Mekkora is az ideális árukészlet? Elméletben roppant egyszerű erre a válasz: akkora, hogy a vevő bármikor megvehessen bármit, amit csak akar. Az üres boltba soha többet nem fog visszajönni a vásárló - akkor már az is jobb, ha be sem jött volna. Ám mielőtt rohanna, hogy megtömje a raktárait a nagykereskedők készleteivel végletekig terhelve ezzel a pénztárcáját és a boltját, érdemes egy kicsit a számok irányából megközelíteni a kérdést.
Az első feladat mindenképpen az, hogy számolja össze a készleteit rendszeres időközönként, mondjuk negyedévenként. Akármennyire is idő- és energiarabló feladat, muszáj megtenni, mivel a rutinból, megérzésből végzett rendelések és eladások végén az ember néhány év alatt egész csontvázkollekciót találhat a raktár legmélyén, ami eladatlanul csak veszteséget képzett az idők folyamán.
A másik előnye a készletek összeszámolásának a készletek pontos belövésén túl, hogy kiderül, ha a dolgozói közül valaki lopna. A rosszindulatú dolgozók kifejezetten jól érzik magukat azokban a boltokban, ahol ritkán van készletellenőrzés vagy kevéssé védik az árut. A vendéglátóipari mondás itt is érvényes: vagy jelen van, vagy a szemét is ki fogják lopni!
Minden üzletágnak meg kell találnia a maga optimális készletméretét, amelyben sem vevőt nem veszít a cég, sem forgótőkét a túl nagy készletek miatt. Erre a negyedéves számok elemzése jelenti a legjobb példát. A kiskereskedők általában 30-60 napos készlettel szoktak számolni, az élelmiszerboltok néhány napra előre vásárolnak be romlandó élelmiszerekből, míg egy borkereskedő akár sok évre előre is feltöltheti a polcait.
Van azonban néhány olyan eset is, amikor a nagyobb készlet kifejezetten előnyt jelenthet, különösen stratégiai szempontból. Egy amerikai nagykereskedő például akupunktúrás tűk forgalmazására szakosodott, ám a készlet bővítésével elérte, hogy a keleti orvoslással foglalkozók körében mint "nála minden kapható" vállalkozás kerüljön be a köztudatba. Ilyen és ehhez hasonló esetekben éppen a készletek növelése az, ami a siker kulácst jelenti.
Akár így, akár úgy, a pontos készletfenntartás érdekében a nyilvántartás elengedhetetlen fontosságú. Követheti a készleteket akár valós időben is, beszkennelve a vonalkódokat, amikor bekerülnek, vagy időről időre átfésülve a raktárat. A lényeg, hogy legyen tisztában vele, mi található a raktárában, és ne hagyja, hogy a hátsó ajtón távozzon az Önt illető profit.
A cikk Mike Sowinksi tanácsadó alábbi írása alapján készült.