A válság óta sem csökkent a fosszilis energiák állami támogatása az EU-ban

Bort isznak, és vizet prédikálnak a párizsi klímaegyezményre felesküdött európai kormányok: ugyanolyan sok pénzt öntenek támogatás formájában a fosszilis energiákba az uniós tagországok, mint a gazdasági válság kezdetén.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Valutaalap szerint percenként 10 millió dollárt fordítanak a kormányok a fosszilis energiahordozók támogatására. Ebből az EU tagországai is jócskán kiveszik a részüket.

Az adókedvezmény is támogatás

Állami támogatásnak minősül minden, amitől bevétel formájában elesik az államkassza. Idetartozik tehát az ártámogatás és az adókedvezmény is. Angliában például a földgáz és a villamos energia 20 százalékos áfája helyett a háztartási fogyasztóknál csak 5 százalékos áfát számolnak fel a szolgáltatók.

Az angol kormány vitatja, hogy ez támogatásnak minősülne, míg Olaszország és Németország is támogatásnak minősítik a kedvezményes áfakulcsot. (Ráadásul a brit kormány a tengereinél földgázt és kőolajat kitermelő fosszilis világvállalatokat is adókedvezményben részesíti.)

A WTO állami támogatásnak tartja a kedvezményezés minden olyan formáját, mely „kormányzati bevétel lenne, de nem szedik be”, beleértve az adócsökkentést is. A párizsi Nemzetközi Energiaügynökség ennél szűkebb kategóriára vonatkoztatja az állami támogatás kifejezést.

Fotó: freeimages.com/Patrick Moore

Ki, hol, mennyit

Az Európai Bizottság jelentése az energiaipari támogatásokról az Eurostat legfrissebb, 2016-os adatai alapján készült. Későbbi adatok nem hozzáférhetők.

  • A legtöbb támogatást Németország adja az energiaszektornak, ám ennek nagy részét a megújulóknak, összesen 27 milliárd eurót. Ez majdnem háromszorosa a fosszilisokra fordított 9,5 milliárd eurónak.
  • Spanyolország és Olaszország is jelentős pénzeket csoportosít a megújulók támogatására.
  • A következő országok több állami támogatást nyújtanak a fosszilis energiáknak, mint a megújulóknak: Anglia, Franciaország, Hollandia, Svédország, Írország.
  • Angliában évente 12 milliárd eurót fordít az állam a fosszilis energiahordozók támogatására.
  • A megújuló energia szektora a támogatások 45 százalékában, a fosszilis energiák a támogatások 33 százalékában részesültek az unióban.
  • 2016-ban a fosszilis üzemanyagok 55 milliárd eurónyi támogatást kaptak.
  • Angliában több forrást fordít a kormány az üzemanyagár-támogatásra, mint amennyit az egészségügyben dolgozók fizetésére költ. Az üzemanyagra vonatkozó adót 2011-ben törölték el, azóta 46 milliárd font bevételtől esett el emiatt a kormány.
Kép: Pixabay

Nem csökken

A 2008-as szinten vannak az EU-ban a fosszilis energiahordozók támogatásai, amivel tulajdonképpen a szennyező energiatermelés status quójába zárjuk magunkat.

Ez azért szerencsétlen dolog, mert mind az EU, mind a G20-ak és a G7-ek szintjén is vállalásokat tettek a tagországok gazdaságuk zöldítésére, a légszennyezés csökkentésére és a tiszta – megújuló – energiákra való átállásra. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy betarthassuk a 195 ország által aláírt párizsi klímaegyezmény célját, miszerint a tagországok emissziócsökkentéssel segítik elő a globális felmelegedés megfékezését 2 Celsius-fokon belüli szinten az ipari forradalom előtti klímához képest.

A kormányok leginkább azért nem szeretnek hozzányúlni a benzinár- és gázár-támogatásokhoz (vagyis csökkenteni, esetleg eltörölni azokat), mert azzal a fogyasztók pénztárcáját érintik közvetlenül, s szavazatokat veszítenek a következő választáson. A logika mindig az a támogatás mögött, hogy a középosztálybeli családokat segítik ezzel.

Az igazság azonban az, hogy a fosszilis energiák támogatása leginkább a gazdagokat segíti – állítja Ipek Gencsu, az Overseas Development Institute állami támogatási szakértője. Gencsu szerint érdemesebb a kormányzatoknak a hőszigetelések lakóépületekre való felrakását támogatniuk, mert azzal csökkenthetők a fűtési költségek.

(The Guardian)

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo