Jöhet az ipari műhús

A világ egyik legnagyobb húsfeldolgozó vállalata, az amerikai Beyond Meatben vett részesedést, melynek egyik korai befektetője Bill Gates. Mivel az állattenyésztésnek óriási az ökológiai és a vízlábnyoma, egyre nagyobb szükség lesz a hús környezetbarát alternatíváira.

A húskészítmények politikai korrektségét elég sok aggodalom kezdte ki az elmúlt években. Állatvédők a lemészárolt jószágok jóléte, a zsúfolt helyen való tenyésztésük miatt támadják a húsipart. A népegészségért kampányolók a káros mesterséges anyagok, a csirkéknek adott növekedésfokozó hormonok és antibiotikumok, az élelmiszernövényekre permetezett vegyszerek, az élelmiszerekbe adagolt íz- és állagjavító adalékok miatt lázonganak. Egyébként éppen a zsúfolt tartás miatt kezelik antibiotikumokkal az állatokat, mert azok a saját ürülékükben tocsogva élnek, és kapnak el mindenféle betegségeket.

Engedve a fogyasztói nyomásnak, az amerikai tojástermelők 95 százalékát képviselő csoport idén júniusban jelentette be, hogy felhagynak a legszörnyűbb tenyésztési módszerekkel, és állatbarát megoldásokhoz folyamodnak. Számos étteremhálózat, mint a McDonald's és a Taco Bell tudatosan áll át a „ketrecmentes” tojások használatára, vagyis ezek olyan csirkéktől származnak, melyeket nem beltérben összezsúfolva tenyésztenek. (A címke kritikusai azonban megkérdőjelezik a zsúfoltság hiányát.)

Bill Gates is megnyalja utána a tíz ujját.

A környezetvédők az állattenyésztés irdatlan nagy ökológiai lábnyomát helytelenítik. Az éves globális emisszió 18 százalékért a hústermelés felel (legelők létesítésével, hűtéssel, szállítással együtt), a legnagyobb vonzata ennek a takarmány megtermesztése. Vízlábnyoma sem csekély, Amerikában például a teljes éves vízhasználat 9 százaléka takarmánytermesztésre megy el. Ahogy a fejlődő országok (elsősorban Kína és India) középosztálya egyre inkább átáll a húsintenzív életmódra, hogy élvezze azokat a kulináris örömöket, amielyekben fejlett országbeli embertársaiknak régóta része van, exponenciálisan nő az igény a húskészítményekre.

Erdőirtás nélkül is lehet több pálmaolaj
A WWF ugyan lesújtó adatokat közölt arról, mennyire nem fenntartható módon termesztik a pálmaolajat, a világ legnépszerűbb növényi olaját. Egy jó hír azonban mégis van: tudósok szerint erdőirtás nélkül is lehetne növelni az ültetvények méretét.
Ez az igény azonban kielégíthetetlen az ökoszisztémák mainál súlyosabb károsítása nélkül. Nagy hát a kereslet a hús kiváltását lehetővé tevő, környezetbarát alternatívákra. Ilyen a laboratóriumi körülmények között létrehozott „műhús”, vagy más néven a „plant protein”. A Tyson Foods 5 százalékos részvénypakettet vett a Beyond Meatben. A cég a „Beyond Burger” nevű vegánszendvics kitalálója, amelyből állításuk szerint répalé folyik, ha megfacsarják. A Tyson Foods nem hozta nyilvánosságra, mekkora összegért vásárolta meg a cégben a részesedést.

A befektetés is megerősíti, hogy „a piac nyitott a gyári fehérjékre” – nyilatkozta a Beyond Meat alapító-vezérigazgatója, Ethan Brown. A Huffington Post szerint a „ha nem tudod őket legyőzni, csatlakozz hozzájuk” klasszikus esetéről van szó, vagyis amikor a cég alaptevékenységének fennmaradását veszélyeztető konkurenciába vásárolja bele magát a piaci szereplő. A Tyson egyébként nem az egyetlen élelmiszeripari óriás, amely meglovagolja az új biotrendet. Májusban a Hormel Foods Corp. megvette a Coloradóban működő Justin'st, mely organikus vegetáriánus mogyoróvajat állít elő.

„Ha a mesterséges húst gazdaságos módon lehetne elkészíteni, akkor az nagyon pozitív dolog lenne – jegyezte meg idén a The New York Times Dot Earth blogjának adott interjújában Bill Gates, utalva rá, hogy a módszer még mindig túl drága. – Több cégbe is fektettem e téren. Remélem, hogy a húsgyártásunk teljesen más pályára áll rá, mint amit eddig hagyományosan követett. De még mindig túl korai szakaszban vagyunk.”

Nincs elég újító a mezőgazdaságban
Míg az élelmiszeripar az elsők között, addig a mezőgazdaság az utolsók között szerepel az újítók listáján, amelyet a K&H állított össze. Az innovatív élelmiszeripari termékek listáját a tejtermékek, míg az exportra alkalmas áruféléket a zöldség-gyümölcsfélék vezetik.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo