A MNB közlése szerint a hitelintézetek 183,7 milliárd forintot már folyósítottak a kis- és közepes vállalkozásoknak. A Növekedési Hitelprogram második szakaszának legfrissebb eredményeit kedden összegezte az MNB, és közölte: a leszerződött 223,4 milliárd forint több mint 98 százaléka új hitel. Ezen belül az új beruházási hitelek és új lízingügyletek részesedése 61 százalék, az új forgóeszközhiteleké 23 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 16 százalékot tesz ki.
Befektetőt szerezni sem lehetetlen egy induló vállalkozásnak, még ha úgy is tűnik.
Az új beruházási hitelek átlagos összege 24 millió forint, az új forgóeszközhiteleké 56 millió, míg az EU-s hiteleké 37 millió forint. Az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 7 év, az új forgóeszközhiteleké 1,1 év, az EU-s hiteleké pedig 1,5 év.
A második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 86 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 14 százalék. A folyósított hitelek közel 67 százaléka forinthitelek kiváltását, míg 33 százaléka a devizahitelek kiváltását szolgálta. A beruházási hitelek kiváltására nyújtott hitelek átlagos futamideje 7,3 év, a forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 1,2 év. A beruházási hitelek a nagybankok kihelyezéseinek közel felét teszik ki, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége beruházási célú.
Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak. Vállalatméret szerint a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitel, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli ez az arány. Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, a javítás és a feldolgozóipari ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.