Ingyenes segítség energiahatékonysághoz

Még 24 magyar kis- és középvállalkozás (kkv) jelentkezhet annak a webalkalmazásnak az ingyenes kipróbálására, amellyel felmérhetik, illetve optimalizálhatják energia- és nyersanyag-felhasználásukat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Az Európai Bizottság erre az évtizedre meghatározott energiastratégiájában („Energia 2020”) célul tűzte ki a tagállamok energiahatékonyságának növelését. E cél megvalósításában nagy szerep jut a gyártás-intenzív, így sok energiát felhasználó vállalkozásokban bővelkedő Közép-Európának.  Az Európai Unió számára ezért kiemelten fontos annak elősegítése, hogy a régió gyártás-intenzív, többek között feldolgozóipari, autóipari, élelmiszeripari és építőipari kis- és középvállalkozásai optimalizálják nyersanyag- és energiafelhasználásukat.

Az alkalmazás hátterében álló CEEM projekt támogatja a zöld technológiák elterjedését, a fenntartható termelést és a fogyasztói szokások megváltozását, az európai és nemzeti környezeti előírások betartását, a környezeti tanúsítványok számának emelkedését, ezáltal ösztönzi a szén-dioxid kibocsátás, az energiafelhasználás, és a kkv-k költségeinek csökkentését.

Egy válság kell ahhoz, hogy felébredjünk?
2030-ra 30 százalékos energia-megtakarítás 1990-hez képest – ezt az új EU-szintű célt javasolja az Európai Bizottság részben az ukrán válságra adott válaszként. Az európai szakmai szervezetek és a Magyar Energiahatékonysági Intézet szerint 40 százalékos célt is vállalhatna az EU.
„A gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból egyaránt ideális üzleti stratégia kialakítása a kkv-k számára jelentős kihívást jelent, hiszen a vállalatok döntéshozóinak pontos, naprakész adatokkal kell rendelkezniük a cég minden, így környezetkárosító tevékenységére vonatkozóan is. Az új módszertan és az ez alapján fejlesztett webalkalmazás, a 3EMT Tool pontosan ebben nyújt számukra segítséget” – mondta el Dr. Szmolenszky Ágnes, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., a projekt egyik magyarországi partnerének külkapcsolati igazgatója.

Az online eszköz használatával a kis- és középvállalatok felmérhetik, hogy mennyire működnek környezettudatosan. A projektben öt ország vesz részt, Magyarország mellett Ausztria, Csehország, Olaszország és Szlovénia. Mindegyik országban 100-100 kkv, így összesen 500 vállalkozás tesztelheti ingyenesen a kifejlesztett webalkalmazást.

Eddig 66 magyar kkv kapcsolódott be, 10 felmérés folyamatban van, így 24 hazai vállalkozás még jelentkezhet a következő egy hónapban - hívta fel a figyelmet Szmolenszky Ágnes, a Bay Zoltán Nonprofit Kft., a projekt egyik magyarországi partnerének külkapcsolati igazgatója. A résztvevő kkv-k a felmérés végén összegző értékelést kapnak, az alkalmazás segít a vállalkozás működésének hatékonyabbá tételében, így a költségek csökkentésében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo