Kiket érint az új szabályozás?
A 2015. évi CCXXII. törvény (E-ügyintézési tv.) a gazdálkodó szervezeteket a következőképpen definiálja: „a polgári perrendtartásról szóló törvényben meghatározott, belföldi székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet, azzal az eltéréssel, hogy e törvény alkalmazásában gazdálkodó szervezetnek minősül valamennyi gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiséggel nem rendelkező, belföldi székhelyű szervezet”.
A cégkapu kötelezettség egyik alapkövetelménye tehát a belföldi székhely, ebből következően például a Magyarországon csupán áfa regisztrált társaságok számára a regisztráció, valamint a portál használata nem kötelező. Nem kötelező továbbá az egyéni ügyvédeknek, az egyéni vállalkozások pedig továbbra is ügyfélkapunk keresztül kommunikálnak majd az állammal.
Mennyi idejük van a cégeknek megtenni a regisztrációt?
A cégkapu bejelentkezésre szolgáló határidő 2017. augusztus 30-a. 2017. december 31-ig azonban úgynevezett türelmi időszak van érvényben, azaz év végéig szankciókra nem kell számítani azoknak sem, akik elmulasztják a nyár végi bejelentkezési határidőt.
Hogyan zajlik a regisztráció?
Jelenleg a regisztráció első fázisa zajlik, amely gyakorlatilag a cégkapu bejelentését jelenti. Ez azt jelenti, hogy most kell a kötelezetteknek kialakítaniuk és regisztrálniuk hivatalos elérhetőségüket, ami ezáltal bekerülhet az úgynevezett Rendelkezési Nyilvántartásba (RNY), innen pedig a cégnyilvántartásba is. A törvényi kötelezettség a 2017. évre vonatkozóan ennyit vár el a gazdálkodó szervezetektől. E kötelezettség teljesítésének lépéseit mutatjuk be a következőkben:
- Cégkapu levelezési cím meghatározása
- A regisztrációt végző magánszemély azonosítása, belépés az online felületre
a) ügyfélkapun keresztül történő,
b) elektronikus személyi igazolvány alapján vagy úgynevezett
c) részleges kódolású telefonos azonosítással.
Ha a megadott három lehetőség egyikével sem rendelkezik a cégképviseletre jogosult, akkor a Kormányablakok egyikében, személyesen lehet például ügyfélkaput nyitni.
Az online regisztrációs felület a legegyszerűbben a http://cegkapu.gov.hu oldalon érhető el (a Bejelentkezéslinkre kattintva). Fontos, hogy a legegyszerűbb, teljesen online módon történő regisztráció akkor érhető el, ha a cég törvényes képviselője (pl. ügyvezető) személyesen végzi el azt. Ez esetben a regisztráció mindössze néhány percet vesz majd igénybe. Meghatalmazotti képviselet esetén egy eltérő ún. űrlapos regisztrációt kell lefolytatni, és ezen keresztül csatolni pl. a meghatalmazást is.
- Általános szerződési feltételek elfogadása és a cég adatainak kitöltése
4. Cégkapu-megbízott és a Rendelkezési Nyilvántartás
Meg kell adni az úgynevezett cégkapu-megbízott személynek a természetes azonosító adatait. Ez a személy egyfajta „rendszergazdája” lesz a társaság cégkapujának, aki lehet akár maga a törvényes képviselő is. A tényleges kapcsolattartást nem ő fogja végezni, hanem a cégkapu-ügyintézők, azonban ezeket a személyeket még nem lehet bejelenteni, erre majd várhatóan 2017. december 1-jét követően lesz lehetőség.
A sikeres regisztráció ezzel meg történt, erről a cégkapus e-mail címre értesítést is kapunk, de a felületről való kijelentkezés előtt a visszaigazolás le is tölthető.
Összegzés
A jelenlegi jogszabályi kötelezettség tehát mindössze az úgynevezett cégkapu létrehozása és regisztrációja, amely során egyrészről azonosítanunk kell magunkat és a társaságunkat, be kell jelenteni a Rendelkezési Nyilvántartásba illetve meg kell adnunk, hogy ki lesz a cégkapu megbízottunk. Mindezt legkésőbb december 31-ig.
Az, hogy az egyes részfeladatokhoz milyen módon, milyen jogosultságokkal lehet majd kijelölni az egyes ügyekben való eljárásra megbízott cégkapu ügyintézőket, illetőleg, hogy pontosan hogyan fog működni a portál, még nem látható. Természetesen a rendszer folyamatosan finomhangolásokon megy keresztül, amelyeket az év hátralévő részében is követni fogunk.
Szerző: H.Nagy Dániel