Jobb finanszírozási helyzetet remélnek a vállalkozások

A hazai cégek forráshelyzete ugyan nem változott jelentősen 2012. ősz és 2013. tavasz között, a finanszírozási piac következő egyéves alakulásával kapcsolatos várakozások viszont határozottan javultak, s a forrásigény erősödése várható az MFB-indikátor tavaszi vállalati felmérésének eredményei szerint. A vállalkozások tényleges forrásbevonását azonban fékezheti a belföldi kereslet alakulása és a külső konjunktúra lassulása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem következett be jelentős elmozdulás a magyarországi vállalkozások forráshelyzetének megítélésében a 2012. ősz és 2013. tavasz közötti fél évben. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) felmérésében részt vevő – a hazai vállalati szektort reprezentáló – cégek egyharmadának a folyó költségek fedezésére sem elegendő a saját forrása, s ez az arány kiugróan magas néhány, a belső kereslettől nagyban függő ágazatban. Változatlanul az exportáló vállalkozások finanszírozási helyzete tekinthető leginkább kielégítőnek, az európai kereslet csökkenése miatt viszont épp ebben a körben emelkedett a legnagyobb mértékben a folyó kiadásaik fedezésére külső segítségre szoruló cégek aránya.

A vállalat finanszírozási helyzetének alakulása az elmúlt 12 hónapban, vállalati méret szerint

Kedvezőbb, mint ősszel

A vállalatok 55,9 százalékának nem változott, közel negyedének romlott a forrásellátottsága az elmúlt 12 hónapban, ami kedvezőbb a 2012. őszi képnél. A következő egy évben beruházást vagy forrásbevonást tervező cégek körében is emelkedett azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyeknek az előző 12 hónapban javult a finanszírozási helyzete. Ez a következő hónapokban elősegítheti az elutasított hitelkérelmek arányának mérséklődését.

Forrásbevonási tervek a következő 12 hónapra, beruházási tervek szerint

A hitel a legnépszerűbb forrás

A forrásbevonást biztosan tervező vállalatok arányának emelkedése az elmúlt fél évben is folytatódott – a megkérdezettek 27,7 százaléka biztosan bevon forrást a következő 12 hónapban, további 18,3 százaléka pedig tervezi azt –, bár az ütem lelassult.

Változatlanul a hitelek a legnépszerűbbek a finanszírozási lehetőségek közül – a megkérdezettek 42,6 százaléka gondolkodott kölcsön felvételén –, ezeket az európai uniós források és az állami támogatások követik.

Potenciálisan említett finanszírozási források a következő 12 hónapban, vállalati méretkategória szerint*

A vállalatok 34,7 százaléka a finanszírozási igényének legalább háromnegyedét saját forrásból teremti elő, míg a kereskedelmi banki hiteltermékek a cégek 34,9 százaléka esetében biztosítja a források legalább negyedét.

 

MNB-jelentés a hitelhelyzetről
A hitelintézetek április összevont mérlegéről pénteken kiadott jegybanki jelentésből kiderül, hogy a vállalatok az elmúlt másfél évben – egyetlen hónap kivételével – több hitelt törlesztettek, mint amennyi betétet felvettek, így nettó megtakarítók voltak: 104,7 milliárddal csökkent a nettó adósságuk. Az áprilisi 60 milliárd forint nettó visszafizetés – 39 milliárd forint és 21 milliárd deviza – a legnagyobb összeg volt ebben az évben. A 10,7 milliárd forintos április betétkivonás a devizabetétek 78,5 milliárdos felhasználásából adódott, miközben a forintbetét-elhelyezés az előző havival azonos szinten maradt. Az átértékelődés – árfolyam- és egyéb változások – miatt a vállalatok hiteladóssága 72 milliárddal, a betéteik értéke 18 milliárddal csökkent, derül ki az MNB adataiból.
Beruházási hitel felvételét elsősorban az agrárium szereplői és a középvállalatok tervezik nagy arányban a következő 12 hónapban. A kizárólag Magyarországon értékesítő és a fejlesztésekben nem gondolkodó vállalatok körében is magas a következő egy évben felvenni tervezett hitel átlagos nagysága. Fejlesztési célú forrást igénybevételét – az élénkülő beruházási kedv következtében – immár a cégek 44,4 százaléka tervezi, míg a többi forrástípus jelentősége mérséklődött az elmúlt fél évben. Nőtt viszont a termelésbővítés és ingatlanberuházás céljából forrásbevonást tervező cégek aránya – ami a piaci kereslet alakulásával kapcsolatos vállalati optimizmus erősödését mutatja –, s mérséklődött a termeléskorszerűsítés céljából idegen forrásra szorulók aránya.

A kamat a legfontosabb szempont

A hitelfelvétel során számításba vett körülmények közül továbbra is a kamatok nagyságát mérlegelik legalaposabban a vállalatok, míg másodsorban az egyéb forrásköltségek nagyságát veszik szemügyre. Utóbbi jelentősége a korábban nem tapasztalt szintre ugrott 2013. tavaszra.

Az elmúlt 12 hónap leginkább kedvezőtlen tendenciájának a devizaárfolyamok változását tartják a vállalatok a hitelfelvételi körülmények sorában, 2012 őszéhez képest egyedül itt érzékelnek gyorsuló visszaesést. A többi vizsgált szempont esetében kevésbé tapasztalnak romló fejleményeket, ami a növekvő hitelkereslet egyik magyarázata is egyben.

A hitelfelvétel legnagyobb gátját a szűkös hitelkínálat jelenti. A megkérdezettek a kamatok nagyságát, a hitelek kínálatát és a saját erő nagyságát is kisebb akadálynak tekintik, mint 6–12 hónappal korábban. A kisebb vállalatok továbbra is nagyobb hitelfelvételi nehézségekkel szembesülnek, mint nagyobb versenytársaik.

A hitellel rendelkező vállalatok átlagos hitelállománya (millió Ft)

A hitelkínálatban inkább bővülést várnak a cégek, s míg tavaly ősszel az agráriumot, most tavasszal az ipart jellemezte a legnagyobb optimizmus.

A pénzintézetek vállalatról és a vállalat iparágáról alkotott véleménye is első ízben mutat egyszerre a hitelkínálat bővítésének irányába – ami a korábbi felmérésekhez képest újdonság –, s a cégek saját banki megítélésüket továbbra is kedvezőbbnek tartják az iparáguk helyzeténél.

A hitelkamatok csökkenését váró vállalatok aránya mindegyik szektorban és méretcsoportban meghaladja a növekedést prognosztizáló cégekét, s a felmérés kezdete óta nem tapasztalt mértékű a vállalati derűlátás a hitelkamatok következő egy évben várt alakulásával kapcsolatban.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo