Erre ugranak az idén a munkaügyi felügyelők

Kiemelt figyelmet élvezhetnek a faipari vállalkozások, a munkaerő-kölcsönzők és a biztonsági őrök a Munkaügyi Hivatal részéről. A bejelentési kötelezettségek figyelése mellett a szabadságok kiadására és a munkavédelmi előírások betartására is ügyelnek majd.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága tavaly év végén tette közzé a 2015-ös évre vonatkozó országos hatósági ellenőrzési tervét, amelyben a szervezet megfogalmazta kiemelt céljait, továbbá meghatározta a munkaügyi ellenőrzési időszakokat, és a célzott ellenőrzési területeket. Ennek alapján idén munkavédelmi szempontból kiemelt figyelmet élvez a faiparban, valamint az egészségügyi és mezőgazdasági ágazatban jelentkező veszélyforrásokat feltáró, a baleseteket és fertőzéseket megelőző munkáltatói intézkedések vizsgálata. Nagyszámú munkaügyi ellenőrzésre számíthatnak a személy- és vagyonvédelem területén, valamint az építőiparban működő foglalkoztatók is – olvasható a  Deloitte Legal Szarvas, Erdős és Társai Ügyvédi Iroda friss hírlevelében.

(Hogy melyik hivatal mit vizsgálhat a cégnél, azt itt megtalálja!)

„A tervek szerint idén március–áprilisban a munkaerő-kölcsönzés szabályainak vizsgálatára fókuszál majd a munkaügyi felügyelőség” – hangsúlyozta dr. Szarvas Júlia, az ügyvédi iroda ügyvédje. A vállalkozásoknak célszerű fokozottan figyelniük a munkaerő-kölcsönzés keretében alkalmazott munkavállalók munkaszerződéseinek szokásostól eltérő tartalmi követelményeinek (pl.: kölcsönzési cél, kikölcsönzés időtartama, nyilvántartási szám megjelölése, továbbítás tilalma) szabályos rögzítésére a szerződésekben. Az ellenőrzések során ugyanis a hatóság kérheti a munkavállalónak a kölcsönbeadó által átadott, a kikölcsönzést megelőző írásos tájékoztató bemutatását, és vizsgálhatja annak tartalmát is (pl.: kikölcsönzés kezdete, a munkavégzés helye, munkarendje).

ÍGY TRÜKKÖZNEK A CÉGEK – ÉS MEGÚSSZÁK EJNYEBEJNYÉVEL
Tízből hét munkaadót rajtakaptak valamilyen szabálytalanságon a munkaügyi ellenőrök tavaly. Tízből hét szabálytalankodó vállalkozás megússza anyagi retorzió nélkül a büntetést – és egyre kreatívabbak a jogsértések.
Legyen szerződés

Érdemes odafigyelni arra, hogy a kölcsönbeadó és a kölcsönbevevő között legyen érvényes írásbeli szerződés, amely a munkavállaló díjazását és a felelősségi viszonyokat is megfelelően rendezi. A kölcsönbevevőnek ügyelnie kell többek között az egyenlő bér elvének megtartására, speciális tájékoztatási kötelezettségeinek teljesítésére, a pontos nyilvántartások vezetésére, továbbá a munka- és a pihenőidőre vonatkozó rendelkezések betartására. Fontos tudni azt is, hogy amennyiben a munkaerő-kölcsönzésben érintett vállalkozások részben vagy egészben, közvetve vagy közvetlenül tulajdonosi viszonyban állnak egymással, akkor a munkaerő-kölcsönzési megállapodás semmisnek tekintendő.

A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan a nyári időszakban idén is a foglalkoztatás alapvető szabályainak érvényesülését vizsgálja majd kiemelten a munkaügyi felügyelőség. Vagyis a munkaszerződés vagy bejelentés nélküli feketefoglalkoztatás, illetve a munkabérekre vonatkozó rendelkezések betartása lesz majd a hatóság célkeresztjében. Az idényjellegű munkakörökre felvett munkavállalók alkalmazásánál a cégeknek ezért is érdemes fokozott körültekintéssel eljárniuk, és legkésőbb a munkakezdés időpontjáig rendezniük a szabályos foglalkoztatáshoz szükséges papírmunkát.

Ősszel rámennek a szabadságokra

Az ellenőrzési terv szerint 2015 októberében és novemberében a szabadságra vonatkozó előírások betartása kerül a munkaügyi ellenőrzések középpontjába. Itt különösen fontos a munkaadók részéről a szabadságigények bejelentésére és a szabadságok kiadásának közlésére vonatozó határnapok megtartása, a rendelkezésre álló éves szabadság megváltásával szembeni korlátozások megfelelő alkalmazása, illetve a szabadnapok esedékesség évét követő kiadásának pontos nyilvántartása is.

A munkaügyi felügyelők által feltárt rendellenességek bizonyos esetekben kötelezően bírsággal büntetendők, amelynek összege harmincezer forinttól tízmillió forintig terjedhet. A bírságok megelőzhetők egy szakszerűen végrehajtott munkaügyi átvilágítással, vagyis „önvizsgálattal”, amely nemcsak az ellenőrzések előtt, hanem azokat követően is hasznos lehet, hiszen segít felkészülni az esetleges utóellenőrzésekre is.

Mit ellenőriz a munkavédelmi felügyelő?
A munkavédelmi felügyelő valamennyi munkahelyen – külön engedély nélkül – ellenőrzést tarthat, a munkahelyen tartózkodó személytől az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítást kérhet, valamint az ilyen személyt személyi azonossága igazolására felhívhatja, az ellenőrzés lefolytatásának akadályozása esetén pedig igénybe veheti a rendőrséget. Mit vizsgál a munkaügyi felügyelő egy ellenőrzés során? Íme a legfontosabb tudnivalók.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo