Visszatér az élet a cégfelvásárlási piacra

Lassan kezd visszatérni a közép-európai kockázatitőke-befektetők optimizmusa és befektetői aktivitása. Erre lehet következtetni a Deloitte közép-európai kockázatitőke-befektetők körében végzett felmérésének eredményeiből, a régióban kötött jelentős ügyletekből, valamint a sikeres tőkebevonásokból, melyek együttesen arra vallanak, hogy az intézményi tőkebefektetők nem veszítettek érdeklődésükből régiónkban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2012 végét jellemző recesszió és pesszimizmus után lassan kezd visszatérni az intézményi befektetők bizalma és aktivitása. Erősödik a vevői érdeklődés, a bankok is növekvő hitelezési hajlandóságot mutatnak és új intézményi tőkealapokat is

sikerült felállítani, azaz felvásárlásokra rendelkezésre álló, befektethető tőke van bőségesen – emelte ki Seres Béla, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának közép-európai ügyvezető partnere.

A szakember szerint érdekes lesz megfigyelni a befektetői magatartást a mostani, megváltozott körülmények között. Egyre több befektető szeretné ugyanis felhasználni friss tőkéjét, kimagasló növekedési lehetőségeket keresve egy olyan piacon, ahol az ágazatok többségében növekedés nincs, vagy alig látható.

Múlik a pesszimizmus

A Deloitte bizalmi indexének 30 pontos növekedése a legutóbbi felmérés (2012 októbere) óta nagyrészt annak köszönhető, hogy lényegesen csökkent azoknak a befektetőknek a száma, akik továbbra is romló gazdasági kilátásokkal számoltak (69 százaléka helyett már csak 21 százaléka vélte így), növekedett a pénzügyi befektetések hatékonyságát övező optimizmus és ezzel párhuzamosan megnőtt azoknak az aránya is, akik a következő fél évben többet kívánnak venni, mint eladni.

A legnagyobb tranzakciók a régióban

A jelentős megkötött ügyletek közé tartozik a legnagyobb exit (cégeladás), amit Lengyelországban az utóbbi években regisztráltak: A Mid Europa Partners és az Accession Mezzanine Capital értékesítette Lengyelország egyik legnagyobb magán-egészségügyi ellátó vállalatát, a Lux-Med csoportot a BUPA-nak, egy brit egészségbiztosítási társaságnak 400 millió euró értékben.

Regionális szintű modellekkel kéne készülni a magyar vállalkozásoknak
Egyre kevesebb az olyan cég, amely azonnal, minden szempontból megfelel a kockázati alapoknak. Bár látszik az elmúlt évek fejlődése, még van teendő, hogy a kkv-k igazán befektető vonzóvá váljanak. Ami igazán fontos az a transzparens működés és, hogy jól látszódjanak a kilépési pontok.
Egy másik jelentős tranzakció keretében az RWE 1,6 milliárd euróért adta el a cseh energiahálózati vállalatot a Net4Gas-t az Allianz Capital Partners-nek és a Borealis-nak, ami szintén azt mutatja, hogy a közép-európai M&A piacra valóban visszatérőben van a bizalom és az intézményi magántőke-befektetők a régiót elhagyó stratégiai szereplők helyére is beléphetnek.

A többség kivár

Még az enyhülő pesszimizmus ellenére is sok időnek kell eltelnie, mielőtt a befektetői bizalom teljes visszatéréséről beszélhetnénk Seres Béla szerint. A Deloitte felmérésének legutóbbi kiadása alapján továbbra is sokan vannak, akik nem számítanak jelentős változásra, hiszen a befektetők inkább kivárják, míg a korábbi optimizmus visszatér.

Az óvatos bizakodás indokolt
Mindent összevetve az eredmények óvatos bizakodásra adhatnak okot, különösen a 2012 végi, kifejezetten borús várakozásokhoz képest. A legígéretesebb folyamat napjainkban az aktív tőkegyarapodás, amit jól szemléltet az Abris Capital Partners 450 millió eurós második alapjának létrehozása. Bizakodással töltheti el az eladókat, hogy a friss tőkét hamarosan élénk befektetési tevékenység formájában látják majd viszont - tette hozzá Seres Béla.
Ezt legjobban mindig azoknak a befektetőknek az aránya jelzi, akik a következő félévben inkább a portfoliókezelésre helyeznék a hangsúlyt ahelyett, hogy új tőke bevonásával, vagy befektetési tevékenységgel foglalkoznának. Az a tény, hogy ez az arány a 2008 októberi 55 százalékos csúccsal egyezik meg, arra vall, hogy a befektetők egyelőre még óvatosak és sok energiájukat felemészti a meglévő cégek irányítása.

Hasonló hangulatot jelez az, hogy a válaszadók 72 százaléka azt várja, hogy a verseny a következő hónapokban változatlan marad az ügyletek körül, és megnőtt azoknak a száma, akik nem számítanak változásra a hitelfinanszírozási lehetőségek hozzáférhetőségét illetően. Utóbbiak aránya tavaly október óta 69 százalékról 76 százalékra emelkedett, ami 2007 áprilisa óta a legmagasabb érték.

Új források vállalkozása felfuttatására
Hol vannak a befektetők, és mi az, ami vonzza őket? Milyen tevékenységek népszerűek a körükben? Mit kell tennünk, hogy tetsszünk nekik? És mit kínálnak ők? A Piac&Profit Kkv Akadémiáján különböző területek képviselői számoltak be a lehetőségekről.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo