A Vidékfejlesztési Minisztérium szerint a cukorrépa-termelők az előző kormány mulasztása miatt 2006-ban elestek az elkülönített cukortámogatástól, ugyanis a hazai jogszabályok nem tették lehetővé az uniós forráshoz való hozzájutást. A cukorrépa-termelők az Európai Unió Bíróságához fordultak. A testület 2009-ben az eredeti nemzeti szabályozást a vonatkozó európai uniós szabályozással ellentétesnek ítélte meg. Az EU Bíróság döntése alapján a 2006-ban támogatásból kimaradt minden termelő megkapja utólag a támogatást.
2012 októberétől a kormány kifizeti az érintett gazdálkodóknak a 240 millió forintos támogatást, melyhez a jogszabályi környezet megteremtését az EU Bíróság döntését követően sem biztosított az előző kormány. Több mint 300 gazda kaphatja meg évek óta elmaradt támogatását, mellyel az előző kormány súlyos mulasztását orvosoljuk – áll a tárca közleményében.
Mint ismeretes hazánkban a rendszerváltozás idején még 12 cukorgyár működött. A privatizáció során az üzemek külföldi tulajdonba kerültek, majd az EU 2006-os reformjával visszaszorította a cukorgyárak termelését. Mára mindössze egy, külföldi tulajdonban lévő cég működik Kaposváron, ahol csupán a hazai cukorszükséglet harmadát állítják elő. A szocialista kormányok idején az uniós csatlakozáskor kiharcolt - 402 ezer tonnás – magyar cukorkvóta 75 százalékát visszaadtuk Brüsszelnek. Az évi cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli, így a hazai gazdaság importra szorul.
Pályázni is lehet
Az idén összesen 1,18 milliárd forint összegű nemzeti kiegészítő támogatásra nyújthatnak be kérelmet a cukorrépa-termelők a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent vidékfejlesztési miniszteri rendelet szerint.
Az a termelő kaphat támogatást, aki a cukorrépa hasznosítási ágként művelt földterületre egységes területalapú támogatásra (SAPS) jogosult.