Sokba kerül nekünk a pusztítás

Milliók kényszerülnek elhagyni az otthonukat a termőtalaj pusztítása miatt, miközben a folyamat a világgazdaság teljes évi teljesítményének tizedét viszi el – figyelmeztet az Egyesült Nemzetek legfrissebb jelentése. A világ termőföldjeinek harmada van veszélyben.

Kép: Pixabay

Az intenzív mezőgazdasági kihasználás és a növekvő városok miatt a világ termékeny területeinek harmada van veszélyben. Az okozott károk már most is pusztítóak: a kieső termés, a beszennyezett talajvíz miatt elszenvedett veszteségek az ENSZ legfrissebb jelentése szerint évente elérik a 9,3 milliárd eurót (azaz több mint háromezer milliárd forintot). A jelentés adatai alapján teljes hatás – beleértve a termőtalajok pusztulása miatti elvándorlást, a geopolitika feszültségeket és az egyre rosszabbodó logisztikai körülményeket – eléri a teljes világgazdaság által termelt össztermék 10 százalékát.

Nem is olyan rossz a bio
A növényvédő szereket és műtrágyákat hasznosító gazdálkodás súlyos környezeti károkat okoz, de magasabb termésátlagok érhetőek el vele – ez a jelenlegi mezőgazdaság egyik alaptétele. Most egy független és átfogó kutatás bebizonyította, hogy ez nem egészen igaz.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) jelentése szerint termőföldjeink közel harmada pusztulásnak van kitéve – erózió, tömörödés, a talaj burkolása, szikesedés, szervesanyag- és tápanyag-kimerülés, savasodás, szennyezés miatt. Ha nem változtatunk a tendencián, akkor az egy főre jutó megművelhető, termékeny talaj mennyisége 2050-re csak egynegyede lesz az 1960-as szintnek. 

Ez már a mindennapokban is látható: Afrikában a talajpusztulásból eredő terméshozam-csökkenés eléri a 8 százalékos értéket,  a Közel-Keleten és néhány ázsiai országban viszont ez az érték meghaladja a 20 százalékot. Kazahsztánban például 1980 és 1998 között a talajerózió és más pusztulási folyamatok következtében a gabonatermő területek felén hagytak fel a műveléssel, és adtak teret a legeltetésnek.

A termőföldek lepusztulása következtében milliók veszítik el a megélhetésüket, élhetetlenné vált otthonukat az ENSZ prognózisa szerint az elkövetkező tíz esztendőben 50 millióan kényszerülnek majd elhagyni. Ne gondoljuk, hogy a jelenség minket nem fenyeget: egy korábbi tanulmányból kiderül, hogy Magyarországon évente 2,3 millió hektárt érint a talajok károsodása, az időjárástól függően évente 65–100 millió köbméter talaj pusztul le. Ez annyit tesz, hogy Magyarország termőterületéből ötvenévente egy Fejér megye nagyságú terület válik használhatatlanná.

Komoly probléma még a városiasodás, a települések ugyanis jellemzően a legtermékenyebb területeken alakultak ki, de az elmúlt évtizedekben tapasztalt beépítés miatt ezek a területek elvesztek az élelmiszer-termelés szempontjából. Európában minden egyes nap több száz futballpályányi területet építenek be, miközben a termőterületek negyedét sújtja az erózió. A helyzetet súlyosbítja az uniós agrárpolitika, amely nemcsak a biodiverzitást fenyegeti, de ellehetetleníti a helyi közösségek természetes továbbfejlődését is.

A felelőtlen termőföldhasználatra különösen jó példa az afrikai Benin, ahol a termőterületek nyolcvan százalékát gyapottermelésre fogták be. Ez a termelési mód rendkívül tápanyag- és vízigényes, így teljesen kimeríti a talajt, miközben a bevételekből jellemzően csak egy szűk réteg részesül, a helyi lakosok alig valamit látnak viszont a bevételekből.

Miközben a termőterületeink jelentős részének elvesztésével nézünk szembe, napjainkban több mint 805 millió ember küzd éhezéssel, alultápláltsággal. Egyedül az ENSZ által prognosztizált népességnövekedés az élelmiszer-termelés közel 60 százalékos növelését tenné szükségessé 2050-re.

A jelentés készítői több, fenntartható talajművelést szolgáló befektetést sürgettek, ami költségkímélőbb a helyreállításnál. A jobb talajgazdálkodás biztosíthatná, hogy a talajlakó organizmusok fokozzák a talaj szénmegkötő képességét, mérsékelve az elsivatagosodást, ezzel tovább javítva a szénmegkötő képességet, ellensúlyozva a mezőgazdaságból származó üvegházhatást okozó gázok káros hatását.

Széllel szemben az ökotermelők
Sem a jelenlegi piaci viszonyok, sem a kormányzati akciók nem ösztönzik a hazai termelőket, hogy fenntartható módon gazdálkodjanak. A gazdasági válság megtörte a komoly fogyasztói bázis kialakulásának trendjét, így alig-alig fejlődik az ökológiai gazdálkodás Magyarországon. Pedig az ökológiai termékek piaca fellendülőben van egész Európában és a világon.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo