Visszatér az élet a cégfelvásárlási piacra

Lassan kezd visszatérni a közép-európai kockázatitőke-befektetők optimizmusa és befektetői aktivitása. Erre lehet következtetni a Deloitte közép-európai kockázatitőke-befektetők körében végzett felmérésének eredményeiből, a régióban kötött jelentős ügyletekből, valamint a sikeres tőkebevonásokból, melyek együttesen arra vallanak, hogy az intézményi tőkebefektetők nem veszítettek érdeklődésükből régiónkban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A 2012 végét jellemző recesszió és pesszimizmus után lassan kezd visszatérni az intézményi befektetők bizalma és aktivitása. Erősödik a vevői érdeklődés, a bankok is növekvő hitelezési hajlandóságot mutatnak és új intézményi tőkealapokat is

sikerült felállítani, azaz felvásárlásokra rendelkezésre álló, befektethető tőke van bőségesen – emelte ki Seres Béla, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának közép-európai ügyvezető partnere.

A szakember szerint érdekes lesz megfigyelni a befektetői magatartást a mostani, megváltozott körülmények között. Egyre több befektető szeretné ugyanis felhasználni friss tőkéjét, kimagasló növekedési lehetőségeket keresve egy olyan piacon, ahol az ágazatok többségében növekedés nincs, vagy alig látható.

Múlik a pesszimizmus

A Deloitte bizalmi indexének 30 pontos növekedése a legutóbbi felmérés (2012 októbere) óta nagyrészt annak köszönhető, hogy lényegesen csökkent azoknak a befektetőknek a száma, akik továbbra is romló gazdasági kilátásokkal számoltak (69 százaléka helyett már csak 21 százaléka vélte így), növekedett a pénzügyi befektetések hatékonyságát övező optimizmus és ezzel párhuzamosan megnőtt azoknak az aránya is, akik a következő fél évben többet kívánnak venni, mint eladni.

A legnagyobb tranzakciók a régióban

A jelentős megkötött ügyletek közé tartozik a legnagyobb exit (cégeladás), amit Lengyelországban az utóbbi években regisztráltak: A Mid Europa Partners és az Accession Mezzanine Capital értékesítette Lengyelország egyik legnagyobb magán-egészségügyi ellátó vállalatát, a Lux-Med csoportot a BUPA-nak, egy brit egészségbiztosítási társaságnak 400 millió euró értékben.

Regionális szintű modellekkel kéne készülni a magyar vállalkozásoknak
Egyre kevesebb az olyan cég, amely azonnal, minden szempontból megfelel a kockázati alapoknak. Bár látszik az elmúlt évek fejlődése, még van teendő, hogy a kkv-k igazán befektető vonzóvá váljanak. Ami igazán fontos az a transzparens működés és, hogy jól látszódjanak a kilépési pontok.
Egy másik jelentős tranzakció keretében az RWE 1,6 milliárd euróért adta el a cseh energiahálózati vállalatot a Net4Gas-t az Allianz Capital Partners-nek és a Borealis-nak, ami szintén azt mutatja, hogy a közép-európai M&A piacra valóban visszatérőben van a bizalom és az intézményi magántőke-befektetők a régiót elhagyó stratégiai szereplők helyére is beléphetnek.

A többség kivár

Még az enyhülő pesszimizmus ellenére is sok időnek kell eltelnie, mielőtt a befektetői bizalom teljes visszatéréséről beszélhetnénk Seres Béla szerint. A Deloitte felmérésének legutóbbi kiadása alapján továbbra is sokan vannak, akik nem számítanak jelentős változásra, hiszen a befektetők inkább kivárják, míg a korábbi optimizmus visszatér.

Az óvatos bizakodás indokolt
Mindent összevetve az eredmények óvatos bizakodásra adhatnak okot, különösen a 2012 végi, kifejezetten borús várakozásokhoz képest. A legígéretesebb folyamat napjainkban az aktív tőkegyarapodás, amit jól szemléltet az Abris Capital Partners 450 millió eurós második alapjának létrehozása. Bizakodással töltheti el az eladókat, hogy a friss tőkét hamarosan élénk befektetési tevékenység formájában látják majd viszont - tette hozzá Seres Béla.
Ezt legjobban mindig azoknak a befektetőknek az aránya jelzi, akik a következő félévben inkább a portfoliókezelésre helyeznék a hangsúlyt ahelyett, hogy új tőke bevonásával, vagy befektetési tevékenységgel foglalkoznának. Az a tény, hogy ez az arány a 2008 októberi 55 százalékos csúccsal egyezik meg, arra vall, hogy a befektetők egyelőre még óvatosak és sok energiájukat felemészti a meglévő cégek irányítása.

Hasonló hangulatot jelez az, hogy a válaszadók 72 százaléka azt várja, hogy a verseny a következő hónapokban változatlan marad az ügyletek körül, és megnőtt azoknak a száma, akik nem számítanak változásra a hitelfinanszírozási lehetőségek hozzáférhetőségét illetően. Utóbbiak aránya tavaly október óta 69 százalékról 76 százalékra emelkedett, ami 2007 áprilisa óta a legmagasabb érték.

Új források vállalkozása felfuttatására
Hol vannak a befektetők, és mi az, ami vonzza őket? Milyen tevékenységek népszerűek a körükben? Mit kell tennünk, hogy tetsszünk nekik? És mit kínálnak ők? A Piac&Profit Kkv Akadémiáján különböző területek képviselői számoltak be a lehetőségekről.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo