A befektetők célja minden esetben az, hogy tapasztalatukkal és pénzükkel segítsék az induló vállalkozásokat, így egy bizonyos tanácsadói feladatkört is betöltenek az együttműködés során. Az igények azonban eltérhetnek attól függően, hogy a vállalkozás milyen fázisban van: egy induló vállalkozás esetében a termékfejlesztésen és célpiac meghatározásán van a hangsúly, később pedig az üzleti és értékesítésistratégia kialakításánál lehet szükség olyan partnerre, aki szakértelmével, valamint kiépült kapcsolatrendszerével tudja segíteni a vállalkozást.
A teljes döntési szabadságról azonban minden befektetés esetében le kell mondani az alapítóknak, mivel amíg a befektető üzletrésszel rendelkezik a vállalkozásban, jogosan gyakorol bizonyos mértékű kontrollt a cég fölött. Ahhoz, hogy mindkét fél számára előnyös együttműködést sikerüljön kialakítani, fel kell mérni a befektető elvárásait, valamint, hogy milyen mértékben és hogyan vesz részt a döntéshozásban. Ha ez nem vállalható az alapítók számára, jobb, ha nem írják alá a szerződést – hívta fel a figyelmet a Széchenyi Tőkealapkezelő blogjának legfrissebb bejegyzése.
A Széchenyi Tőkealap-kezelő alapjai minden esetben kisebbségi (maximum 49 százalékos) tulajdont szereznek, így az üzletrészhez nem társul közvetlen vállalatirányítási jogosultság – vagyis aktív szerepet kizárólag a tőkebefektetés veszélyeztetése esetében vállal az alapkezelő. A kitűzött célok megvalósulását elsősorban negyedéves beszámolók, havi riportok monitorozásával követi nyomon.
Vannak azonban olyan helyzetek, amelyekben a külső tőkét a cég számára biztosító kisebbségi tulajdonos támogató szavazata nélkül nem születhet döntés. Az úgynevezett szavazatelsőbbségi jog hatálya alá olyan döntéseket sorolunk, mint például a cég törzstőkéjének emelése vagy csökkentése, a cégforma vagy a tevékenység átalakításának kezdeményezése, üzletrész értékesítése, illetve egy pályázaton való részvétel vagy hitelfelvétel. A befektetőt általában megilleti még többek között kielégítési elsőbbség, az osztalékelsőbbségi jog a törzsbetét vagy valamilyen meghatározott hozam arányában, és a likvidációs elsőbbségi jog, tehát a cég jogutód nélküli megszűnése esetén a fennmaradó vagyon felosztása a befektetett összeg erejéig.
De hogy gondolkoznak a magánbefektetők?
Ami a fenntartott döntési jogokat illeti, magánbefektetők számára sem szokás megtagadni, hogy a vállalkozás valamennyi kulcsfontosságú lépéséről tudhasson, vagy időszakonként jelentéseket kérjen a menedzsmenttől – írja a Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda szakértője. Bizonyos elsőbbségi jogok minden esetben megilletik a befektetőt, mint például: bizonyos típusú, vagy nagyságrendű ügyletek megkötése (tipikusan kölcsön, lízing ügyletek, vagy egyes vevőkkel kötendő ügyletek), de ilyen az osztalékról, a beszámolóról, valamint az üzleti tervről szóló döntés elfogadása is.
Ideális esetben a magánbefektetők a fenti jogok tartása mellett azonban – és ez az árazásban is látszik – sok esetben tudnak szakmai vagy menedzsment tudást is biztosítani a vállalkozásoknak. Sokszor meghatározó vagy esetenként döntő befolyást gyakorolnak a legfőbb döntéshozó fórumban; sok esetben érdemi beleszólást kérnek egyes menedzsment-döntésekbe is. Gyakran többségi tulajdont kérnek – vállalkozóként viszont sokszor érdemes olyan konstrukciót választani, ami helyet hagy egy következő körös befektetésnek.
Ha nem tetszik, ne írjuk alá
Ezt a mondatot már leírtuk – kétszer is. Ennek oka, hogy nagyon fontosnak tartjuk. Befektetőként nem írunk alá olyan szerződést, ami nem szolgálja a mi érdekünket. Ezt vállalkozóknak sem javasoljuk. Ne adjátok olcsón a cégeteket csak azért, mert nagyon kell a pénz vagy mert egy adott befektetőnél jobbak a feltételek első ránézésre. Sajnos láttunk már mi is olyan – impresszív üzleti tervvel bíró vállalkozást -, amely szó nélkül aláírta a term sheet mintánkat. Vele utána nem szerződtünk, mert ha ilyen „alapos” egyéb tevékenységében is, akkor abból nem lesz szép exit. A term sheet-ről meg kell állapodni és ha nem tetszenek a feltételek, akkor más befektetőt kell keresni a hazai vagy a nemzetközi piacon. Ha jó cég, akkor ez nem lesz gond a mostani tőkekínálati piacon.