Bonyolódik az EKÁER

Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerben az élelmiszerekre szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint egyéb termékekre. Január elsejétől egyes, a 200 kilogrammot vagy 250 ezer forintot meghaladó élelmiszer-szállítmányokra EKÁER-számot kell kérni, függetlenül attól, milyen járművel szállítják. Hamarosan jön a kockázati biztosíték is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel való visszaélések kiszűrése érdekében az EKÁER-ben január 1-jétől be kell jelenteni a kockázatos élelmiszereket, amennyiben azok tömege a 200 kilogrammot vagy adó nélküli ellenértéke a 250 ezer forintot meghaladja.

Kockázatos élelmiszernek minősülnek többek között:

  • friss, hűtött vagy fagyasztott húsfélék, húskészítmények és halak
  • tej, tejtermékek, tojás, méz
  • zöldségfélék (hagyma, burgonya, paradicsom, káposztafélék stb.)
  • gyümölcsök (déligyümölcsök, szőlő, körte, dinnye, alma, csonthéjasok stb.)
  • kávé, bors, paprika, rizs, hajdina
  • liszt, cukor, olaj, margarin
Kép:Pixabay

Februártól jön a kockázati biztosíték

Az élelmiszerek tekintetében a NÉBIH-nek be kell jelenteni az első magyarországi tárolási helyet és az azt üzemeltető élelmiszer-vállalkozót. A kockázatos élelmiszerek és termékek után február 1-jétől ún. kockázati biztosítékot is fizetni kell. A biztosíték mértékének meghatározására vonatkozó általános szabály alapján a biztosíték mértéke az EKÁER-szám rögzítését megelőző 60 napban – beleértve a rögzítés napját is – rögzített kockázatos termék értékének 15 százaléka. Az első biztosítékot viszont 2015. január 31-éig kell nyújtani, az eddig az időpontig az EKÁER-ben rögzített adatok alapján. Ezen kivételes egy hónapos (és nem 60 napos) időszakot rögzíti a törvénytervezet – közölték a Saldo szakértői.

Az EKÁER rendszer az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság hatáskörébe tartozó termékek esetén kizárólag a FELIR (élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer)-azonosítóval rendelkező ügyfelek szállítmányához ad számot. (A FELIR rendszerről itt talál bővebb információt.)

Mikor nem kell bejelenteni?

Nem kell bejelentést tenni az útdíjköteles gépjárművel az ún. gyűjtőfuvar keretében végzett közúti áruszállításról, amennyiben az adott termék nem kockázatos élelmiszer, és nem egyéb kockázatos termék, és az adózó által feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó termékek tömege a 2500 kilogrammot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg. Ez azt jelenti, hogy például egy 4 tonnás gépkocsin az egy adózó által feladott termék nem haladja meg a 2500 kilogrammot, tehát sok feladó termékét szállítja a gépkocsi, akkor ugyan a gépjármű össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, mégsem kell a feladóknak EKÁER-számot kérni. Ha viszont ugyanezen gépkocsin egy feladó terméke már meghaladja a 2500 kilogrammot vagy a 2 millió forintot, akkor neki kell kérnie EKÁER-számot, a többieknek pedig nem – magyarázzák a Saldo szakértői.

Amennyiben az állami adó- és vámhatóság az ellenőrzése során megállapítja, hogy az adózó nem tett eleget az EKÁER-rel kapcsolatos bejelentési kötelezettségének, azt hiányos vagy valótlan adattartalommal teljesítette, akkor az ellenőrzés az árut igazolatlan eredetű árunak minősíti, és az áru értékének negyven százalékáig terjedő mulasztási bírságot, szab ki a türelmi időszak lejárta után, vagyis 2015. február elsejétől.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo