoknak megfelelően: a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) volt az első, a Nyugat számára is elfogadható, szabályozott értékpapírpiac a régióban. Jelenleg negyvenhat papír van a BÉT-en, amely napjainkban éppen csúcsokat döntöget: az ezer ponton indult index idén szeptember közepén már huszonnégyezer pont fölé kúszott, és október elején is ekörül tartja magát.

A BÉT-et újjáélesztése óta zuhanások és szárnyalások jellemzik: összesen nyolcvankilenc papír fordult meg, az index pedig volt már ezer pont alatt is. A zuhanásokhoz minden esetben a belpolitika és a nemzetközi események vezettek, a stabilizálódás fő motorja pedig a részvényforgalom 80 százalékát adó öt legnagyobb tőzsdei cég, a Mol, a Magyar Telekom (korábban Matáv), az OTP, a Richter és az ötödik helyért általában versengő BorsodChem, Egis vagy FHB jó teljesítménye.

Nehéz ébredés a Csipkerózsika-álomból

A BÉT elnökei, 1990-2005
1990. június: dr. Bokros Lajos
1993. április: dr. Bokros Lajos
1995. február: (ügyvezető elnök) dr. Czirják Sándor
1995. április: dr. Száz János
1996. április: dr. Járai Zsigmond
1998. június: (ügyvezető alelnök) Lotfi Farbod
1998. szeptember: Simor András
2002. július: dr. Jaksity György
2004. június: Szalay-Berzeviczy Attila
A hosszok és besszek sorozata 1990. június 24-ével, az első igazi kereskedési nappal, az IBUSZ nyilvános emissziójával eufórikus hangulatban indult. Ez az emelkedett hangulat azonban nem tartott sokáig. Az itthoni események - a spontán privatizáció botrányai, az Antall-kormányzat kényszerű áremelései, a taxisblokád és 1990 végére az infláció közel 30 százalékos szintje -, valamint a nemzetközi helyzet nem kedveztek az amúgy sem erős tőzsdének, és a forgalom hónapról hónapra esett.

A tőzsde működésének két elengedhetetlen kelléke a brókerek és a részvények, két alapfeltétele pedig a bizalom és a hit. Az 1990-es megnyitáskor brókerek még csak-csak akadtak, de igazi, nyilvánosan kibocsátott részvény mindössze egy volt. A bizalomra és hitre pedig egészen 1994-ig várni kellett. Az IBUSZ privatizációja ugyanis Tömpe István, az Állami Vagyonügynökség akkori elnökének székébe került, így a privatizációért felelős szervezet az elkövetkező időszakban inkább óvakodott az újabb tőzsdei privatizációtól. Ez viszont erősen korlátozta az újszülött lehetőségeit. 1990 év végéig öt újabb kibocsátásra került sor, és az első év során - tehát 1991. június 21-éig - összesen tizenkét részvény forgott a parketten.

Az első igazi magyar "blue-chip", a Fotex papírját már a hazai kisbefektetők is igyekeztek tömegesen jegyezni. Az 1990. évi forgalom nagy részét ez a részvény adta, olyannyira, hogy a nemzetközi alapok számára évekig egyet jelentett a rendszerváltás utáni magyar tőzsdével.

A tőzsde első pár évében sokat vitatott kérdés volt, hogy vajon a privatizált állami cégek vagy a tőkére vágyó sikeres magáncégek fogják-e benépesíteni a parkettet. Az akkori döntéshozók azonban ódzkodtak a számukra ismeretlen szabályok szerint zajló nemzetközi emissziótól, inkább a tendereket és különalkukat részesítették előnyben. A sokasodó brókercégek viszont minden erővel igyekeztek becsábítani a magánvállalatokat. 1992 májusában az alig egyéves, gyorsan gazdagodó - és hamarosan csődbe menő - irodatechnikai cég, a Kontrax két leányvállalatát vezette be, míg 1993-ban a máig sikeres Zwack Unicum Rt. érkezett a parkettre. A Fotex mellett sokáig ez volt az egyetlen, külföldi befektetők számára is vonzó társaság.

Az igazi forgalmat végül is az állami privatizáció tőzsdére terelése hozta meg, igaz, később, mint remélték: 1993-ig hat privatizált állami vállalatot vezettek be (1996 végén pedig már a papírok nagy része ebbe a kategóriába tartozott).

Ám miközben 1993 nyarán már összesen huszonhárom részvény forgott - a brókercégek száma ennek a duplája volt -, a részvényforgalom siralmas képet festett: 1992-ben tizenkét hónap alatt kisebb volt, mint a nyitást követő hat hónapban. Ráadásul a 35 százalékos infláció miatt reálértéken a hozamokban komoly visszaesés jelentkezett. Az Antall-kormány idején a különböző botrányok mellett szembe kellett nézni azzal is, hogy a magyar kisbefektető nem ismeri a tőzsdét és a játékszabályait sem.

Egyszer lent, másszor fent

Az 1994-1996 közötti időszak tekinthető a BÉT fénykorának: a börzére terelt privatizáció hatására szaporodtak a szereplők, fellendült a forgalom. A két legnagyobb magyar gyógyszergyár, az Egis és a Richter Gedeon Rt. 1994-ben került a tőzsdére, majd 1995-ben az OTP és a Mol, 1996-ban a BorsodChem, 1997-ben pedig a Matáv. Ezek a cégek a mai napig a magyar tőzsde blue-chipjei közé tartoznak.

Az első sikerév 1994 volt: tizenkét hónap alatt a részvények száma huszonnyolcról negyvenre, a forgalom 9 milliárdról 28,6 milliárd forintra nőtt. Bár a rákövetkező évben a belpolitikai helyzet, illetve a nemzetközi események (mexikói pénzügyi válság) megingatták a tőzsdét, Bokros Lajos pénzügyminiszter megszorító intézkedéseinek hatására visszatért a bizalom. Olyannyira, hogy a külföldi befektetők is megjelentek a magyar részvénypiacon, s a forgalom év végére meghaladta a korábbi négy év összforgalmát. Bár a kínálat még mindig szűk volt, a kereslet hatására szárnyaltak a részvényárak. Fejlődött a kereskedés is: bevezették a határidős ügyleteket, majd kidolgozták a háromszekciós tőzsdemodellt, és lehetővé vált a távkereskedés.

A privatizáció 1999-ig tartó első szakaszában realizált 1630 milliárd forint bevételből 82 milliárd forint a hazai nyilvános és külföldi zártkörű kibocsátásokból származott. Igaz, a tőzsdei tőkebevonás definíciója nem egységes, és így különböző elemzői számítások léteznek, a tőzsdére a privatizáció során bevezetett társaságok - csupán a klasszikus tőzsdei tőkeemelést figyelembe véve is - jelentős nagyságú tőkét tudtak bevonni.

1997 és különösen 1998 azonban maradandó változásokat hozott a magyar tőkepiac szerkezetében. Az orosz pénzügyi válság különösen érzékenyen érintette a hazai tőzsdét: a magánbefektetők jelentős hányada komoly veszteségeket könyvelhetett el, és sokan közülük csak 2004-ben tértek vissza. Közben a privatizáció is a végéhez közeledett, újabb nagy kibocsátásra már nem lehetett számítani, és az Orbán-kormány árbefagyasztó (gáz és gyógyszer) intézkedései sem tettek jót a hazai értékpapírpiacnak.

Az i-re a pontot a dotkomlufi tette fel. Bár valódi internetpapírok nem voltak a magyar tőzsdén, azért néhányat kreáltak. Meredeken emelkedett a Matáv árfolyama, és a Fotex bejelentette: internetes áruházat nyit. A lufi amerikai kipukkadása azonban hatott itthon is: 2001-ben a forgalom 40 százalékkal esett, tömegesen vezették ki a részvényeket a tőzsdéről, és a brókercégek száma is a felére zuhant. Hároméves mélyrepülés vette kezdetét. Ez idő alatt még a tőzsde jövője is megkérdőjeleződött.

Napjaink kilátásai

A sokáig lebegő kérdés, hogy lesz-e Budapesten tőzsde, a nemrégiben lezajlott tulajdonosváltás után pillanatnyilag nyugvópontra jutott. A pesti tőzsdét ma 63 százalékban osztrák bankok tulajdonolják, és - bár törekvés van egy stratégiai együttműködés, a Kelet-Európai Tőzsdeszövetség megalakítására - már nem merül fel opcióként, hogy a BÉT beolvad valamely környező tőzsdébe. A Budapesti Értéktőzsde tehát továbbra is saját papírjaival fog kereskedni Magyarországon, de a későbbiekben a szövetség körein belül kialakulhat a közös elszámolás, illetve a tulajdonosok döntése révén akár közös tulajdonlás is.

A privatizáció során tőzsdére vitt társaságok - már amelyik azóta nem süllyedt a jelentéktelenségbe - adják ma is a BÉT forgalmának 95 százalékát. A börze jubileumi kiadványa, a Tőzsde születik című kötet adatai alapján figyelemre méltó a bevezetéskori alaptőkék összevetése a társaságok mai árfolyamértékével: az akkor összesen 1500 milliárd forintot érő részvények mai árakon nagyságrendileg 5000 milliárdot érnek, tehát a BÉT befektetői hozzávetőleg négyszeres nyereséget tudtak realizálni a papírjaikon.

2005 a BÉT sikeréve lehet. Talán megfordul a trend, és - az újkori magyar tőzsde életében először - 2006-ban több lesz a tőzsdére bevezetett részvények száma, mint az onnan kivonulóké. Persze a helyzet nem egyszerű: a privatizáció lezárult - ebből az irányból nem várható újabb szereplő -, a hazai cégek köre pedig általában kicsi a bevezetéshez. Hiányzik tehát a tömeges utánpótlás. Míg Lengyelországban például évi 20-30 újabb cég jelenik meg a parketten, nálunk maximum ötre lehet számítani - hangsúlyozza dr. Mohai György vezérigazgató-helyettes.

A tíz újonnan csatlakozott EU-tagország közül a lengyel és időnként a cseh tőzsde forgalma előzi meg a hazai piacot, de a frankfurti tőzsdén például az egynapi forgalom vethető össze a BÉT féléves adataival. Tehát kis ország, kis tőzsde. Ettől azonban még működhet jól, ha van kereslet a részvénypiacon. Ez pedig elősegíthető különböző szabályozókkal. Jó hír, hogy az utóbbi években a világban megjelenő új tőke helyet keres magának. A csökkenő hazai infláció eredményeképpen esnek a kamatszintek, és így az alacsonyabb betéti hozamok a részvények felé terelhetik a figyelmet. Akár a hazai papírok felé is.

Magyar tőzsdetörténelem
Bár már 1864 januárjában - I. Ferenc József osztrák császár rendeletének hatására - felállították Pesten az Áru- és Értéktőzsdét, igazán látványos fejlődésnek az 1867-es kiegyezés után indult. A századforduló közeledtével aztán Magyarország aktívan bekapcsolódott az európai gazdasági életbe, a budapesti tőzsde jegyzéseit rendszeresen közölték Bécsben, Frankfurtban, Londonban és Párizsban. Az akkori börze virágzását jól érzékelteti, hogy a századfordulón már saját palotát építtetett magának, és 1905-től kezdve - hitel, illetve tartozás nélkül - a saját épületében működött. Az 1930-as évek nagy gazdasági válsága azonban Magyarországot is elérte: 1931 nyarától 1932 őszéig a tőzsde bezárt. A második világháború után 1948-ban a tőzsdét ismét bezárták, épületét államosították. A hazai tőzsde feléledése egyértelműen a piacgazdaság kialakulásához kötődik. A nyolcvanas évek közepétől létező kötvénytörvény és a kétszintű bankrendszer kialakulását követően 1987 decemberében huszonegy bank, továbbá a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium aláírta az úgynevezett Értékpapír Kereskedelmi Megállapodást, amely rögzítette a szervezett másodlagos piac legfontosabb szabályait. Ennek keretében megalakult a Tőzsdetanács, valamint az Értékpapír Kereskedelmi Titkárság, és megkezdődtek a tőzsdenapok: l988 első felében havonta, majd nyarától hetente egyszer, 1989 novemberétől pedig hetente háromszor. Az 1990. március 1-jén hatályba lépett értékpapír- és tőzsdetörvény kitöltötte azokat a hézagokat, amelyek a már korábban elfogadott társasági törvény hiányosságaiból fakadtak.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo