A módosítás a korábbiakhoz képest némi könnyebbséget enged a magáncégek számára, azonban teljes körben így sem ad kivételt a közbeszerzési eljárás lefolytatási kötelezettsége alól. Minden esetet egyedileg kell megvizsgálni. Azonban egy magánszférában lévő cég az új közbeszerzési szabályozás értelmében az alábbi két esetben minden bizonnyal köteles közbeszerzési eljárást lefolytatni.
Az új szabályokról részletesebben itt olvashat!
Egyrészt a 2015. december 24-ével hatályos változás értelmében. Eszerint, közbeszerzési eljárás lefolytatására lesz köteles a magánszférában lévő cég, amennyiben szolgáltatás megrendelését, árubeszerzését vagy építési beruházását bizonyos ajánlatkérőként meghatározott egy vagy több szervezet legalább 25 millió forint összegben közvetlenül támogatja. Ezek alól enged kivételt az új szabályozás, mely taxatív felsorolja azon kivételi eseteket, melyeknél nem kell közbeszerzési eljárást lefolytatni. Ilyen eset, ha a beszerzés a következőkből valósul meg:
- egyedi kormánydöntésben megállapított beruházási támogatás,
- egyedi munkahely-teremtési támogatás,
- képzési, továbbá tanműhely-létesítési és -fejlesztési támogatás,
- kutatás-fejlesztési és innovációs célú támogatás,
- nagyvállalkozások újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak támogatás,
- bármely, 2015. november 1-jét megelőzően igényelt uniós, illetve hazai költségvetési forrásból származó támogatás.
A fentieken felül továbbá vizsgálni kell a következő esetet. Amennyiben a támogatásból megvalósuló beszerzés esetén az a magánszférában lévő cég uniós közbeszerzési értékhatárokat elérő vagy meghaladó becsült értékű beszerzését többségi részben, uniós értékhatárokat el nem érő, de a nemzeti közbeszerzési értékhatárokat elérő vagy meghaladó becsült értékű beszerzését 75%-ot meghaladó mértékben bizonyos ajánlatkérőként meghatározott egy vagy több szervezet közvetlenül támogatja, feltéve, hogy a beszerzés tárgya a) olyan építési beruházás, amely a közbeszerzési törvény 1. melléklet szerinti mélyépítési tevékenységet foglal magában, avagy b) olyan építési beruházás, amely kórház, sportlétesítmény, szabadidős és szórakoztató létesítmény, iskola, felsőoktatási épület vagy közigazgatási rendeltetésű épület építési munkáit foglalja magában, vagy c) olyan szolgáltatás megrendelése, amely az a) vagy a b) pont szerinti építési beruházáshoz kapcsolódik.
A felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó igénybevétele azonban továbbra is kötelező a részben vagy egészben európai uniós forrásból megvalósuló, valamint árubeszerzés és szolgáltatás megrendelése esetén az uniós értékhatárt meghaladó, építési beruházás esetén az ötszázmillió forintot meghaladó értékű közbeszerzési eljárásba, így a magáncégek eljárásaiban is.
Dr. Garancsy Georgina
ügyvéd
felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó