Az adóellenőrök és a pénzügyőrök több mint tízezer ellenőrzésből minden negyedik esetben szabálytalanságot találtak. A várható bírság összege meghaladja a 320 millió forintot. 53 üzlet működését 12 napra felfüggesztették. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrei másfél hónapig interneten kereskedőket, szépészeti szolgáltatókat, virágkereskedőket, gumikereskedéseket, vendéglátó- illetve szórakozóhelyeket, éjszakai taxikat tettek próbára, és nagyobb beruházásokon jártak. Hatezer esetből minden negyedik adózó megpróbálta eltitkolni bevételét, mivel sem nyugtát, sem számlát nem adtak a vásárlóiknak, vendégeiknek. (Többek között ezért is hasznos tudni, hogy mire ügyel idén a NAV!)
A revizorok és a pénzügyőrök a 2700 foglalkoztatással kapcsolatos ellenőrzéskor is hasonló mulasztási aránnyal szembesültek. Továbbra is jellemző, hogy az alkalmazottakat nem vagy csak késve jelentik be. A foglalkoztatással kapcsolatos kötelezettségeket a szezonális munkát – például mezőgazdasági vetési, betakarítási munkálatokat – vállalóknál a munkáltatók szinte egyáltalán nem teljesítik. A nagyobb beruházásokat végző társaságok és a legnépszerűbb szórakozóhelyek is hasonló gyakorlatot folytatnak: alkalmazottaik jelentős része feketén dolgozik. Bár a tavaszi ellenőrzési akciónak vége, a NAV továbbra is rendszeresen vizsgálja, hogy a kereskedők adnak-e nyugtát az áru mellé, és a munkáltatók szabályosan bejelentik-e dolgozóikat.
Itt a naptár, amelynek segítségével az Ön vállalata elkerülheti a büntetést!
Az adóhatóság nem először tett kirándulást a húzóágazatnak számító magyar szolgáltató szegmensben: ellenőrizték, miért kell sok mázsányi tűzifa egy gázfűtéses házba, legutóbb kiflire éheztek az ellenőrök, akik rendszeresen kiugranak a nagybani piacokra is, de előfordult az is, hogy egy zumbaoktató felejtett el számlát adni, már egy jósnő is bukott az adóellenőrökön, de osztottak pár körmöst a szépségápolási iparban is, nemrégiben pedig egy egész repülőgépgyárat foglaltak le. Persze nem mindig járnak sikerrel: volt olyan eset is, amikor egyszerűen nem találtak kiadó szobát egy Balaton-parti településen, egyszer pedig egy mágus csakrázta el az adóbevallását.
Tízből hét cég trükközik
Mint azt a Piac&profit korábban közölte, a munkavédelmi ellenőrzésekben érintett cégeknél 440 819 munkavállaló dolgozik, akiknek 53,7 százalékát szabálytalan munkakörülmények között foglalkoztatják. Közöttük 80 700 fő munkahelye súlyos szabálytalanságokkal terhelt. Az ellenőrzések alapján a felügyelőségek munkatársai 23 276 munkavédelmi határozatot hoztak, amelyekben összesen 83 002(!) intézkedést írtak elő a munkáltatóknak. Részben ezeknek a szigorú fellépéseknek is köszönhetően tavaly – ha kis mértékben is – tovább csökkent a munkahelyi balesetek, ezen belül is a halálos balesetek száma. 2012-ben 17 025 munkavállaló szenvedett három napot meghaladó keresőképtelenséggel járó balesetet; 62 eset végzetes kimenetelű volt. Ez a szám 18-cal kevesebb az egy évvel korábbinál. Nógrád és Békés megyében egyetlen munkahelyi baleset sem végződött halállal; az utóbbi esetében ez különösen örvendetes változás, mert 2011-ben itt 10 ember vesztette munka közben életét. A legtöbb halálos munkahelyi balesetet Fejér és Pest megyében rögzítették a jegyzőkönyvek, megyénként 7-7 esetet. A munkavédelem, mint munkaadói felelősség még nem épült be a felelősségi struktúrába itthon.