Hatástalanokká válnak az antibiotikumok

Az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) által kiadott, antibiotikumokról szóló első átfogó, globális jelentés rámutatott: fel kell készülnünk az antibiotikumok utáni korszakra, mert a rezisztens kórokozók miatt egyre hatástalanná válnak. Az orvosok túl sokat írtak fel belőlük, elegendő alkalmat kínálva a kórokozóknak, hogy kifejlesszék a rezisztenciát.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Összesen 114 országból vett adatokat összesítettek a közegészségügyi szakemberek a WHO égisze alatt és úgy találták, a kórokozók megnőtt ellenálló képessége az antibiotikumok ellen már nemcsak rémisztő jövőkép, hanem a jelen valósága. Ez annyit jelent, hogy a világ legkülönfélébb régióiban élő emberek éppolyan könnyedén tudják megbetegíteni embertársaikat, mint a szomszédjukat. Az antibiotikumok többé nem képesek hatékonyan gátat szabni a fertőzések terjedésének, mert azok mutációk révén ellenálló képességet fejlesztettek ki magukban. Ez alól az érrendszeri fertőzések (sepsis), a vírusos hasmenés, a tüdőgyulladás, a húgyúti fertőzések és a gonorrhoea sem kivétel, vagyis ezek terjedése ellen egyre inkább tehetetlen lesz az orvostudomány.

Kép:sxc

A WHO kijelentette, a probléma a globális társadalom egészére nézve jelent veszélyt, s ha az érintett intézmények nem fognak össze, hogy felkészüljenek az antibiotikumok utáni korra, akkor "az évtizedeken át gyógyítható betegségek újra halálossá válnak", fogalmazott Dr. Keiji Fukuda, a WHO igazgatóhelyettese. "A hatékony antibiotikumok egykor a hosszabb és egészségesebb élet alapkövei voltak. Ha nem teszünk számottevő lépéseket a fertőzések megelőzése terén és nem változtatunk az antibiotikumok felírásának és használatának gyakorlatában, a világ elveszti ezeket a közegészségügyi termékeket. A következmények szörnyűek lesznek".

Az antibiotikumok elleni rezisztencia következménye, hogy az emberek lassabban gyógyulnak ki betegségükből, több időt töltenek az intenzív osztályon, s megnő a betegségük halálos kimenetelének esélye is.

Mit tehetünk mi?
Az egyén a következőket teheti: csakis akkor használ antibiotikumot, amikor az orvos felírta, és végigszedi a teljes kúrát, akkor is, ha időközben jobban érzi magát. Sosem fogyaszt más civilektől kapott antibiotikumot, javasolta a WHO. Fontos lenne, ismerte el az ENSZ társszervezete, hogy az orvosok ne írják fel állandóan nyakra-főre az antibiotikumot, csak amikor mindenképpen elengedhetetlen a használatuk.
Statisztikák kimutatták, hogy a vírusos tüdőgyulladás az intenzív osztályra kerülések legfőbb oka a világ minden táján. Ma már ott tartunk, hogy az ellenük használt karbapenem antibiotikumok egyes országokban az esetek 50 %-ában egyszerűen hatástalanok. Akik például elkapták az MRSA-t (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus), azoknál 64 %-kal nagyobb az esélye, hogy meghalnak, mint azok, akik a fertőzés nem antibiotikum-rezisztens fajtájával fertőződtek meg. A gonorrhoea elleni kezelések sikertelensége olyan országokban bizonyosodott be, mint Ausztria, Ausztrália, Kanada, Franciaország, Japán, Norvégia, Szlovénia, Dél-Afrikai Köztársaság, Svédország és Anglia. Több mint egymillióan fertőződnek meg naponta.

Az antibiotikumok hatástalanná válása természetesen óriási terhet ró a közegészségügyre és növeli a kormányok egészségügyi kiadásait. Számos országban az antibiotikum-rezisztencia figyelése és statisztikákba dolgozása sem megoldott, így nehéz nemzetközi megoldásokat kidolgozni.

A WHO érdekes infografikában foglalta össze a vizsgálat főbb megállapításait.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo