A tej áfája (beleértve az UHT és ESL tejet is) 2019. január 1-jétől 18-ról 5%-ra csökken. Kivételt képez ez alól az anyatej, amely értékesítése továbbra is adómentes – hívták fel a figyelmet az Írísz Office adótervezői. A szakmai szervezetek és a kormányzat az intézkedéstől az áfacsalások visszaszorulását várják, valamint azt, hogy a fogyasztók is olcsóbban jutnak hozzá a tejhez. Ám vajon megmutatkozik-e ez a boltok áraiban?
A korábbi csökkentések, mint a sertéshús (egész, vagy félsertés 2014-től, meghatározott részek, például comb, karaj, tarja 2016-tól), baromfihús, tojás, friss tej (2017-től), hal, sertés belsőség (2018-tól), vendéglátás (két lépésben, 2017-től, majd 2018-tól): szépen csökkentek az áfakulcsok egyes alapvető élelmiszerek, a vendéglátásban pedig a helyben készített és fogyasztott étel- és alkoholmentes italféleségek körében. Ma már az áfa itt csak 5%, a korábbi 27%-kal szemben. De idén januártól a hal és más termékek esetén is csökkent az ÁFA.
Az áfakulcs csökkentés nyomán sorozatban jöttek ugyanazok a kérdések, vajon mi lesz azzal a pénzzel, amiről a költségvetés lemond. Az alapvető elvárás az volt, hogy akkor csökkenjenek a bolti árak. Ez részben így is történt, például a sertéshús, vagy a baromfihús esetében a statisztikák alapján a boltosok az áfakulcs csökkenését megelőző december hónaphoz képest januárban le is meszelték a régi árakat és jöttek – a régi árhoz képest – a zömében 17%-kal kisebb árakat mutató árcédulák.
Az ok nem a mezőgazdasági termelő, vagy az élelmiszerfeldolgozó, vagy a boltos kereskedő mohósága volt, hanem a termelői, mezőgazdasági átadási ár emelkedése. Az agrárium már csak ilyen, ha valamiből csökken a mezőgazdasági termelés, kevesebb van belőle a piacon, fel is szökik az ára. És ez végiggurul – vagy más kifejezéssel végiggyűrűzik – a teljes értékesítési láncon, a termelői árak mozgását ugyanis nem lehet a határon megállítani.